Roma

Arkadaslar merhaba.

Şuanda floransadan romaya gitmekteyim. Romada 5 gun kalcaz daha sonra turkiye ye doncez. Size birkac sorum var cevaplarsaniz cok sevinirim. Cok tesekkurler.

1) uygun ve guzel yemek yiyebilecegimiz mekan?

2) roma pass alinmali mi?

3) ayin son gunu vatikan ucretsiz mi?

4) nerelere kesinlikle gitmeliyiz?

5) magnet tarzi kucuk hediyelik esyalari nerden aliriz?

Grazie!

1- romada özellikle mekan aramadık sürekli yürüdüğümüz için acıktıkça yedik :P
2- roma pass almadık biz hesaplamıştık makul gelmemişti, toplu taşıma da pek kullanmadık
3- ayın son pazarı olması lazım (floransa da ilk pazarı olmalı)
4- klasik yerler dışında illa diyeceğim yer yok yürüyerek gezdik biz mekan mekan meydan meydan (iliklerime kadar ıslandım son gün) yeterince güzeldi
5- magnetler ucuz romada zaten
  • niye ama  (27.11.14 20:50:47)
1- roma'da trastevere bölgesinde güzel restoranlar var. bi tanesinde pizza yemiştim ama hatırlamıyorum hangisiydi.

2- roma pass ben almadım pişman oldum. eğer müze vs seviyorsanız kesinlikle alın derim.

3- bilmiyorum

4- o kadar çok ki saymakla bitmez. bi kere bütün meydanlara uğrayın. vatikana kesin gidin. tiber kenarında dolaşın uzun uzun yürüyün. ispanyol merdivenlerinde gezin. roma forumu civarında takılın. hatta girin bence içine. coloseum etrafında dolaşın. pizza satan küçük dükkanlardan margerita alın. metroya binin.

5- her yerde var aslında da coloseum vs müzelerin hediyelik dükkanları daha kaliteli tasarımlar sunuyorlar.
  • mistreated  (27.11.14 21:12:20)
1) Uygun kısmından hareketle, lokantalar yerine dilim pizza satan küçük yerler var bolca, değerlendirebilirsiniz.

2) Aldık, memmun kaldık. Bizim zamanımızda ulaşımı geç, iki müze ile parasını çıkarıyordu. Collesseum'a da sıra beklemeden girmeye yarıyordu.

3) @niye ama haklı, mv.vatican.va

4) Collessum, Forum, Aşk Çeşmesi, Panteon, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, aklıma gelmeyen birçok meydan ve bina ... çok gerçekten, yürüyerek çoğunu aradan çıkarırsınız. Dondurmayı ihmal etmeyin.

5) Adım başı vardır onlar kesin, çok dikkat etmedim.

İyi tatiller!
  • absel  (27.11.14 21:19:26)
1)Pastificcio'da makarna, Signor Panini'de sandviç yiyin mutlaka. İkisi de ucuz ve çok lezzetli.
2)Roma pass gereksiz. Yürüyebilirsiniz zaten çoğu yere, arada kaçak da binebilirsiniz, inisiyatifinize bağlı olarak.
3)Ayın son pazarı ücretsiz.
4)Trip advisor'dan bakabilirsiniz. Benim en sevdiğim yer dumos area.
5)Pazarlık yapın, 3'te birine alırsınız esmer arkadaşlardan.

Ciao
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (27.11.14 22:19:47 ~ 22:20:45)
1- Yemekle pek ilgilenmedigim icin buna cevabim yok
2- Ben 4 gun kaldim, ihtiyacim olmadi cogu zaman yurudum.
3- Ayin son pazar gunu olmali.
4- Bir turistik harita alin ya da "stay" denen uygulamayi kurun. (basond'a tesekkurler)
5- Zencilerden.

Prego!
  • delifaruk  (28.11.14 00:30:26)
bi de telefona tripadvisor rome isimli uygulamayı yükleyin. biraz büyük boyutlu ama gps ile çalışan ffline haritası var ve değişik rotalar sunuyor. çeşit çeşit müzeyi restoranı göstermesi de cabası.

  • mistreated  (28.11.14 00:35:47)