Bursa Metropoliti

Merhaba,

Bu aralar Heybeliada Ruhban Okulu epey gündemde. Orada sürekli "Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi" ünvanına sahip biri zikrediliyor.

Sorum şu: Bursa metropolitliği tam olarak nedir? Metropolitliğin dini hiyerarşik bir ünvan olduğunu biliyorum. Ancak aklıma takılan şey, Bursa'da kimin metropolitliğini yapmaktadır Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis? Bursa'da bildiğim kadarıyla ibadete açık tek kilise Heykel'deki protestan kilisesi. Bu durumda Bursa'da Rum Ortodokslar mı var? Varsalar nerede yaşıyorlar?

İyi geceler.

Elazığ'da da bir kilise var. Mezheplerini bilmiyorum, nerede yaşarlari kimlerdir bilmiyorum ama Elazığ gibi Bursa'ya nispetle küçük bir şehirde de Hıristiyan vatandaşlarımız varmış ve bir yerlerde yaşıyorlarmış onu biliyorum. Tanımak isterdim, arkadaşım, komşum olsun isterdim. Alakasız bir yorum oldu ama...

internetten filan bulabilirsiniz sanırım. Ya da bir gün kiliseye gidebilirsiniz.
  • ahmetdursun  (08.08.12 03:48:48)
bildiğim kadarıyla, bunlar tarihsel unvanlar. yani fener'de de artık kastamonulular yaşıyor ama patrik orada. bursa'da tarihsel olarak bir cemaat varmışmıştır. bugün de metropolit onu temsilen devam ediyordur. çünkü patrikliğin işlevini sürdürebilmesi için belli bir sayıda metropolite sahip olması lazım.

  • dehri  (08.08.12 03:59:48)
20-30 kişi de olsa metropolitlik yapılır. patriğin altı gibi bir şey metropolit.

ayrıca Bursa'da şu anda olmasa da göç öncesi oldukça fazla bir rum ortodoks nüfus vardı. bu nüfustan hala yaşayanlar az da olsa onların çocukları vs. buraya kimi zaman ziyarete gelirler. bir kısmının da yerleştiğini duymuştum.
  • alors  (08.08.12 13:31:58)