Sigarayı bugün bıraktım ama çekilecek gibi değilmiş

Kararımı bir daha gözden geçirmeye karar verdim. Sabahtan beri sigaranın yerini dolursun diye mandalina, çekirdek, bisküvi ne bulursam atıyorum ağzıma ama yok, bünyede eksikliğini acayip hissettiriyor.

Şimdi bu sigara kanser için kuvvetli bir etken midir? Mesela kanser riskini yüzde kaç arttırır? Genetik yatkınlık yoksa herhangi bir kanser türüne etkisi yüzde kaçtır? Nikotin, Karbonmonoksit ve Zifir oranı normal sigaraların yalnızca % 10'u oranında olan çok hafif sigaralar var. Bu sigaraları içmek kanser riskini, diğer sigaralarla kıyaslarsak ne kadar düşürür? Ve ya önemli bir fark yaratır mı?
Sigara kanserin dışında ne türden ölümcül hastalıkların kuvvetli sebebidir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Cevaplara göre parçalayıp çöpe attığım sigara paketimi, çöpten çıkarıp tekrardan toparlayacağım.

hahaha pazarlık yapıyoruz.

cevap: azaltmayı deneyebilirsin ilk başta?
  • take me rufee2  (26.11.14 20:03:56)
sigara bırakılmaz ara verilir.

  • anonymice  (26.11.14 20:04:52)
pek niyetin yok gibi bırakmaya. kanserdir ya da herhangi bir hastalıktır onları da düşün ama içinde binlerce zehir bulunan hatta fare zehiri bile olan bişeyi içmeyi kendine yakıştırmamalısın. fare zehiri içiyorsun hergün, kendine bunu mu layık görüyorsun?

  • rock n roll  (26.11.14 20:05:07)
Dayan icme. Bir sey yeme ama. Su ic bol bol. Varsa yesil cay ic. Cok dayanamayacak olursan cik biraz yuru
Bu gece uyumakta zorlanacaksin ama yarin iyi uyanacaksin. 3 gun disini sik boyle, o gerilim ve endise hissine dayan. Sonra rahatlayacaksin.

  • ay nov kung fu  (26.11.14 20:08:01)
Ne zaman ki sigarayı bırakma kararın "ölüm" değil "yaşam" tabanlı olur, o zaman kesin olarak bırakırsın.

Yaşam kalitesi, nasıl ölüneceğinden daha önemlidir. Sigaradan aldığın her nefeste geçici bir rahatlama hissinin yanı sıra uzun süre kalıcı ve yaşam kalitesini düşürücü gelişmeler oluyor vücutta.

"Aman canım! Hepimiz ölücez!" yaklaşımı, iq değeri tek haneli insanlar tarafından uydurulmuştur. Çünkü hepimiz ölücez, evet, ama bazılarımız yaşayacak. Yaşıyor.
  • foreignsilhouette  (26.11.14 20:08:31)
@take me rufee2 azaltmayı denedim ama maalesef ipin ucu kaçıyor bir yerde :)

@rock n roll beni ölümcül hastalık korkusu dışındaki hiçbir şey sigarayı bıraktırma konusunda motive etmiyor.
  • mountaincat  (26.11.14 20:10:29)
ben bilimsel kısmını bilmesem de şunu söyleyebilirim geçen gün komşumuz akciğer kanserinden vefat etti yılların sigara tiryakisiydi. çevremde gördüğüm akciğer kanseri olanların hepsi sigara içiyordu :(

  • meyveli yogurt  (26.11.14 20:10:54)
sakın ha devam et, 1 ay dayan yeni bir hayat seni bekliyor olacak.

  • selam  (26.11.14 20:11:46)
her aklına geldiğinde su iç, hem sıgarayı unutursun hem ıcın temızlenır :)

  • thankyoumoreplease  (26.11.14 20:12:16)
sürünerek öleceğini bil o zaman. nefes alamayacaksın, boğulacaksın. hiçbirşey olmasa kolunu, bacağını keserler, yatalak olursun ailen sana bakmak zorunda kalır. kim seni kaldıracak, indirecek kocaman adamsın annene, babana yazık. bir yaştan sonra o insanların gücü de kalmayacak.

  • rock n roll  (26.11.14 20:14:33)
benim 5 gün oluyor bırakalı antidepresan kullanmaya başlamıştım çok etkili oldu bırakmamda. canım hiç istemiyor hatta daha önceki bırakama girişiminde 5 kilo almıştım ağzım hiç boş kalmazdı antidepresan iştahıda kesti.

  • mrthany  (26.11.14 20:46:36)
Kararından dönme, bırak, bırakmanın yolunu bul.
Bir süre sonra nefesin tıkanmadığında filan daha mutlu olacaksın inşallah.
Bırakma çabaları içindeyken ve bir türlü bırakamazken, sigara da çok güzel yahu filan derken allen carr diye bi adamın yöntemiyle ilgili bir saat kadar süren bi vidyoyu izlemiştim.
Hikayemi şurada eksisozluk.com anlatmıştım.
Bu arada annem on sekiz gündür yoğunbakımda, üç ay kadar önce onun yanına geldim, üç ayda en fazla üç ya da dört paket sigara almışımdır. Tekrar tiryaki olmayacağımı biliyorum en güzeli bu. Çünkü sigarasız günler gerçekten güzel, sağlıklı.
  • buhurumeryem  (26.11.14 20:47:58 ~ 20:51:33)
@buhurumeryem kendimi yabancı dizilerdeki madde bağımlıların toplaştığı sosyal gruplardan birindeymişim gibi hissettirdin :)

  • mountaincat  (26.11.14 21:00:35)
Evet son cümleler tam da öyle olmuş, olsun :)
Başarabilirsin :p

  • buhurumeryem  (26.11.14 21:15:57)
@buhurumeryem Ben de şimdi Allen Carr'ın belgeselini bitirdim ve gerçekten çok etkili oldu. Sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.

  • mountaincat  (26.11.14 22:31:19)
  • neferkitty  (26.11.14 22:35:33)
(bkz: e-sigara)

  • yirtik foto  (26.11.14 23:01:05)
sigarayı azaltmak yalanların en büyüğüdür, sigaraya ya ara verirsin ya içersin.

azaltmak ne lan, tütüne şirk koşmaktır bu.
  • orta sahanın rakip yarı alana bakan dilimi  (26.11.14 23:04:30)
mountaincat, benim bir ayı geçti son sigaramı içişim.

ilk iki gün biraz sıkıntılı geçecek, öyle hemen pes etmek yok. sen ilk günleri yağmur yerine çiçek yağacak diye mi düşünüyordun? :P

Allen Carr, sigarayı bırakmanın kolay yolu adlı kitabını, kitabı değilse de videosunu izler misin?

İnan çektiğin tüm sıkıntılara değiyor. şuan sigara içen arkadaşlarımı kıskanmıyorum bile artık. ellerim, saçlarım, kendim mis gibi kokuyorum. durup durup saçlarımı kokluyorum, fetişe bağladım, o derece :))
  • dessy  (27.11.14 08:03:28)
İçme dürtüsü geldiğinde sabret, 10 dakika sonra geçecek. Çok tiryakiysen, krizlere giriyorsan azalt ama iyice azalt. Sabah kalktığından öğlene kadar 1 tane, öğlen 1 tane, akşam üzeri 1 tane, akşam yemekten sonra 1 tane, yatmadan 1 tane içersen günde 1 paket yerine 5 tane içmiş olursun. Daha sonra öğleden öncekini de atlarsın sadece öğlen içersin, sonra sadece öğlen ve akşam derken günde 1 olur, sonra onu da unutursan bitti gitti.

  • r_u_h  (27.11.14 08:17:11)
r_u_h +1
ben de azaltarak bırakmıştım. nikotin oranını azalttım ben daha doğrusu. en son çok uzun bir süre 1 oranında nikotinli sigaralardan içiyordum.

  • dessy  (27.11.14 08:31:22)
@dessy Allen Carr'ın o videosunu izledim dün gece, bayağı da etkili oldu. Sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.

  • mountaincat  (27.11.14 12:36:34 ~ 12:40:44)
heh, piskopata bağlayacak gibi olduğunda tekrar izle :D

peki şimdi ne durumdasın?
  • dessy  (27.11.14 12:40:31)
@dessy Video'yu dün gece izledim, bu başlığı açtıktan sonra. Bakış açımı ve olaya yaklaşımımı değiştirdi. O yüzden kendimi daha özgür, rahat ve bağımsız hissediyorum :)

  • mountaincat  (27.11.14 12:42:05 ~ 12:44:51)
yok, çekilecek çile değilmiş dediğin olayı sonlandırdın mı bu süre zarfında, yaktın mı bi tane? :) onu sormak istedim.

  • dessy  (27.11.14 12:45:49)
Ha evet şuan hiç yakmayı düşünmüyorum açıkçası. Dünden beri de hiç içmedim. Şuan kendimi sonsuza kadar bir daha hiç içmeyecekmişim gibi hissediyorum :D

  • mountaincat  (27.11.14 12:47:57)
lütfen bu çekilmeyecek çileyi tekrar yaşamamak adına başlama. süpersin, böyle devam edersin inşallah. insan sırf o bırakma sürecini yaşamamak için hiç başlamamalı valla :P

  • dessy  (27.11.14 12:50:03)
@dessy Evet bayağı zorlayıcı bir durum ama düne göre kendimi çok iyi hissediyorum. Hatta iki üç güne tiryakilere "içmeyin şu zıkkımı ya" diye nutuk çekmeye başlayacağım sanırım :)

  • mountaincat  (27.11.14 12:53:16)
Hadi bakalım. Haberdar et bizi. Bol şans.

  • dessy  (27.11.14 12:54:28)