Oyun Bilgisayarı Toplamak

Merhaba duyuru camiası, 1500-2000 lira arasında oyun için nasıl bir sistem toplanabilir?

markadan ziyade sistem olarak söyleyeceğim:
8-16 gb ram

en az 3 gb paylaşımsız ekran kartı (tecihen nvidia titan, ama o tek başına 1000 küsür tl dir.)

8 çekirdekli son model işlemci (tercihen intel)

hightower hidrojen soğutmalı kasa (tercihen coolermaster)

2 tb 7200 rpm hard disk ya da 400 gb civarı ssd

600 700w güç kaynağı

ayrıntı vermedim, buradan yürürsün aşağı yukarı. yalnız fiyatı 3000'leri bulabilir.
  • lan ben geldim  (22.08.14 17:51:33)
adam 1500-2000 lira diyor gelen cevaba bak.

AMD FX X6 6300 işlemci, am3+ içeren orta halli bir anakart, 2x4 gb ram(bunda markayı kafana göre alırsın fiyat/marka baz alarak) ekran kartı olarak r9 patlatırsın, pahalı gelirse r7leri var bunların.

üstüne kasa ve power sup alacaksın. 500 w yeterli olur böyle bir sisteme, kasanın dış yüzüne de aman aman para verme.

neden 3 gb diye sorsam gelecek cevabı duymak istemeyeceğim eminim.
  • syozkn  (22.08.14 18:09:50)
ekran kartının kaç gb olduğuna bakıp kanma diğer özelliklerine önem ver.

  • joy stick  (22.08.14 18:16:36)
@syozkn teşekkürler hocam yorum için. AMD ve Radeon ikilisine senelerdir Intel+Nvidia kullandığımdan mesafeli olsam da bunları da bir araştıracağım.

  • usuyoruzreyis  (22.08.14 18:20:20)
@mr sherlock abi konu şimdi pc vs konsol'a dönecek hiç gerek yok.

  • usuyoruzreyis  (22.08.14 18:24:50)
lan ben geldim isimli arkadaş sıfırları fazla okudu herhalde. hangi 3000'ü buluyor o fiyat ben merak ediyorum çünkü.

syozkn'ın dediklerine imzamı atarım. eğer artarsa ya da ekstra bütçe sıkarsa onu da soğutmaya ayırmaya çalış derim ben. tabi bu öneri monitör, klavye gibi dış birimlerinin olduğunu varsayarak yaptığım bir öneri. onlar yoksa bütçeni çok zorlar.
  • jacknife  (22.08.14 18:30:01)
@jacknife monitör, klavye, ethernet kartı, ses kartı, optik sürücüler vs. hep var. Gerekli olanlar kasa, anakart, işlemci, ekran kartı, ram, harddisk ve güç kaynağı. Ekstra soğutucu gerekip gerekmeyeceğini şimdiden bilemiyorum.

Ayrıca 64GBlık SSDler piyasadan kalktı mı? Vatan'da göremedim mesela.
  • usuyoruzreyis  (22.08.14 18:41:16)
ya 6 ay sonra eskiyecek diye bir şey yok.

4-5 sene önceki 4 çekirdekli bir işlemci hala iş görüyor. işlemciye ortalama bir i5 yeterli.

ram 8 gb olsun.

anakart ortalama bişi al. pci 3.0 desteği olsun.

mütevazi bir kasa ve 500-600 watt psu.

1 ssd ve hdd. (ssd bence olmazsa olmaz ama yine de sen bilirsin)

kalan tüm parayı ekran kartına ver. oyun için mühim olan ekran kartı.

kendi bilgisayarım; ekran kartı hariç diğerlerini hep artisliğine almıştım.

1.5 senedir i7 3770k var. bu işlemci daha 4 sene rahatlıkla yeter. yeni çıkan 4770k ile arasında hala az bir fark var.

16 gb ram var, bozulana kadar yeter bu diye tahmin ediyorum.

gtx 560ti ekran kartı var. 2 seneden fazla oldu bunu alalı. hala her oyunu 1920x1080 yüksek detaylarda oynuyorum. sistemin en zayıf halkası bu. 1,1-5 sene daha rahatlıkla idare eder. sonrasında 4 sene çözünürlük düşürerek de idare eder ama değiştiririm o zamana kadar.

asus sabertooth z77 anakart var. pci 3.0 destekli. bozulana kadar değiştireceğimi sanmıyorum.

550 watt psu var. 6 senelik sanırım. yeni alacağım ekran kartını da bunu yetebileceği bir şey alırım. değiştirmem.

1 ssd (120 gb), 2 hdd var. 1 ve 4 tb lik. (harici olarak 3.5 tb daha disk var)

şu haliyle bu sistem bozulmadığı sürece ekran kartı hariç beni rahat rahat 5 sene götürür.

sıvı soğutma ya da farklı fan kullanmıyorum. işlemci overclocklu olduğu halde. böyle şeylere gerek yok.
  • washe  (22.08.14 20:18:25 ~ 20:21:35)
fx x6 6300'den şaşma. 1500-2000 lira bütçenle alabileceğin en iyi işlemci o.

ekran kartı r7 veya r9 iyidir.

ram 8 gb 1666 yeter. 2x4 al.
  • ozzpwnz  (22.08.14 20:22:33)