Kolay programlama soruları çok acil efendim

Yarın ve ayın 21'inde okuldan atılıp atılmayacağım kesinleşecek ve ben bir bok bilmiyorum delphi ve mikro işlemciden. Anlamsız şekilde pascal dan da geçirmiyor hoca. Önceki (azami süre sınavları) sıvada sordukları soruları yazmıştım bi kenara, sizlerden yardım bekliyorum bir ihtimal aynı ya da benzer soruları sorarlar diye. Sorular şöyle kabataslak;

Mikro işlemciler;

1- Bsr mod nedir, açıklayınız. Örnek veriniz (kodlu falan sanırım).

2- Dolaylı yazmaç (register, bayrak falan sanırım) adresleme? (nedir ve örnek falan sanırım)

3- 3'ten 50'ye sayı toplama (bunun tek sayı, çift sayılısı varsa o da çok işimi görür)

*******************

Pascal;

1- Klavyeden girilen 3 sınav notunun ortalamasını alıp 40 üzeriyse geçti, altındaysa kaldı yazan programın algoritmasını ve diyagramını çizerek açıklayınız. (algoritma ve diyagram nedir onları da bi açıklarsanız harika olur zira bilemedim)

2- Bu soruyu tam olarak anlayamıyorum. Yanlış olan yerleri düzeltmemizi ve belirtmemizi istiyor ama belirtmeme rağmen sanırım kabul etmiyor ya da yanlış yapıyorum. Program da bi acayip o yüzden aklımda kaldığı kadarını yazacağım, eğer mantıksızsa bi mantığa oturtup cevap verirseniz çok sevinirim;

program_ VAR;
uses crt;
var
i, j,k,l: integer;

begin

i:=1; for i= 1 to 10 do

begin

writeln ('BURSA');

k:=1; for k= 1 to i do

writeln ('*');

(buralarda k'yı bir artır, i'yi 1 eksilt benzeri bir şeyler vardı)

while k=i to write falan of allahım. Sizin de gördüğünüz üzere hiçbi bok anlamadım ve saçma sapan yazdım programı. Sanırım i ile k eşitlenene kadar bursa yazdıracak ve araya da "*" koyulacak ama anlamadım. Kodlarla benzer şekilde doğru programı verirseniz o da işimi görür.

3- Klavyeden girilen 100 sayının (ki nasıl girdiriyoruz bunu, döngüyle mi?) en büyüğünü ve en küçüğünü alarak ekrana yazdıran programı yazınız.

*************

Delphi;

1- Tedit'ten girilen değeri tbutton ile tlistbox'a aktaran program.

2- Tedit'ten memoya tbutton ile veri aktaran program.

3- Tedit'e enter ile veri girince/girmeye çalışınca beep sesi veren kod?

Mikro İşlemci ve Pascal daha acildir efendim. Şimdiden çok teşekkürler.

Pascal.1: Algoritma aslında matematiksel bir terimdir fakat burada programlamadaki kullanımından bahsediyoruz. Kısaca şöyle açıklamaya çalışayım, algoritma bir programın çalışma şeklini günlük dilimize yakın bir şekilde tanımlamaya, özetlemeye yarar. Çok klasik bir örnek; Ahmet isimli bir genci ele alalım. Kendisinin çay koyma algoritmasını yazalım. (Bu durumda Ahmet bizim programımız olmaktadır)

1 BAŞLA
2 SALONDA BEŞ DAKİKA OTUR
2 MUTFAĞA GİT
3 ÇAYDANLIĞA GİT
4 EĞER SU KAYNAMIŞSA GİT 5 DEĞİLSE GİT 2
5 ÇAYI BARDAĞA DOLDUR
6 İÇ
7 BİTİR

Biraz aptal bir arkadaş olabilir Ahmet sorun değil. Algoritma dediğimiz şey bize bir programın ve programın bir parçasının nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir. Diyagram(diğer adıyla akış şeması -flow chart) bu yazılı algoritmanın semboller ile ifade edilmiş versiyonudur. Az önceki örneğin akış şemasını hazırlayıp buraya yükledim: img239.imageshack.us Algoritma bir gösterimden ibaret olup çok zor bir mevzu değildir. Algoritmayı Anlamak isimli kitaba kitapçıda bir göz gezdirseniz bile yeterli olabilir. Fakat bir programcı arkaplanı olsa fena olmazdı. Az çok anlatabildim umarım algoritmayı, internetten bu kadar anlatabiliyorum.

Pascal bilmiyorum o yüzden Pascal kodu yazamam fakat algoritmasını yazabilirim, algoritma evrenseldir ne de olsa:
**Kullanıcıdan 3 sayı alıp ortalamarını 40 ile karşılaştıran ve sonuca göre ekrana mesaj yazdıran programın algoritması
1 BAŞLA
2 TOPLAM = 0 ;Üç sayının toplamının tutulacağı değişken, 0 olarak başlatıyoruz
3 SAYAÇ = 1 ;Döngü için kullanacağımız sayaç
4 OKU SAYI ;Sayı isimli değişkene kullanıcıdan bir sayı alıyoruz
5 TOPLAM = TOPLAM + SAYI ;Toplam değişkenini Sayı kadar artırıyoruz
6 SAYAÇ = SAYAÇ + 1 ;İşlem yaptığımız için sayacı bir artırıyoruz
7 EĞER SAYAÇ = 3 İSE GİT 8 DEĞİLSE GİT 4 ;Üç sayı istendiği için üç kere sayı alıyoruz
8 ORTALAMA = TOPLAM / 3 ;Aritmetik ortalama
9 EĞER ORTALAMA > 40 İSE GİT 10 DEĞİLSE GİT 12
10 YAZ "GEÇTİN"
11 GİT 13 ;Aynı zamanda kaldın da yazmasın diye
12 YAZ "KALDIN"
13 BİTİR

Bu kadar.

Pascal.3: MAX MIN algoritmaları da klasiktir, Pascal bilmediğimden tekrar algoritma ile yetineceğim.
(Sayaç ile uğraşmıyorum bu sefer, direkt döngü kullanıyorum ve diziler hakkında bir fikrin olduğunu var sayıyıorum)

1 BAŞLA
2 ENBUYUK=0
3 ENKUCUK=0
4 DÖNGÜ I=1, 100, +1 ;Döngü...DöngüSonu içerisindeki kod 100 kere çalışır
5 ....OKU SAYI
6 ....EĞER SAYI > ENBUYUK İSE ENBUYUK = SAYI ;Eğer aldığımız sayı şu anki en büyükten büyükse yeni en büyük bu sayı oluyor
7 ....EĞER SAYI < ENKUCUK İSE ENKUCUK = SAYI
8 DÖNGÜ SONU
9 YAZ ENBUYUK ;Elimizde enbüyük ve enküçük değerler var
10 YAZ ENKUCUK
11 BİTİR

(Bu kodu daha önce yazmamıştım denemedim ama görünüşte bir hatası yok.)

Delphi sorularının algoritma gerektiren bir yanı olmadığından ve ben de Delphi hiç kullanmadığımdan cevap veremiyorum.

Assembly kodları yazayım diyeceğim de, bu saatten sonra onları anlatmak imkansız be hocam, anca ezberlersin yani :)

Umarım yardımcı olabildim, kolay gelsin.
  • fredi  (19.09.07 21:01:00)
Çok sağolasın abi; ) Bu gece bunlara girişicem kısmet olursa: )

Diğer sorulara da cevap vermek isteyenler cevap verirse çok müteşekkir olurum: )
  • colonizer  (19.09.07 21:29:59)
mikroişlemci dersinde hangi işlemci kullanılıyor? 3. sorudaki kodu ona göre yazalım...

pascal sorularından ilkini diyagram çizmeden yazıp yollayayım sana. veya paintte kabaca çizeyim sen düzgünce yaparsın bir programla. smartdraw vs..

pascal 2. soruda verilen kod... hepsi o kadar mı? soruyu açıklayabilsen programı yazmak kolay.

pascal 3. soruyu da yazıp yollayabilirim.

delphi sorularının yanıtlarını text olarak mı yoksa delphi projeleri olarak mı yollamak lazım sana?
  • nop  (20.09.07 08:39:31)
Fredi çok sağolasın senin ve notların sayesinde yaldır yaldır yazdım sınavda: ) Daha da bırakırsa hoca hiç bi tarafıma takmıcam artık bu ne lan kabir azabı gibi: ) Nop abi çok sağolasın : ) Şu an sadece delphi lazım abi bana. Bugün pascal ve mikro'dan girdim sınavlara, yarın delphi var saat 10:00'da. Text olarak lazım abi bana kodlar. muhtemelen yine 3 soru soracak ve muhtemelen aynı (verdiğim) soruları soracak. Eğer yazıp yollayabilirsen harika bi iyilik yapmış olursun: ) En iyisi ben sana mesaj atayım bir de yeni duyuru ekleyeyim; )

Ha bir de merak eden varsa (ki hiç sanmıyorum) şu salak pascal sorusunun (ya da salak ben) cevabını yukarı aşağı çözdük bugün diğer arkadaşlarla. Sanırım hoca bir satır BURSA bir satır da 10 karakter boyunca "*" yazdırmaya çalışmış. K 1'den küçük olana kadar da devam edecekmiş. Aynı soruyu sordu da bugün yine: )

Yalnız hocanın pascal bildiğinden ciddi derecede kuşku duyuyorum: )
  • colonizer  (20.09.07 21:58:44)