tetanoz korkusu

selamlar,
en son 7 yıl önce -bir kaza sonucu- tetanoz aşısı olmuştum. demin ayağım kaydı ve kaloriferin altına girip çizildi ve sıyrıldı (ufak bi kanama oldu tabii). 30 saniye içerisinde kolonya ve hijyenik ıslak mendil ile dezenfekte edildi. 4 dakika içerisinde de sabunlanıp üzerinde 50 derece su ile yıkama yapıldı.

daha sonra kaloriferin altına baktım ve ufak tefek paslı noktalar gördüm. ama oralara denk geldim mi bilemedim şimdi. paslı noktalar açıkta oldugu ve oksijen aldıgı için pek sallamadım başta ama şimdi tırstım. aşı olsam mı?

teşekkürler

bilader ayak değil dondur o, ayak olsa duramazsın çünkü.

  • mrvengeance  (14.07.15 02:28:54)
çocukken ''tüm dozları olduysanız'' ve onun üstüne 7 yıl önce ekstra doz olduysanız, o dozun 10 sene koruyuculuğu var, ama içiniz rahat etmiyorsa tek rapel doz yaptırabilirsiniz.

  • neferkitty  (14.07.15 02:28:57)
okulda zorunlu aşılar oldu ama içlerinde tetanoz var mı bilmiyorum. ilkokul 1, 5 ve lise 1'de aşı yapmışlardı.

  • milistroke  (14.07.15 02:31:04)
Valla ben bir yıl önce olmama rağmen geçen hafta elime iğne battığı için tekrar yaptırdım. Yaptırmadan önce üç farklı doktora sordum ikisi yaptır dedi. Sen de bu enfeksiyonlara bakan doktorları arayıp sorabilirsin.

  • mornie  (14.07.15 02:47:37)
sabah erkenden hastaneye gideyim de aşı olayım bari. 1 saat öncesine kadar ne kadar mutlu bi insandım ya...

  • milistroke  (14.07.15 03:08:11)