bu zamanda ev almak cok mantiksiz degil mi?

ziraatbank'tan 1.2 ve 1 milyonluk kredi hesaplari yaptim, 10 yillik, faiz 1.65. aylik odemeleri ve toplam odemeleri tabloda gorebilirsiniz. kredi cektigim miktari biriktirmek icin aylik biriktirmem gereken miktarlar da belli. faiz, doviz, altin sepet yaptigimizi ve degerini kaybetmedigini farzedelim her ay biriktirdiklerimle.

simdi krediye aylik odeyecegim miktardan, ayni parayi biriktirmek icin kenara atacagim miktari cikardigimda aylik oldukca yuksek bir miktar bana kaliyor. bu kredi ile alacagim gibi bir evde otursam 6-7 bin tl kadar kirasi olur, hadi onu da kalan miktarlardan dusun, o da aylik bana kalan miktar olsun. pesinat da biriktirdigim parayla cebimde kalir.

bu durumda ev almanin mantigi nedir?

i.imgur.com

kesinlikle çok mantıksız.

2000-4000 arası kirayla oturulabilen evleri satın almak için çok fazla paralar ödemek gerekiyor.
ya da sadece "evim olsun" mantığıyla ev alıp standartları düşürmek.

ev almak yerine dediğiniz şekilde birikim yapılsa ve aylık kirayı düşseniz yine kârda oluyorsunuz genelde.
  • blatta hiberna  (14.01.21 12:57:57 ~ 12:58:32)
kesinlikle katılmakla birlikte, bu zamanda ev almak için kredi çekmek zorundayım, kötü ev sahibi insanı ev sahibi yapıyor.

  • barabas  (14.01.21 13:10:03)
Problemin şu: 1.65 inanılmaz yüksek bir faiz oranı. Reel faizin altındaki bir faiz oranı ile kredi çekersen rahatlıkla kar edebiliyorsun (mesela 2020 içinde 0.99 ve 0.65 faizleri müthiş bir avantajdı) İnsanlar o dönemlerde ev aldılar yani, şu anda o yüzden konut satışları dipte.

Krediye ödeyeceğin toplam faiz, 10 yıllık kiraya ödeyeceğin rakamdan daha düşük olması lazım mantıklı bir hesap için. Bende öyle mesela, 10 yılın sonucunda kiradan az kredi faizi ödemiş oluyorum + üstüne ev benim oluyor. Yani hesabındaki problem, ev almakta geç kalmış olman.

Bir de kiracı olmanın dezavantajları var, işte eve tadilat yaptıramama, almanyadan oğlum gelicek deyip zırt pırt evden çıkarılma riskin, evin satılması, taşınma masrafları, taşınmanın yıpratıcılığı falan filan. Ev sahibi olmak konforlu bir şey yani. Bir tek bankayla muhattap oluyorsun, adamın biri gelip hadi ben evi sattım yeni ev sahibi çık diyor falan diyemiyor.
  • roket adam  (14.01.21 13:20:15 ~ 13:21:28)
Ev fiyatlarını da uzun bir süredir sürekli arttığı için avantajlı geliyor insanlara.

Ödediğiniz kredi aynı kalıyor, ama sürekli verdiğiniz kira artıyor. Bir de kira + birikim yaparsanız ev fiyatları arttığı için yaptığınız birikim de pek işe yaramıyor.

Arada ince bir ayar var işte. Bazıları birini, bazılarını birini tercih ediyor diğer etkenlerden dolayı.
  • burfak  (14.01.21 13:24:26)
su an oturdugumuz ev kendimizin zaten. kredi de 0.88 olarak almistik, son 2 ayi kaldi. simdi iyi bir konumda kiralik ev bakiyoruz ama bulmak zor oluyor. ev alsak nasil olur diye dusundum ama bu faizlerle pek mantikli gelmedi. faizler dustugu zaman tekrar dusunulebilir. simdilik kiralik aramaya devam. bir de bu faiz ve birikim arasindaki farki gorunce acaba kira butcemi artirmali miyim diye dusunmeye basladim. :)

  • lemmiwinks  (14.01.21 13:39:48 ~ 13:40:26)
Mantıksız değil. Sizin hatanız evin rayiç değerinin ve kira ücretinin hep aynı kalacağını düşünmeniz. Mesela 5-10 yıl sonra bu fiyata söz konusu yeri satın alamayacaksınız gayrimenkul sürekli kiymetlenen uzun vadeli bir yatırımdır.

  • acebi  (14.01.21 13:41:10)
@acebi: 4 yil once 340bin'e aldigim ev ancak 450bin falan yapiyor su an. dolar alsaydim ayni paraya hem kirayi hem evin yeni degerini cikarirdi muhtmelen.

  • lemmiwinks  (14.01.21 14:29:36)
@acebi: 340000 ile 15 mart 2016'da dolar alsaydim, 117630 dolar yapardi. ben bir de faiz odedim 40000tl yapti mi 380000? o zaman dolar aldigim para bugun 868000tl. kirayi bugunku fiyattan dusunelim yaklasik 2000tl. 48 ay * 2000tl = 96000tl. yani 380000 + 96000 = 466000tl odesem de bugun elimde 868000tl olacakti. yani ev almak genel olarak mantikli degil gibi. cok dusuk miktar faiz odemis oldugum halde boyle.

matematikciyim, sozelciler yazmasin :D
  • lemmiwinks  (14.01.21 14:35:07)
tabi roket adam'in soyledigi gibi kiraci olmanin dezavantajlari ve ev sahibi olmanin avantajlari var. onlari matematiksel hesaba katmak biraz daha zor. tasinma masraflari gibi seyler katilabilse de psikolojik etkileri hesaplamak zor ve anlamsiz olur. tercih meselesi o kisim biraz.

  • lemmiwinks  (14.01.21 14:38:02)
Hesabın şurada yanlış: kredi çektim diyorsun. 15 mart 2016'da elinde 340 bin tl yoktu yani. O zaman "o 340 bin lirayı şurada değerlendirirdim" diyemezsin, çünkü o 340 bin tl sana ev alman şartıyla veriliyor.

Senin dediğin hesabı peşinatı vs dolara çevirip yapabilirsin, o daha mantıklı olur. Zaten o yüzden peşin parayla ev yatırımı yapmanın mantıksızlığıdan bahsediyor herkes, ama kredi ile alacaksan devletin verdiği negatif faizli kredilerle daha mantıklı bir noktaya gelebiliyorsun.

Bu arada 450 bin eden evin kirası şu an 2000 lira ise zaten senin ev yatırım olarak mantıksız bir ev çünkü geri dönüşü 450/2 bin = tam 225 ayda oluyor. Bir fırsat yakaladım diyebilmen için 160-180 ayda kendini döndürebilen bir ev bakman lazımdı.

Yani hocam özetle bu sorunun net bir cevabı yok, evden eve, bütçeden bütçeye değişen bir konu :)
  • roket adam  (14.01.21 14:40:29 ~ 14:40:56)
evet, o krediyi ev olmadan cekememe kismini atladim. ama cekebildigimizi varsaysaydik hesap boyle olurdu. benim bu evi alma sebebim de mantikli bir yatirim olmasi degildi zaten. :)

  • lemmiwinks  (14.01.21 14:52:39)
Kar zarari bir kenara birakip konfor satin aldigini dusunmen lazim. Ev kara gecirmez geciremez.

Bi de faiz cidden cok yuksekmis. Dusuk faiz beklemek lazim. Bir diger alternatif de dokulen, it baglasan durmayacak bir daireyi ucuza alip icini yaptirtmak bastan asagi. Hem yepyeni, kaliteli malzemeleri senin sectigin bir evin olur hem de daha ucuza gelir
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (14.01.21 16:29:49)
şu an biraz garip bir dönem.
hem ev fiyatları yüksek hem de faizler.

faizler uzun süre yüksek kalırsa ev fiyatlarında mecburi bir düşüş olur.
yok tam tersine kamu bankaları çılgın faiz oranları yaparsa bu sefer tam tersi iyice pahalanacaktır.
  • nuisance  (14.01.21 16:45:35)
@lemmiwinks dövize yatırım yapmak mantıklı değil verdiğiniz örnekte dolar ABD doları kazandırmış olsa da bunun hep böyle gideceği anlamına gelmez. Gayrimenkul yatırımı uzun vade de her zaman kazançlıdır geçmiş yılların verilerinede bakabilirsiniz her şey düz mantık matematikle anlaşılmaz farklı etkenler var bakın ekonomik kriz dönemlerinde, askeri darbeler ve 2. Dünya savaşı dönemlerinde bile gayrimenkul hep değer kazandırmıştır. Dolar konusu Türkiye'de çok abartılıyor sadece matematiksel olarak bakarsanız haklı olabilirsiniz fakat gelecek 10 yıl içinde ABD dolarının dünyada hegemonyasının bitmesi ve hiç bir değerinin kalmayıp çöp olmasö gibi bir durumda var Türkiye'de ki ve dünyadaki USD kuru şu an gerçek değerinde değil tamamen sanal bir değerde herneyse bu konu çok uzun gayrimenkul yatırımını hesaplarken 10 yıllık süreleri baz alın gayrimenkul uzun vadelidir ve uzun vade de gayrimenkul hep kazandırır.

  • acebi  (16.01.21 00:41:06)