"I Believe" Kullanımı

"Sanırım hocam size benden bahsetmiş" dicem ama sanırımlık bi durum yok, bahsettiğini ikimiz de biliyoruz. "I believe my teacher has mentioned me" olur mu? Direkt "my teacher mentioned me" deyince garip oluyo çünkü.

i think my teacher.. daha doğru olur gibime geldi

  • brotha b  (10.04.14 20:00:55)
I guess demen lazım.

edit: I guess diyeceksin ulan!!! şaka bi yana ben sadece tırnak içindeki cümleyi okumuştum ama sanırımlık bi durum yoksa bize niye sanırım diye yazdın tırnak içinde onu anlamadım.
  • xenophobe  (10.04.14 20:01:16 ~ 21:11:23)
sanırımlık bir durum yoksa believe en uygunu gibi.

  • vonkaiser  (10.04.14 20:10:11 ~ 20:10:28)
i guess de.

  • camino real  (10.04.14 20:12:46)
i believe daha doğru bence i guess'e göre çünkü biliyorsun. "my teacher must have mentioned me" şeklinde de dile getirebilirsin.

  • r_u_h  (10.04.14 20:16:01)
believe olmaz abi yaa. eminim bahsetmistir gibi oluyor oyle. sanirim icin guess daha uygun.

  • bohr atom modeli  (10.04.14 20:26:11)
believe dogru

  • babamasoliimbananickaldirsin  (10.04.14 20:27:01)
konuşma dilinde çok göze/kulağa batmaz böyle şeyler. believe de guess de uygun gayet.

  • rectoa  (10.04.14 20:56:06)
şunu demen lazım falan yazmışlar da ne alakası var hocam, yakın anlamlı hepsi. "şu kalıp konuşma dilinde çok sık kullanılır" denilir ama "şunu diyeceksin" diye bir saçmalık olamaz. sonuçta dil bu, aynı ifadeyi 1500 şekilde belirtebilirsin.

@cryptoricus o da olur, diğerleri de olur. aşırı ciddi bir mevzu değilse takılma pek detaylara.
  • nohut kokusu sacan duduklu tencere  (10.04.14 21:01:49)
believe tabii yaa.

@xenophobe konuşurken de sanırım, herhalde gibi bir şey eklemez miyiz? bir şey eklemeyince cümle böyle havada asılı kalıyor sanki.

believe yaa.
  • Cryptoricus  (10.04.14 21:28:29)