pahalı hediye

bazı insanlar pahalı hediyeleri kabul etmezler
bunun tam olarak sebebi nedir neye dayanır?

hediye olayı karşılıklıdır hep. yani en basitinden eve komşu bir şey getirir, siz tabağı boş yollamazsınız. daha çok örnek var=)

pahalı hediye karşılık vermek zor olacağı için kabul etmezler bence..
  • dambil  (31.07.09 23:47:29)
'bunu veren adam, elbet bir karşılık bekliyordur ya da bekleyecektir' şeklinde bir şüphe olabilir.
'ne demek ya, satılık mıyız biz' şeklinde bir soru işareti olabilir. şahsen ben kendimi kötü hissederim çok pahalı hediye vermeye kalksa biri. neyse ki vermeye çalışan olmadı:p

  • canimnicknameyazmakistemiyor  (31.07.09 23:50:25)
hediyede amac, verilen kişiyi "dusunmek" oldugundan, maddi bir yogunluk altına girmek hediyeyi alan kisi tarafından ters algılanabilir. bir selam vermek, bir hal hatır sormak bile hediyedir tasavvufta. (bu aralar mevlana okuyorum pardon)

yuzumu gulumset yeter, daha guzel hediye mi var...
  • hubble  (01.08.09 00:04:28)
genelde değer verilen insanlara daha pahalı hediyeler alınır. ben olsam bu kadar pahalı bir şey almam, o kadar önemsemiyorum çünkü diye düşünülebilir ve karşındakinin sana bu kadar değer verio olabilme düşüncesi rahatsız edebilir. bir nevi iç rahatlatma olabilir ama tabi peşin edit : insanara verilen değer verilen hediyenin tutarıyşla bir tutulamaz.

  • goldenbrown  (01.08.09 00:05:03)
karşıdaki insanın maddi anlamda zora girmiş olmasını istemezler. "beni sevindirmek için böyle para harcamana gerek yok" mesajı işte.

  • lovemyself  (01.08.09 00:05:59)
altta kalmak istemiyorlar, utanıyorlar falan herhalde.
fakat ben o hediyeyi artık almışım o kadar para vermişim, sen almazsan afedersin götüme mi sokayım ben onu? senin için alınmış işte, uzatma al geç...

  • bodom  (01.08.09 00:17:37)
sebep gururdur sanırım. insan kendi imkanlarıyla alamayacağı bir şeyi hediye olarak alınca reddetme eğilimi gösterebilir.

  • zgrydn  (01.08.09 00:28:49)
yıllar once bir arkadasım (orta 1 fln) nie aldi onuda hatirlamiom ya bişi almişti hoca red ettmişti cocugu.kızda sinifin ortasinda göt gibi (afedersiniz) kalmişti.2si
ekonomik durumu aman aman ii olmayan ve bu aylarda sıkısık olan bi akrabamızın bebek dogumu,ev tasınması gibi seylerde tam ya da yarım altın getirmesi üzerine aklıma geldi
bu akrabimiz bana da böle hediye getiricekti telde sordu ben direk reddettim
oradan aklıma düştü bu soru
  • all girls dream  (01.08.09 00:31:07)
  • geldiler  (01.08.09 01:00:24)
aynı şekilde lisede bir arkadaş hocaya takı cinsinden bir şeyler almıştı. hoca kabul etmemişti (biz gülme krizine girip hayvanlar gibi böğüre böğüre gülmüştük. sahi ne gülmüştük ya haehah. neyse). bi böyle yakın olmadığı kişilerden küçük hediyeler dışında hediye almayan kişiler oluyor prensip olarak.

yakın arkadaş falan ise ya para harcamasını istemiyordur ya da el altından yardımı kabul etmeyi hoş görmüyordur.
  • akilsiz basin cezasi  (01.08.09 01:01:50)
hediyeyi verene göre değişebiliyor. yaşam standardı, geliri yüksek biri pahalı hediye verdiyse çok da batmaz bana. o kişinin zaten alışveriş alışkanlıkları öyledir, gittiği dükkanlar pahalıdır, özellikle pahalı bişey alayım diye almamıştır büyük ihtimalle. onun için normal bi hediyedir. ama gelen hediye, veren kişinin hayat standardına göre pahalı kaçıyorsa ben de rahatsız olurum. sonra mutlaka biyerden bi olumsuzluk çıkar. ya sizin ona verdiğiniz bişey için "ben ona ne aldım, o bana ne aldı" yapar ya, "ona şu kadarlık hediye aldım yine de ...." şeklinde sizden bi beklenti içinde olduğunu duyarsınız. hatta kendisi yüzünüze vuranlar bile oluyor.

  • cereal killer  (01.08.09 05:13:59)
cereal killer'a katiliyorum. hayat standartlarina gore degisir. iki zengin birbirine pahali hediye alir heralde, yillanmis sarap falan :p

  • ermanen  (01.08.09 07:27:00)