avustralya'ya göçmenlik vizesi vs avustralya'da eğitim vizesi?!

önceki duyurumdan sonra bu avustralya işini bayaa bi araştırmaya başladım ben.
(git: 139916)

şimdi şöyle bir durum var. avustralya göçmenlik bürosunun yayınlamış olduğu ihtiyaç duyulan meslekler listesinde hem hanımın hem de benim mesleğimiz geçmekte. birimiz inşaat, birimiz endüstri mühendisi. bu aşamada ingilizce de bildiği için hanımın adına göçmenliğe başvurmak mantıklı gibi görünüyor. bunun için ielts sınavında yeterli puanı alması ve avustralyanın mühendisler odasından denklik alması gerekiyor sanırım.

ancak tüm bunlar biraz kasıcı ve riskli bir süreç demek. göçmenlik isteğiyle vizeye başvurup red alırsak sonrasında öğrenci olarak da vize alma işi yatıyor.

sözün özü biraz kafamız karışmış durumda ve bizi aydınlatabilecek birilerini arıyoruz. sadece vize almak için bir aracı firmaya haybeye binlerce dolar bayılmak istemiyoruz. bu tip sorularımız için danışabileceğimiz bilgili kişiler var mıdır acaba?

as i told you. haci biraz bekle liste guncellenicek. Tr den gocmenlige basvurabilmen yada soyle diyeyim Tr den bu isi becerebilmen icin. yaptigin isin critical list te olmasi lazim. yoksa haybeye kurek sallarsin. ve ayni zamanda, ielts den 7 alman gerekir. Ortalamada degil her bolumden en az 7 alman gerekir. Yeni listeyi bekle bosa heyecan yapma simdilik. bu arada sana msn de bazen cevap veremiyorum aramizdaki saat farkindan dolayi. siz 9 saat geriden gelmektesiniz.

  • tezek  (26.04.10 12:23:24)
biliyorum evet ama bir yandan da araştırıyorum işte. eğer yanılmıyorsam bahsettiğin liste şudur:

www.immi.gov.au

bu dökümanın 5. sayfasında hem inşaat hem de endüstri mühendisliği var ve skill point'i 60. yani yanılmıyorsam en yüksek puanlar bunlar. ha eğer dediğin gibi liste değişince bu da değişirse bilemem ama şu anki şartlara göre araştırıyorum ben de.

ielts hanım için problem olmaz. her kademesinden de 7 üstünde alır diye umuyoruz. bikaç çalışma da yaptı hatta bununla ilgili. birazcık hazırlanır ve her türlü aşar onu diye düşünüyoruz (inşallah tabii). bunun dışında tek kalan engel buradaki mühendislik eğitimine ordaki engineers australia biriminden denklik almak oluyor. orayı tam inceleyemedik ama ilk araştırmaya göre diploma, transkript, nüfus cüzdan örneği ve ek olarak doldurulacak birkaç form ile birlikte evrakları postaladığımızda ve 100 aud para yatırdığımızda bu incelemeyi yapıyorlar. eğer o da geçerse başka ne engel kalır göçmen vizesi başvurusu için?

ya da bunların hiçbirine şimdiden kasmayıp, basit bir dil eğitimi vizesiyle oraya gidip sonrasında mı zorlamak lazım?

engineer australia'nın başvuru formu da şu herhalde. gerçi bunu yanlış bakmış olabiliriz ama araştırıyoruz işte. :))

www.engineersaustralia.org.au
  • hevipeyra  (26.04.10 12:41:51)