relative reduction kısaltmaları ve ettirgen yapılr açıklayacak olan var mı

to do
to be doing
to be done
to have done
to have been done

doing
done
being done
having done
having been done

bunlar ne? farkları ne?tek bildiğim to ile başlayanlar cümle başında olmaz o kadar

make
get
have ile yapılan ettirgen cümleler var.get to alıyomuş. bunları nasıl ayırt edecem farkları ne birbirinden
sınava girecem çıkarsa çok üzülürüm öğrenmeden

genel olarak:
-have: bir işi birine kendimiz için yaptırmak.
-get: bir işi birine ikna yoluyla yaptırmak. yani "get" ile cümle kuruluyorsa, biz anlıyoruz ki ortada zorlama yok ama yine özne o işi yaptırmış oluyor.
-make: birine bir şeyi yaptırmak. genelde "zorla" gibi bir anlamı var.

I had my hair cut yesterday. ---> saçımı dün kestirdim.

She got it done. ---> O, bunu yaptırttı/bitirdi. (Yani, özne bu işin bitirilmesinde rol aldı.)
She got me to do that. ---> Bunu bana o yaptırdı. (zorlama yok, ben de yapmayacaktım ama o bunu yapmam için ikna etti)

You cannot make me do that. ----> bana bunu yaptıramazsın.

______________________________

to do: yapmak: I will do this.
to be doing: yapıyor olmak: i'll be doing this.
to be done: yapılmış olmak (pasif): it'll be done. (o yapılacak)
to have done: yapılmış olmak. (ettirgen)
to have been done: yaptırılmış olmak (ettirgen)

doing
done
being done
having done
having been done -----> bu kısımlar da yukarıdakilerle aynı anlamda ama bunları özne yerine de kullanabilirsin. bunları o açıdan eylemsi olarak düşün yani.

Mesela: Having your hair cut makes you more beautiful.
(Saçlarını kestirmek seni daha güzel yapıyor.)

şuraya da bakabilirsin:
www.dersimizingilizce.com
  • m e b  (05.09.14 18:24:19 ~ 18:26:04)
m e b teşekkürler.ama şıklarda nasıl ayırt ediyoruz.son gün beynim hata veriyo artk.örneğin şu nedir açıklar mısınız

The young boy seems to have no chance of survival unless ---- to the nearest possible hospital.
A) to take
B) taking
C) being taken
D) to be taken
E) taken

birde gerund infinitive den nasıl ayırılır bu
  • kullanıcıdeğilsenizkaydolmakçokkolay  (05.09.14 21:10:45 ~ 21:12:26)
sorularda bunu ayırt etmek zor oluyor zaten. çünkü olayın tam halini görmeden "bu kesinlikle make'li" olacak diyemiyoruz. yan imisal ben cümlemde "şunu yaptırdım" diyince bunu ikna ederek mi, yoksa zorlayarak mı yaptırdığımı ancak ben bilebilirim, okuyucu/dinleyici bilemez, anlatabiliyor muyum?

işte bu sebeple gramer sorularında sorulursa "make" ve "have/get"in de kullanılabileceği cümleler oluyor. zaten bu soruların amacı da "aşağıdaki şıklardan hangisi olamaz?" şeklinde oluyor.
_________________

soruya gelirsek; "genç çocuk, mümkün olduğunca en yakın hastaneye xxxxxxx olmadan yaşama sansına sahip olmayacakmış gibi görünüyor." diyor.

görüldüğü gibi buraya şıklardan anlayacağımız üzere "götürülmezse" olacak. yani pasif bir durum gelmeli boşluğa. ek olarak, unless"den sonra oraya gerund'lı bir şey gelmeli.

a şıkkı olmaz. çünkü pasif bir durum belirtmiyor + gerund değil.
b şıkkı da olmaz, o da pasif değil.
d şıkkı olmaz o da pasif ama gerund değil.
e şıkkı olmaz o da gerund değil.

geriye bir tek c şıkkı kalıyor. hem pasif, hem de gerund.
  • m e b  (05.09.14 23:10:27 ~ 23:13:44)
cevap e diye veriliyor. ama siz eminseniz cevap anahtarını boşverin. umarım bunlar çıkmaz.

  • kullanıcıdeğilsenizkaydolmakçokkolay  (06.09.14 12:16:47)
özür dilerim.
şimdi cevap öyle olunca soruya daha dikkatli baktım. bu soruda "eksiltilmiş pasif yapı" var ve ben de dikkatsizce "unless"i "without" gibi algıladığım için sorunun cevaplarında "gerund"ı da aradım aynı zamanda.

eksiltilmiş pasif yapıda, asıl cümlede pasif olan kısımdan "sözde özne + yardımcı fiil" ikilisi çıkarılır. sorudaki cümlemizde de pasif olan ikinci kısım, yani "unless"ten sonrasıdır. e, biz pasif yapıyı yeniden oluşturmaya çalışırsak, yani "sözde özne + yardımcı fiil"i koyarsak: ...unless he is... olacak.
e, pasif yapıda da "sözde özne + yardımcı fiil + v3" kalıbı vardır. istenilen fiil de "take" olduğu için bunun 3. hali "taken" olacak.

yani cümlemizin tam hali:
The young boy seems to have no chance of survival unless he is taken to the nearest possible hospital.

bu adımı, kısaltılmış pasif cümlenin yapısıyla bu cümlenin asıl halinin yapısı aynı olduğu için yaptık. sağlama amaçlı yani.
zaten dikkat ederseniz asıl cümlemizden mavi olan kısmı çıkardığımızda azaltılmış pasif yapıyı ani soruda istenileni görüyoruz görüyoruz.

umarım anlatabilmişimdir. kaf akarıştırmamak için en basit halini anlatmaya çalıştım dilim döndüğünce.
  • m e b  (06.09.14 14:31:55 ~ 14:34:52)
e şıkkı doğru. hastaneye götürülmek anlamı olması gerekiyor... eğer hastaneye götürülmezse kurtulma şansı yokmuş gibi görünüyor türkçesi... burada şimdiki zaman kullanılamayacağı için c olmaz... to be taken götürlmek için anlamı verir o da olmaz. sadece e şıkkı olur..

  • inanmazsan inanma  (06.09.14 14:43:28)
şimdi

1- iki cümle arasında zaman farkı yok, passive ise---> done
2- iki cümle arasında zaman farkı yok, active ise---> doing
3- iki cümle arasında zaman farkı var, active ise---> having done
4- iki cümle arasında zaman farkı var, passive ise---> having been done
5- superlative, modal, belgisiz zamir gibi şeyler varsa---> to...

bunlar doğru mu?

eğer doğruysa being done=done neden diyemeyiz?

midem kalktı bu konudan,kalın kafa değildim bu kadar ya:/

m e b, özellikle teşekkürler bitanesin valla
  • kullanıcıdeğilsenizkaydolmakçokkolay  (06.09.14 15:06:58)