Dorduncu yabanci dil?

Ingilizce, Almanca ve Ispanyolca bilen birine dorduncu dil olarak ne orerirsiniz? (not: Fransizca haric)

kısa zamanda öğreneyim diyorsan italyanca/portekizce olabilir hali hazırda ispanyolca varken. yok uğraşırım diyorsan da asya'ya geç derim.

  • mistiqkedi  (25.09.09 22:04:54)
İtalyanca, Portekizce, Hollandaca, kuş dili ..

edit: bu aklı veren olmuş zaten daha önceden ki..
  • paperclips  (25.09.09 22:07:15 ~ 22:08:37)
Ne kadar beleşçi olduğuna bağlı.

Zorlanmamak istiyorsan Portekizce en akıllıca tercih, zira bu üç dilden herhangi birine en yakın olan o.

Hollandaca/Flamanca/Felemenkçe (Vikipedi'deki yoğun tartışmalardan sonra ben bile muallaktayım doğrusunun hangisi olduğu konusunda, Dutch diyelim kısaca) de yeterli yakınlıkta, İngilizce ve Almanca'nın arasında yer alıyor. Portekizce kadar yakınlığı yok ama en azından kelime bilgisi olarak rahatlık sağlar özellikle Almanca sonrasında.

Küçük dillere ilgin varsa Katalanca, Sicilyaca, Napolice tarzı şeyler olabilir.

Onun dışında alakasız majör bir dil olsun dersen Rusça, Çince, Arapça, Japonca gibi diller de ellerinden öper.

Ben senin yerinde olsam 4. olarak İtalyanca'yı seçerim ama.
  • vito genovese  (25.09.09 22:08:53)
latince olsun:p

  • humin zararlisi  (25.09.09 22:22:26)
farsca :)

  • shi aila  (25.09.09 22:25:02)
kürtçe

  • alchemistt  (25.09.09 22:30:27)
ispanyolcan ileri seviyede ise 2 aylık bir süreçte ileri seviyede portekizce de konuşabilirsin. bence öğrenmeye değer sonuçta hangi dili 2 ayda tamamen öğrenebilirsin ki. italyanca ya da fransızca öğrenmen daha uzun sürer ama bu dillerin özellikle kadın erkek çekimi gibi benzerlikleri olduğundan yine de bir asya diline göre tabii ki daha kolay öğrenileceklerdir.

edit : yunanca da çok hoş bir seçenek ama baya zor olacaktır.
  • nazocuk  (25.09.09 22:56:28 ~ 22:58:44)
rusca

  • bryan fury  (25.09.09 23:11:09)
Pomakça:S

  • jay jay  (25.09.09 23:36:16)
çince hem öğrenmesi zevkli hem de master, doktora gibi programlarda bolca burs bulunuyor, çalışma imkano da var o taraflarda.

  • gretchen  (26.09.09 00:32:54)
isveççe, öğrenin gidin isveçe kral gibi yaşayın.

  • buffy de vampir sayilir  (26.09.09 00:49:26)
Bence sen artık dil öğrenme karşılaştırmalı dil bilimci ol ya da ya da kendi dilini yap ve volapük, esperanto, ido gibi dillere rakip ol eğer ben illa yapay olmayan başka bir dil öğreneceğimdir diyorsan Ural Altay dil ailesi seni açmaz çünkü kendi dil ailen sonra hint avrupa dil aileside açmaz o aileden üç dili gelin etmişsin zaten sen iyisimi bence git bir çin tibet dili öğren oralara gidersen birazda budist öğreti kap sosyetede inanç tacirliği yaparsın yan gelir olur güzel olur

  • OBirPipoLan!  (26.09.09 11:24:02)
Arapça. Kimse bilmediği ve çok da lazım olduğu için gökten inmiş muamelesi görürsünüz.

  • kirazz  (26.09.09 13:21:45)