Hollanda Konsolosluğu Avrupa'ya Giremez Kararı

Merhaba,

Yaklaşık bir buçuk ay önce Hollanda'da yapılacak bir eğitim için iş yerinden 3 arkadaşla birlikte, işyerinin çalıştığı acenta aracılığı ile vize başvurusu yaptık. İlk başvurum reddedildi. Eksik evrak sebebiyle olduğu söylendi. Yeniden başvuru yapıldı. Vize talebi yeniden reddedildiği gibi pasaportuma ekteki damgayı vurdular. Belçika Konsolosluğundan bir tanıdık bulup sordurduk. Schengen Vizesi için yalnızca Hollanda'ya başvurabilir, başka ülkeden vize alamaz anlamına geldiğini söylemiş. Ortak sistemlerinde bu şekilde görünüyormuş ve sebebi de yazmıyormuş. Diğer iki arkadaş sorunsuz şekilde vize aldı, daha önce hiç yurtdışına çıkmamışlar. Ben on yıldır birçok Avrupa ülkesinden vize aldım. Şirkette 300 kişi çalıştıran kurumsal bir şirket. Hollandalı şirketten davetiye alındı. Hadi reddedilmesini bir yere kadar anlarım ancak bu şekilde damgalamaya ne hakları var? Eğitimi alamadım iş yerinde mağdur oldum,eğitimden sonra pozisyonum değişecekti, seyahat özgürlüğüm engellendi, ve saçma sapan bir sebepten damgalanmış oldum. Bu damganın tam olarak ne anlama geldiğini öğrenip dava açmayı düşünüyorum. Bu konularla ilgili avukat biri var mı tavsiye edebileceğiniz. Ve ekte fotoğrafı bulunan damga tam olarak ne anlama geliyor? Bu konularda yardımcı olabilecek veya yardımcı olabilecek birilerini tanıyan varsa lütfen bilgi verin, yardım edin. Sinirden çatlamak üzereyim, profosyonel biri olursa olur zira ne gerekiyorsa yapacağım para harcamaktan kaçınmayacağım. Saçma sapan bir sebeple ne hakları var terörist gibi damgalamaya beni? Lütfen yardım edin.

Edit1:

Son olarak edindiğim bilgiler şu şekilde. Konsolosluk Uçak rezervasyonunun süresi geçtiği için reddetmiş ayın 16sında. Fakat rezervasyonun 17sinde bittiğine dair elimde belge mevcut. Ve tüm schengen ülkelerine vize başvurusunda bulunursam reddedilmesi gerektiği şeklinde sisteme geçilmiş. Sebep de sistemde görünmediğinden başka bir ülkeden vize almam imkansızmış. Resmen terörist gibi damgalamışlar beni. Şimdi konsolosluk kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığını kayıtları ancak mahkeme kararıyla değiştirebileceklerini söylemiş. Bahsettiğiniz yerde dahil heryere dilekçeyi yarın yollayacağım. Fakat konsolosluğa maddi ve manevi zararımın tazmini için dava açmak istiyorum. Ortada maddi bir hata var ve pişkin pişkin heryerden ulaşmaya çalışıyorsunuz yapabileceğimiz bir şey yok deniyor. Bu davayı nereye açabilirim? Hukuksal olarak yardım edebilecek avukatı vs olan var mı arkadaşlar?

visum aangevraagd op 16.05.2014 -> 16.05.2014 tarihinde vize başvurusu yapıldı.

üstteki A C D arasından C'yi işaretlemişler, bu vize tipi olabilir sanırım C tipi turistik vizeydi.
Yani bu damgada özellikle reddedildi demiyor ama damganın varlığı vizeye başvurup red aldığının göstergesi dolaylı yoldan.

hollanda konsolosluğu vize departmanına telefon edebilirsin, bir dilekçe yaz ve bu dediklerini çok düzgün bir dille anlat.
bu arada hollanda'daki türk konsolosluğuna gerek yok, onların bu tarz kararlarla alakaları ve bağlayıcılığı yok. vize konusunda ilk yetkili hollanda konsolosluğudur, onlar da IND'ye bağlıdır. eğer konsolosluk kapı duvar olursa IND ile görüşebilirsin.

www.ind.nl
  • lily briscoe  (03.07.14 12:10:09 ~ 12:23:08)
Tamam yardım edelim de, bu basılan damganın tercümesi eğer lily'nin belirttiği gibi ise, senin yazdığın anlamlar çıkmaması lazım? Belçikada konsolosluğundaki tanıdık nasıl çıkarmış "yalnızca hollandaya başvurabilir" anlamını? Ayrıca, yalnızca hollandaya başvurabilir ne demek? Sen yarın İtalya'ya gidecek olsan yine gidip Hollandaya mı başvuracaksın? Hiçbir konsolos öyle bir şey yapamaz, bir yanlışlık var ortada.

  • fengari  (03.07.14 12:21:18 ~ 12:22:46)
bence başka yerden başvurabilir ama belçika kons.daki kişinin söylediğinden anladığım, ortak sistemde görüyorlar bu kişinin daha önce hollanda'dan başvuru yapıp red aldığını. dolayısıyla hollanda'yla olan pürüzü gidermeden başka yerden alması zor gibisinden demiş olabilir.

  • lily briscoe  (03.07.14 12:25:16)
İlgilenen herkese çok teşekkürler. Eğitimi alamamanın yarattığı mağduriyet üzerinden formal bir dille ingilizce bir dilekçe hazırlıyoruz sağolsun ilgilenen bir arkadaşla. Türk dışişleri bakanlığı, Avrupa birliği bakanlığı, Başbakanlık, Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Başkonsolosluğu, Lahey Büyükelçiliği ve Hollanda Dışişleri Bakanlığına göndereceğiz. Ordaki memurun keyfiyen böyle bir saçmalığı bir daha T.C. vatandaşlarına yapmaması için.

Sistemde yasaklı görünüyormuşum bu arada başka bir ülkeden schengen vizesi alamaz şeklinde. Tabi bir kaç ağızdan geçerek bana ulaştığı için bu bilgi çok emin olamıyorum.
  • icillis  (03.07.14 12:44:46)
tamam her yere duyur ve hakkını ara, katılıyorum
ancak dediğim gibi asıl görüşmen gereken yer dış işleri bakanlığı değil Immigratie- en Naturalisatiedienst'tir.
IND vize konusunda her zaman tek karar merciidir. ısrarla söylüyorum.

onlara mutlaka ingilizce bir yazı gönder, hatta telefon da edebilirsin uluslararası numaraları da var.
sana verebilecekleri olası bir savunmayı söyleyeyim: bu eğitimin hollanda'dan başka yerde alınamayacağını ispat et diyecekler.

başka bir pürüzün var mı (onlara göre) bilmiyorum ama onlar için en büyük kriter geri döneceğine inanmaları. eğitim için gittiğine göre bu 2-3 günlük bir şey değil daha uzun olsa gerek. adamlar her şeye şüpheyle yaklaşıyor ve eğer bu eğitimi türkiye'de de alabiliyorsa buraya hiç gelmesin mantığındalar. aynı şeyi yaşadım oradan biliyorum.
  • lily briscoe  (03.07.14 13:24:48)
arkadaş şu şerefsizlerden çektiğimzi nedir ya, bu uygulama genel mi bilmiyorum ama, yeşille girersin bekletirler kalıcağın yere kadar bakarlar, arif sağ gibi bir adamı çevirirler adam geri döner, bence düpedüz ırkçılık başka bir şey değil bir danimarkadaya bakıyorum birde şunlara..sana kolay gelsin umarım şikayetin ilgili makamlara ulaşır.

  • yol  (03.07.14 13:24:54)
Son olarak edindiğim bilgiler şu şekilde. Konsolosluk Uçak rezervasyonunun süresi geçtiği için reddetmiş ayın 16sında. Fakat rezervasyonun 17sinde bittiğine dair elimde belge mevcut. Ve tüm schengen ülkelerine vize başvurusunda bulunursam reddedilmesi gerektiği şeklinde sisteme geçilmiş. Sebep de sistemde görünmediğinden başka bir ülkeden vize almam imkansızmış. Resmen terörist gibi damgalamışlar beni. Şimdi konsolosluk kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığını kayıtları ancak mahkeme kararıyla değiştirebileceklerini söylemiş. Bahsettiğiniz yerde dahil heryere dilekçeyi yarın yollayacağım. Fakat konsolosluğa maddi ve manevi zararımın tazmini için dava açmak istiyorum. Ortada maddi bir hata var ve pişkin pişkin heryerden ulaşmaya çalışıyorsunuz yapabileceğimiz bir şey yok deniyor. Bu davayı nereye açabilirim? Hukuksal olarak yardım edebilecek avukatı vs olan var mı arkadaşlar?

  • icillis  (03.07.14 18:08:37)