ingilizce bilenler have had birlikte kullanımı

arkadaşlar, bunu anlatabilecek olan var mı? kullanabiliyorum ama tam olarak ne ifade ettiğini açıklamaya çalışınca mavi ekran veriyorum

geçmişte yapılmışı -miştim ile anlatmak için değil mi bu?

örnek cümle: If she have had a mobile phone, she would phone all her friends.

burada have ve had bir arada kullanılmış. bunu kısaca ve net bir şekilde anlayabileceğim şekilde açıklayabilecek birisi var mı?

have had kullanımlarında have farklı, had farklı bir amaca hizmet ediyor.

"I have had a bad day" dersek "have" present perfect tense kullanımından gelen have, had ise fiil olan have'in üçüncü hali oluyor.

verdiğin örnek gramer olarak doğru değil. "if she had had" olması lazım. ki orada da ilk "had" past perfect'ten gelen had, ikincisi ise fiil olan "had" oluyor.
  • lesmiserables  (05.08.15 14:33:51)
sanirim "she have had" demek dogru bir kullanim degil.

dogrusu if she had a mobile phone... olmali

ya da if she has had a mobile phone...

ek: present perfect icin "has had" olan fiil past perfect icin "had had" oluyormus( yani @theconqueror'un dedigi gibi)

www.spanishdict.com
  • idexo  (05.08.15 14:34:13 ~ 14:44:28)
bu present perfect tense

yani geçmişte yapılmış, belirli bir zaman verilmemiş şeyler için kullanılıyor kısaca

I+have+v3

cümle;

I+have+had(sahip olmak anlamındaki have'in v3'ü) a mobile phone, I would call all her friends

yani ilk have tensein yapısından geliyor, ikincisi ise sahip olmak anlamında kullanılıyor

I have deseydin su an telefonu olurdu, I have had dediği için bu geçmiş zaman belirtiyor. telefonu vardı, arkadaşlarını arardı anlamında

başına if geldiği için ise, "eğer olsaydı, arkadaşlarını arardı" anlamı katıyor cümleye

dün telefonu vardı demek istersen zaman belirtirsin. She had phone yesterday dersin. zaman verdiğin için de past tense yeterlidir.
eğer dün olsaydı demek isteseydin de
if she had phone yesterday, she would call all her friends diyebilirdin.

not: cümlende she has had olması lazım. she ise has kullanacaksın.
  • cokponcik  (05.08.15 14:37:13 ~ 14:39:31)
ayrıca, @idexo'nun da dediği gibi, diyelim ki present perfect ile gösterebildik verdiğin örnek cümleyi, o zaman da she + has had.. olurdu.

he/she/it + has V3 oluyor çünkü.
  • lesmiserables  (05.08.15 14:37:46)
cümlenin ikinci kısmında da hata var. bu kalıba "type 3 conditional - unreal past" deniyor, geçmişte gerçekleşmeyen bir durum için koşullu bir cümle kuruluyor.

if li ilk kısım past perfect, ikinci kısım ise would + present perfect olur
cümlenin doğrusu:

If she had had a mobile phone, she would have phoned all of her friends

burada iki had olması aklınızı karıştırmasın, birincisi yardımcı fiil olan had, diğeri ise sahiplik bildiren had
  • theconqueror  (05.08.15 14:39:33)
arkadaşlar cevaplarınızı okuyacağım fakat bu yazdığım örneği kitaptan aldım, internette de benzer örneğe bir sitede tek rastladım. bu yüzden zaten anlatım bulamadım hiç.

  • felsefeye duyarli insan  (05.08.15 14:40:33)
bir cevabı seçtim fakat birinizi she has had demişken diğeriniz she had had demiş doğrusu olarak kafam daha da karıştı.

zaten devlet kitaplarında bunun hatalı örnekle ifade edilmesi daha da kafa karıştırıcı....

hepinize teşekkür edeirm.
  • felsefeye duyarli insan  (05.08.15 14:44:53)
she has already had breakfast, so she isn't hungry. Yakın zamanda kahvaltı yaptı, şuan aç değil.

she had had breakfast before she left. Çıkmadan önce kahvaltı yaptı. geçmişte yaşanmış iki olaydan ilki.
  • eindaclub  (05.08.15 15:15:17)
eindaclub arasındaki farkı açıklamış. sorunun ve örneğinin bu kalıpla ilgisi yok. perfect tense ile sormuşsun sorunu onunla cevapladım ben de. genelde perfect tense past simplela karıştırıldığı için de oradan örnek verdim.

had+had'li cevaba bakıp kafanı karıştırma.

ikisinin arasındaki fark arkadaşın dediği gibi. ikisiyle de kurabilirsin o cümleyi ama genelde kullanılan tense bu karşılaştırma için present perfecttir.
  • cokponcik  (05.08.15 15:26:41)
tamamdır, teşekkür ederim tekrar :)

  • felsefeye duyarli insan  (05.08.15 15:41:44)
She had had degil mi dogrusu son durum ne burada? Ben de had had illa present perfect olacaksa da has had diyorum :D

She have had kullanimi var miymis?
  • neferkitty  (06.08.15 14:20:13)
@neferkitty
she have had diye bir sey yok, has olmali.
present perfect ise she has had, past perfect ise she had had olmali. that is it :)
  • baldur2  (07.08.15 08:14:07)