nüfus cüzdanı

bir yakınım nüfus cüzdanını kaybetti. kendisi devlet memuru.

1) yenisi nasıl çıkarılır?
2) kayıp cüzdanı bulan kişi o nüfus cüzdanından faydalanıp bizim tanıdığın başına iş açar mı? (şirket falan?)

teşekkürler.

1- kayıp nedeniyle yeniden çıkarttırabiilirsiniz. (yeni kimlikte veriliş nedeni Yenileme yerine "Kayıp" yazar artık.)
2- gazeteye kayıp ilanı verin birşey olmaz.

  • wertyu  (28.08.09 15:46:21 ~ 15:48:25)
sizin tanıdığın başına olmadık işler açar. hemen bi nüfus müdürlüğüne iki fotoğraf ile gitsin. yok gidemiyosa resmi gazeteye ilan versin.

  • yoktanadam2  (28.08.09 15:47:24)
resmi gazeteye falan gerek yok, kanun mu bu.

herhangi bir ulusal gazeteye ilan vermek yeterli.
  • fdegir  (28.08.09 15:50:13)
resmi gazeteye zaten ilan verilemez.

ayrıca gazete ilanından ziyade karakola gidip tutanak tutturmak da aynı işlevi görür.
  • nesilsiz  (28.08.09 16:13:36)
nüfus cüzdanının yenisini çıkarttığında eskisi otomatik olarak hükümsüz olur zaten. üstünde veriliş tarihi yazıyor. kayıp nedeniyle yenisinin veriliş tarihinden daha sonraki bir tarihte eskisi ile yapılan tüm işlemler otomatik olarak hükümsüzdür. gazete ilanına falan gerek yok. kaybetme ile yenisini çıkarttırma arasında vakit geçirmezse bir şey olmaz. zira o aradaki sürede bir haltlar yenirse kanıtlanamaz.

  • kibritsuyu  (28.08.09 16:45:48)