5 saat uykuyla çok daha dinç hissediyor oluşum?

İdeal diye 8 saat uyuyordum ama uyandığımda aşırı bitkin, yorgun, enerjisiz hissediyordum kendimi. Geçenlerde 5 saat uyumam gerekti bir sebepten dolayı, çok dinç bir şekilde uyandım, bayağı iyi hissediyordum. İki gündür de yine 5 saat uyuyorum ve yine dinç şekilde uyanıyorum.

Bu durumun mantıklı bir açıklaması var mıdır? Benim bünyemin ideal uyku ihtiyacı 5 saatmiş anlamı çıkar mı bundan? Zira 8 saat uyuduktan sonra gerçekten ayılmam çok uzun zaman alıyordu.

hocam uyku döngüleri diye birşey var. ortalama 90 dakikadan oluşuyor her biri. Eğer uyku döngüsünün ortasında uyanırsanız o zaman mal gibi hissedersiniz. Bilimsel açıklama istiyorsanız işte bu 8 saatlik uykuda bir uyku döngüsünün ortasında uyanmışsınız 5 saatlikte uyku döngüsü bitince uyanmışsınız.
Bununla ilgili sleep tracker uygulamaları var sizi takip ediyor ve en kolay uyanacağınız şekilde uyandırmaya çalışıyor bunu deneyebilirsiniz.

5 saatlik uyku sürdürülebilir bir şey değil. vücut eksik uykuyu biriktirir bir kaç gün sonra tekrar yorgun hissedeceksiniz. ama şunu yapabilirsiniz vücudunuzu alıştırarak hafta içi hergün 5 saat uyku haftasonu uzun uyku şeklinde.
  • nuevo  (02.09.24 15:01:28)
ideal uyku ihtiyacı yaşa ve yaşananlara göre değişir. eskiden 01de yatar 05te kalkardım hiçbir şey olmazdı. şimdi çok yoruluyorum. daha uzun uyku gerekiyor. 6 saat falan.

eskiden sekiz saat uyurdum artık uyuyamıyorum. iş hayatından mıdır yaştan mıdır bilemiyorum.
  • tabudeviren  (02.09.24 15:19:17)
Deliksiz olunca daha dinç olabiliyor evet. Ama bölül pörçükte yetmez. Birde uzun vadede halsiz de bırakıyor.

Ben uykumu kalkmamı adim adım not ettim bi ara. Ve kısa uyuyunca bazen çok enerjik oluyorum ama her zaman değil maalesef. Birde kısa uyuyup ve geç yatınca zihin dağınıklığımla başedemiyorum.

Bende durum bu.
  • geveze yazar  (02.09.24 15:30:07)