İstanbul c# kursu

İstanbulda c# .net vs öğrenebileceğim hatta baştan sona yazılım temelli bir kurs arıyorum arkadaşlar. Bilge adamın kurs içeriklerine göz attım, aşırı kapsamlı bir müfredat vaadediyor gibi ama kime sorsam sakın ha oraya gitme gereksiz şişme bir yer dedi. Zamanım bol, bütçe konusunda da eğer karşılığını alabileceksem ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Tavsiye bekliyorum.

İngilizcen iyiyse youtube'daki kursları tavsiye ederim. hem para vermezsin hem de evde çalışma konforunu elde edersin.

hangi tutorial serisinin iyi olduğunu öğrenmek için "best asp.net tutorials on youtube" tarzı bir aramayı google'da yap ve sonuçlara göre seçim yap.
  • s0phiesw0rld  (13.12.16 17:39:44)
eğer programlama zaten yapıyorsanız o zaman bu tarz kurslardan verim alırsınız da programlama işine uzaksanız bence en iyisi oturup kendi kendinize öğrenin.

bütün her şeyi kendi kendine öğrenmiş biri olarak kurslara da gitmişliğim var youtube'dan videolar izlemişliğim de var, kitapların her türlüsüne belki 3-5 bin tl (toplamda) para vermişliğim de var.

bütün bu emek ve para harcamalarım dışında bir tek kitaplara verdiğim paraya üzülmüyorum çünkü hayvan gibi bir kütüphanem de oldu.

şimdi kendi kişisel hikayeme dayalı tavsiyelerimi vereyim. ben işin akademik boyutunu bilmiyorum. bilgisayar bilimleri ya da programlama alanında hiçbir akademik eğitimim yok. dolayısıyla yazacağım şeylerin bir kısmı saçma olabilir. onu da zaten bu alanda akademik eğitim almış insanlar düzeltirler. ben kendi kendine öğrenmiş biri olarak yazayım (damdan düşeni en iyi damdan anlar :) )

birincisi programlamanın temeli algoritma. eğer daha önce algoritmalar ile uğraştıysanız işiniz kolay. daha önce algoritmalar ile uğraşmadıysanız öncelikle algoritma geliştirmeyi, yani aslında problem çözmeyi öğrenmeniz lazım. ve bu da dilden bağımsız bir şey aslına bakarsanız. algoritmayı siz hiç programlama bilmeden de geliştirebilirsiniz.

misal: rastgele verdiğiniz sayıları hazır kütüphaneleri kullanmadan sıralayacak bir algoritma yazın. önce kendiniz düşünün. 1 ,19, 6, 44, 8 gibi 5 tane sayı olsun. bunları bilgisayara nasıl sıralatırsınız bunu düşünün. sonra gidip google'da number sorting algorithms yazın. bakın bakalım bu algoritmalar neler yapıyor. nasıl işliyor.

sonrasında programlama öğrenmek için bir dil seçin. sanırım c# seçmişsiniz bence güzel. güzel çünkü kaynağı, forumları falan bol. muhtemelen sizin takılıp lan bu ne ya diyeceğiniz şey şu ana kadar 54546 farklı forumda 876868 defa sorulmuş ve cevaplanmıştır. seçtiğiniz dilde kaynak önemli.

algoritma kurgulamayı öğrendikten sonra veri yapılarını tanımanız gerekir bence. çünkü yapacağınız işte sürekli integer, char falan kullanmayacaksınız. o kadar güzel veri yapıları var ki ben kitaptan bunları okudukça bazen hassiktir ya ulan bunların ikisi aynı şey neden iki farklı şey gibi anlatmış bu mallar uzun uzun dedikten en fazla 1 hafta sonra mutlaka " ohaaaaa demek bu ufak fark için böyle önemli bir şeymiş ondan iki farklı veri yapısı var lan burada" demişliğim çok oldu. bunları bilmek güzel.

sonra design pattern öğrenmeniz lazım ki google bu konuda inanılmaz güzel siteleri size sunacaktır. ben kitap alıp kitaptan öğrendim ama çok geç öğrendim. bu programlama öğrenme serüvenimde geriye dönüp bir şeyleri değiştirebilecek olsam design pattern'i önceden çalışırdım bu da bana min. 5-6 ay kazandırırdı. bu design pattern dediğim nane de işte program kullanırken yapacağın bazı kod tasaraımlarının daha önceleri binlerce defa birbirinden farklı belki milyonlarca işte karşılaşılıp artık bir pattern haline getirilmesi. ben mesela design pattern'i sallamadığım zaman atıyorum 60 satır kod yazıyordum. sonra bir gün bilgisayar bilimlerinde doktora yapan bir arkadaşım nazikçe beni uyardı (ahahahah mal gibi ne kadar çok kot yazmışsın ya davar mısın 10 satırlık bir iş lan bu ahahahahah ). o anda bir aydınlanma oldu bende. çünkü zaten çok kişinin bildiği yıllar yıllar önce oturup kafa patlattığı ve basit bir çözüm bulduğu bir şeymiş o iş. sonra bütün kod yazma serüvenime ara verip design pattern kitabı alıp bir müddet onunla takılmıştım.

en son olarak da işin en zevkli kısmı olan nesne yönelimli programlamayı öğrenmen gerekiyor. en zevkli kısmı dedim ama bu tabii çok kişisel bir şey. benim için öyleydi. inanılmaz güzel bir şey, sürekli sınıflar tanımlamak, bu sınıflara ait metotlar tanımlamak, bunları organize etmek kod yazmaktan daha zevkli hale geldi bana. bilmiyorum belki de benim mallığım.

en sonunda da dilin kullanılışını öğrenmen gerekiyor. yani üç aşağı beş yukarı diller benzer geliyor bana aslında. c# ile başlamıştım ben mesela. sonra oturup biraz java öğreneyim derken baştan sonra bütün öğrenme aşamalarını yeniden tekrarlamıyorsun. sadece şu son aşamayı yani dili öğrenmeyi tekrarlıyorsun oluyor bitiyor.

tabii bütün bunlar için bir proje kurarsanız kafanızda sizin için iyi olur. çünkü öyle merak edip, bir şeyleri gerçekleştirmeye çalışmadan öğrenme motivasyonunuz çok çabuk gidecektir emin olun. çok çok büyük ve karmaşık bir proje olmasın bu. misal veritabanı programlama da öğrenecekseniz, bilgisayarınızda çalışacak bir kişi veritabanı oluşturmaya çalışın bütün bu programlama öğrenme sürecinizde. bir anda bütün fonksiyonları ve arayüz tasarımını halledemeyeceksiniz elbette ama parça parça birleşecek. programın özellikleri sizin hayal gücünüze bağlı. tamamen sallama isimler haydedin programa. tc kimlik numaraları, maaşları, ne bileyim boyları, kiloları, doğduğu şehirleri filan olsun. ya da ne isterseniz. fotoğraflarını kaydedin. sonra bu programı kullanarak belirli özellliklerde insanları bulan, bütün kayıtları belirli özelliklere göre artan ya da azalan sırada sıralayan bir program yazmaya çalışın. ya da buna benzer bir hedef kurgulayın kafanızda.

benim öğrenme tecrübelerim üç aşağı beş yukarı bu oldu. kurslara verdiğim para kesinlikle boşa gitti. yani kurstaki eğitmenler kötü falan değildi yanlış anlaşılmasın. ama bir yaratıclığı yok kursun. bütün kurs boyunca adamın biri sana bir şey diyor onu yapıyorsun. sen kukla gibisin. öğrenme bence böyle olmamalı. öğrenmede yaratıcılık sonsuz olmalı. herkes aynı şeyi yaparak öğrenemez. o yüzden yüzlerce site var size en çok uyanı seçip öğrenin. size en güzel gelen programlama videolarını öğrenin. bir de bu iş inanılmaz derecede zevkli bir iş. saçma sapan kasıntı heriflerin gelip sizden bu zevki almasına izin vermeyin. 1 şey öğrendikçe öğrenecek 100 şey daha açılıyor önünüzde ve böyle böyle sonsuza kadar gidiyor.
  • levpontryagin  (13.12.16 19:09:56)
@s0phiesw0rld, ingilizcem fena değil. Kendi çabalarımla bir şeyler yapmaya başladım aslında, www.acikakademi.com şu siteyi kurcalamaya çalışıyorum ama yeterli olmuyor çünkü programlama bir derya, ben çok sığda yüzüyormuşum gibi hissediyorum ama derinlere inme konusu için de bana bir yol gösterici lazım. Hevesliyim(bu kelimeyi çok nadir şey için kullanırım) ama ne yapabileceğimi bilmiyorum. sanırım bana ne kurs ne ders hepsinden önce bir "guide" lazım.ama tavsiyeni dikkate alacağım. Çok sağol. Çok teşekkürler.

##
@datnet, sözlükte de güzel yorumlar yapılmış. Mutlaka araştıracağım. Çok teşekkürler.

##
@levpontryagin, öncelikle zaman ayırıp uzun uzadıya cevapladığınız için çok teşekkürler. Eminim yazdıklarınız ben dahil benzer bir soru işaretiyle yolu buraya düşen başka arkadaşlara da fikir verecektir. Çok güzel ve detaylıca anlatmışsınız. Gerçekten sağolun.

Gelelim mevzuya, algoritma mevzusu ile ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum zira altyapım tamamiyle yok denemez. Üniversitede bir dönem c++ aldım, visual basic dersi vardı, veri tabanları dersi vardı(accesste temel sql sorguları falan fişman vardı, tıpkı verdiğiniz örneğe benzer yapılar oluşturduk, eczane veri tabanları, kütüphane veri tabanları vs.), hani uzaydan gelmiş gibi değil benim için(bunlar konuyla alakasız sayılır belki ama mantıksal programlamanın temelini az çok kavrattı demek istiyorum). Gerçi şu an herhangi birini hatırlıyor musun derseniz, hayır. İlla ki hafızamın bir yerlerinde duruyorlardır(diye umuyorum).

C# seçme nedenim çok yaygın ve kullanışlı bir dil olması. Genel ataştırmam sonucu, evlerimizdeki buzdolaplarını programlayan basit bir yazılımın bile bu dille oluşturulduğunu öğrenip kendisine hayran olmuştum :)

Öte yandan, tıpkı söylediğiniz gibi çok komplike bir süreç beni bekliyor, bu nedenle üstte diğer arkadaşa açıkladığım nedenlerle bir "guide" arayışına girdim. Fakat, hiçbir kursun "yaratıcılığı" öğretemeyeceği konusunda da haksız sayılmazsınız. Yine de teknik bakımdan bu Derya-deniz beni hem cezbediyor hem de korkutuyor. Sonuç olarak bir yerinden başlamak gerek anladığım kadarıyla.

Kitap kaynak önerilerinize talibim.
  • jetpacks was yes  (14.12.16 02:11:37 ~ 02:13:57)