uyku felci

efendim son bir yıldır bu naneden muzdaribim. artık uyumaya korkar oldum, neredeyse her gece nefes alamayıp da ölecekmişim gibi oluyorum, uyanmaya ya da hareket etmeye zorluyorum kendimi ama olmuyor. bu karabasan sekansına bir de ölüm korkusu, saçma sapan halüsinasyonlar ekleniyor. dayanamayacak duruma gelmiş vaziyetteyim.

sorum ise şimdi benim nasıl bir uzmana görünmem gerekiyor. uyku merkezine mi gitmeliyim, psikiyatriye mi yoksa nörolojiye falan mı? doktor doktor gezecek zamana sahip değilim ne yazık ki; daha sağlık karnemi bile çıkartamadım okul/tez/proje vs saçma sapan işlerin koşuşturmasından. o yüzden bilen, daha önce yaşamış ya da nebleyim herhangi bir fikri olabilecek biri varsa yardım etsin allah için.

soruyla alakali degil ama bir ayrintiyla alakali bilgi veriyim belki biliyorsunuzdur.
ben de ilk donem "saglik karnesi" cikardim okuldan.

erkeksen ve 25 yasin ustundeysen, aileden herhangi bir kagit, sigorta yoktur kagidi vs vs vs gibi seyler olmaksizin ayni gun ayni dakka icerisinde hemen saglik karneni hazirlayip veriyorlar size (bir tane vesikalik resim veriyosun). en azindan mimar sinanda ben boyle aldim 2 dakikada, o yuzden bir anlik boslugunuzda gidip danisin hemen derim.

gecmis olsun.

ek : universite ogrencisi olan arkadaslara eger sigortalari yoksa baska yerlerden, tavsiye ederim hemen cikarsinlar ogrenci karnesi. okulun anlasmali oldugu yerlerden ilaclari da nerdeyse ucretsiz aliyorsunuz. gayet hos.
  • la traviata  (17.06.07 00:14:36)
erkek değilim:)

ya babamın üzerine alacağım karneyi, bi sürü teferruat çıkardılar, muhtara gidip bilmem ne belgelerini onaylatmam gerekiyomuş, sonra öğrenci belgemi falan beğendiremedim adamlara. uğraştırıyorlar anlayacağın ve özellikle şu 1-2 ay çok sıkışığım, koşturamıyorum:(
  • bulanti  (17.06.07 00:18:57)
evet erkek degilseniz veya erkek olup da belli bir yasin altindaysaniz bir suru ugrastiriyorlar.

sozlukte hlathguth ve whirlwind tiptalardir. hatta whirl yemin bile etti sanirsam : ) direk onlara da mesaj atabilirsiniz.
  • la traviata  (17.06.07 00:20:36)
Ben sana uyku merkezine gitmeni öneririm. Özellikle Nöroloji bölümüne bağlı olması bakımından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Noroloji Bölümü Uyku Laboratuvarı veya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi - Uyepam bölümüne başvurmanı öneririm.

  • zangoc  (17.06.07 01:09:31)
uyuduğun yerin fiziksel koşullarını değiştir. koku(kültablası vs.) havalandırma problemleri varsa gider. hatta en temizi başka bir oda dene.

yatmadan 3-4 saat öncesinden itibaren ağır yiyecek yeme. değişen durum olursa yaz.
  • can see  (17.06.07 01:58:07)
ilk önce çok geçmiş olsun diliyorum. senin gibi uzun zamandır değil ama ara ara benim de başıma geliyordu. yılda 1 kez falan olurdu ama lise sondayken çok sıklaşmıştı.Bana da yataktayken hareket edememe oluyordu ve üstüme bir ağırlık çöküyordu hatta halüsünasyon olduğunu umut ettiğim bazı şeylerde yaşadım. Kendiliğinden geçti. Düşününce genelde çok yorgun ve stresli dertliyken, kısaca mutsuz dönemlerimde böyle olduğunu anlıyorum. Sanırım stresli bir dönemdesin. Düzenli yatma kalma zamanların olsun. Hayatına çeki düzen vermeye çalış. Bu konuyla ilgili değil ama başka konularda psikoloğa gittiğimde ölüm korkum olup olmadığını sormuşlardı. Bu soruyu panik atak hastalığının bir belirtisi olduğu için soruyolarmış. Bir şekilde zaman yaratmaya çalış doktora git, takma kafana hiçbir şey.

  • gandalfiye the purple  (17.06.07 02:20:29)
ya sadece kendi odamda olan bir olay değil ki.. genel olarak nerede uyursam uyuyayım aynı şey geliyor başıma.

geceleri de pek yemem zaten anca meyve salata falan yerim..

ege'deyim ben, sağlık karnesi diye tutturmuş durumda millet. şu yeni gelen aile hekimliği nedeniyle olan bi durum sanırsam..
  • bulanti  (17.06.07 02:24:14)
saçma gelebilir ama sırtüstü uyumamaya özen gösterin derim ben. denemeye değer..

  • hasnicktir  (17.06.07 03:02:24)
hiç başıma gelmedi ama, uyurken yana dönerek yatmanın faydası olduğunu duymuştum. bir de yatarken aklınıza böyle şeyleri getirmeyin, onun yerine iyi şeyler düşünmeye çalışın. bunun da yararı olması gerekiyor.

  • arwear  (17.06.07 03:02:33)
kesinlikle sırt üstü yatma,
kesinlikle korku filmi izleyip yatma,
kesinlikle tok karnına yatma,
kesinlikle korkuyorsan tek yatma.

halisünasyon boyutunda yaşamışlığım çoktur, korkutmak gibi olmasın ama odamın içinde uçtuğumu bile gördüm. o kadar gerçekçi oluyor ki elimi birkaç santim kenarı uzatıyorum, kenarından geçtiğim kalorifer peteklerine dokunduğumu hissdediyorum, elimi yere uzatıyorum, elimin halıya sürttüğünü hissediyorum. uzun süredir başıma gelmiyor ama sırt üstü yatma lüksümden yoksunum artık.

%90 başarı oranı ile sırt üstü yatmamanı öneririm. son olarak ellerini birbirine kenetleyip de uyuma...

sarhoş sarhoş bu kadar yazabildim umarım işine yarar.
  • kimlanbu  (17.06.07 03:20:31)
sırtüstü yatmama konusundaki tavsiyeleri kesin olarak göz önünde bulundur. (nasıl unutmuşum yazmayı bilmem)

bu arada yüzüstü de yatma. o da yüzde kırışıklık ve çatlamalara yol açıyor. yan yat en iyisi.
ne sorunlu şeyleriz bizler be.
  • can see  (17.06.07 03:40:15)
sağlık karneni çıkar, bürokrasiye suç atma..

  • sharpenter  (17.06.07 08:22:45)