Insanlarin hayatını kurtarmak istiyorum. Nasıl yaparim? (İlik nakli vs)

Herkese selamlar.

Bazen medyada denk geliyor, bir insan sırf uygun ilik bulunamadigi için hayatini kaybediyor. Hattâ bu bazen bir cocuk oluyor ve benim icim aciyor. Acaba benim iliğim olmaz mi diye düşünüyorum.

Öncelikle sorum böyle hastalara gereken iligin ozellikleriyle ayni iligi bulmak icin bir veritabani falan var mi? Varsa nasil kayit olucaz? Kizilay falan yapiyor mu bu işi?

Ikinci sorum da birine ilik vermek nasil oluyor? Ameliyatla falandir herhalde?
Bana bir zarari olur mu?

Üçüncü sorum da birilerinin hayatini kurtarmak icin kendimize zarar vermeden baska ne verebiliriz?

Teşekkürler.

kızılaya kayıt ol gidip, kan ve trombosit vermek istiyorum de. ilikle ilgili sistem bilgisini onlardan iste. yılda 3-5 kere trombosit ve kan verebilirsin. ilik nakli ile ilgili de dönor olman sana zarar vermez. uygun olman gerekli o da kolay kolay denk gelmiyor. Denemen lazım. ilik ihtiyaçlarını takip etmen gerek. sosyal medya vs.
bunların dışında can kurtaranlık eğitimi alabilir buna ilave arama kurtarma ekiplerine gönüllü kayıt olabilirsin. akut her ilde eğitimler ve takımlar kuruyor. bunlar ihtiyaç halinde değerlendiriliyor. insanlara bu şekilde yardımcı olabilir hayatlarını kurtarma kısmında görev alabilirsin.
ama tavsiyem bu konuda önce zihnen kendini törpüle
fiziki müdahale gerektiren durumlarda acele edebilir kendi hayatını da riske atabilirsin. heyecanlısın isteklisin bunlar bu tip konularda daima eksi özelliktir.
  • erty_ksk  (28.11.14 13:34:49)
Bana söyledikleri şöyle.

Kızılay'a gidip kan veriyosun. Onlar seni veritabanına işliyor. Bu süreçte yaptıkları işlemler 1 yıl falan sürüyormuş.

Sonra birisine uygun ilik varsa sende seni arıyolarmış gel hadi alalım diyolarmış.
  • kegums  (28.11.14 14:38:00)
düzenli olarak kan ver.

organ bağışında bulunabilirsin. aileni de ikna et ama öldükten sonra soruyorlar çünkü verilsin mi verilmesin mi diye.

kendine zarar vermeyecek şekilde bağış yapabilirsin maddi durumuna göre.
  • secilmis uye  (28.11.14 14:55:02)