nasıl yapabiliyorsunuz? hala

yahu nasıl hala AKP yi savunabiliyorsunuz?
cidden merak içindeyim.. Hiçbir kesimi aşağılama gayreti içinde olmadım hayatım boyunca..

ancak bu bana andavallı birinin yapacağından daha akıllıca gelmemeye başladı..

hala nasıl ecevit zamanında 99 depremi oldu öldüler ile şu anki olayı bir tutuyorsunuz?
12yıldır iktidardaysa bir hükümet bir şeyleri değiştirmeli..
insanlarını koruyabilmeli..

özelleştirmeler olsun kasaya para girsin diyenlerin de dipnot olarak belalarını bulmalarını diliyorum..
al özelleşti.. al taşeronlar işi güzelce becerdi..

özelleştirmelerin mantığı şuna çok benzer.
sen bir trafik polisisin ve
senin bi araban var xxx lira değer biçiyorsun satışa koyuyorsun.
xxx lirası olan biri geliyor almak için birlikte test sürüşü yapıyorsunuz falan adam normal ortalama şöför , parasıda var. sattın gitti
3 gün sonra o adam senden satın aldığı arabayla senin trafik kontrolünü yaptıgın kavşakta kafası bi milyon hamile bir kadını ezdi kadın cocuk öldü..

maden patladı :/

kadının kocası niye bu veled-i zinaya arabanı sattın , arabanı sattıgın için sen suclusun sen öldürdün benim karımı diyor . peki sen mi öldürdün yahu gerçekten ??

lord tayyip'in soma holding yatırım ortaklığı aş ile organik bagı var mı ?

aynı apartmanda oturuyoruz hepimiz hamam böceklerinden rahatsızız ama siz hamamböceklerinin yuvasını ilaçlamak kökünü kurutmak yerine başını cıkartan hamamböceği üzerinde tepiniyorsunuz , kuru gürültü oluyor , alt kat komşularda rahatsız oluyor haliyle..

unutmayın !!!! bugun 15 gun once soru onergesi verdi diye havalara cıkardıgınız chp 12 yıl önce jet fadıl komplosunda tayyipin tahta oturmasını sağlayan kilit partiydi !!!
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 13:17:10)
insanlarda, özellikle de ezilmiş kesimde güçlünün yanında yer alma, güce ortak olma isteği vardır. o da öyle işte. sanki bir saadet zincirinin parçası gibi. yine aynen saadet zincirlerinde düdüklendiğinin farkında olmadan söylenen her şeye kulak tıkayan kesim olduğu gibi. rant, çıkar, güç... bu çıkar rant ille ekonomik olacak diye de bir şey yok, bu ülkeyi tek tipleştirme, muhafazakarlaştırma, yani belli bir kesimin kendi hayat tarzını ve inanışlarını herkese empoze etmek istemesi de bir çıkar ve akp'nin başarısının altında yatan belki de en önemli sebeplerden biri.

  • patiska  (14.05.14 13:17:15)
yeşiltaş, ya bana konunun chpnin 12 yıl önceki bilmem ne olayında yaptıklarıyla ilgisini bir açıklar mısın? gerçekten bu algını mantığını çok merak ettim.

  • tuborg yesili  (14.05.14 13:18:55)
yeşilim yelişim yeşilim aman..
irdele.. öncelikle bunu yap..
hükümet ülkedeki her şeyden sorumludur o yüzden japonya da avrupa da bir şey olunca çat diye istifa ediliyor..
sorumlu.. hay allah ım nasıl anlatsam ki daha.. nasıl örnek vereyim.. ilkokul öğrencisine anlatır gibi mi anlatsam.. napsam lan..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 13:23:46 ~ 13:43:24)
genel olarak siyaset yozlaşmış durumda
oy pusulasında ki bir partinin diğer partiden farkı yok . bugun chp li belediyelerin denetimi altında varolan sanayi sitelerinde çalıştırılan çocuk sayısı başka partilerin denetimi altında varolan sanayi sitelerinde çalıştırılan çocuklardan az yada fazla değil.
maden kazası üzerinden tayyip efendi ve ekürilerine yönelen kin düşmanlık tiksindiriyor artık çünkü somut ve haklı nedenlerle saldırmıyorlar insanlar , bu primatlara daha evvelden birikmiş kin ve öfkelerini kusuyorlar.
Herşeyin yeri zamanı ..
Soma holding aş nin butun yönetim kadrosunu suclayabilirsiniz mesela 15 yaşında ölen cocuk için , o çocugu orda çalışmaya yönlendiren ebeveynleride suçlayabilirsiniz ki bence asıl suçlu ebeveynlerdir (( bakamıyorsan - bakamayacaksan hali hazırda asgari ucretle geciniyorsan bir pet olarak cocuk sahibi olmamalısın )), o çocugu orda işe alan şef yada insan kaynakları sorumlusu da o cocukcagızın katlinden sorumludur.
ama malesef bende cok isterdim tersi olsun ama tayyip bu katliamın sorumlular listesinde daha düşük sıralarda..

sezarın hakkı sezara

binali yıldırım hızlı tren kazasının birincil sorumlusuydu kaç sene geçti üzerinden ?? binali yıldırımı bu toplum cezalandırdı mı ?? mükafatlandırdı mı ??
adam cumhurbaskanı aday adaylarından..

son iki senedir gerek tekstil sektorunde gerek tersanede gerek madenlerde gerçekleşen ölümlere karşı HANGİ İŞÇİ SENDİKASI gerçekten SES CIKARDI ????
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 13:29:05)
alt kat komşuları bilmem de, yan apartmanlarda çok iyi hamamböceği temizliyorlar. konuşmak her zaman kolay, icraate gelince akla kara belli oluyor...

hoş esas icraatı ortamı hamamböceği basmadan yapmak lazım ama, maalesef burası Türkiye...

sozcu.com.tr
  • loveinaflipbook  (14.05.14 13:30:10)
yeşil kod adlı arkadaş.. kendi argümanların kendi ayağını kaydırıyor farkında mısın..
devlet öncelikli olarak ölümlerin önüne geçmek zorunda..
madenler revize edilmeli.. işe yaramayan zarar edenler kapatılmalı öncelikle..
işçi sağlığı-güvenliği için önemler alınmalı, özelleştirilenler için de "ben sattım ki amk bana ne, ne kaza olursa olsun" diyememeli çünkü hala bu hükümetin yönetimi sınırları içinde o topraklar, çalışanlar hala halkı, denetlemeli, ceza vermeli, ruhsatını almalı.. gerekiyorsa kapatmalı..

tersanelerde ölenler öldü bir şey yapıldı mı?
kot taşlama işçileri öldü yapıldı mı?

sendika hükümete karşı işçiyi korumalı ama öncelikle hükümet asgari koşulları işçisine sağlamak zorunda, sendika ondan sonra koşulların daha iyi olması için çaba harcamalı..

gidip de olay halinde tutuklanacaklar listesinin başına zaten hali hazırda madende ölü olan bölüm başlarını koyma zihniyetinde olmamalı savcılık da ayrıca..
listenin en başında her şeyden sorumlu olan, bu sorumluluğu halkın oylarını alarak kabul etmiş, ülkeyi sırıtna almış kişi olmalı..

her şeyden sorumlu olmak demekse başbakanlık ve ona oy verenler onu her şeyden sorumlu tutamıyorlarsa, yürekleri eziliyor "ama her şey de onun yüzünden değil ki" diyorsa, ya seçtiklerinin işini düzgün yapamadığını kabullenmek istemiyorlar ya da seçtikleri kişinin hangi mevkide olduğunun farkında değiller..

kaldı ki eğer o kişi, kendisi sorumluluğu üzerine almıyor-alamıyorsa görev bilinci yoktur.. yoksa da görevini bırakmalıdır ki yerine görev bilinci olan yeni birisi seçilebilsin..

çok net açıkladım anlamışsındır umarım..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 13:38:37 ~ 13:48:41)
''Yalnız bu Hükûmeti takdir ediyorum. Bakın, Hükûmet kadar halkı aldatma konusunda becerikli, ben Türkiye’de böyle bir Hükûmet görmedim. Müthiş bir şey.''

kemal kılıçdaroğlu
  • error522  (14.05.14 13:43:32 ~ 13:45:35)
toprağın altında belki de kurtarılmayı bekleyen onlarca insan var.
hayatını kaybetmiş kişilerin sayısı 205.
olayın üzerinden 24 saat bile geçmemiş.
eksiduyuru.com kullanıcıları burada akp yi tartışıyor.
hay sizin akp nize chp nize!
yazık.
  • enkolaykullaniciadi  (14.05.14 13:50:43 ~ 13:51:03)
naapak pampa elde kürek kazma somaya mı ışınlanalım ?

  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 13:53:57)
Kimsenin akp yi savunduğu yok. Önceliklerimiz farklı diye tartıştık hepsi bu. Kanımca siyaset yapmanın sırası değil.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (14.05.14 13:54:10)
amacım şu an bir yerleri yüceltmek değil.. acının ne denli büyük olduğunun farkında olamayacak birisi hiç değilim.. benim sinirlerimi bozan bir durum bu..
her yerde herkesin ölüm oldu aha cehapeliler aha geziciler şimdi saydırmaya başlayacak kafasında olup kendi kendilerine AKP yi savunmaya başlamaları..

şimdi sırası değil diye diye nerelere geldiğimizi de görüyorum ayrıca..
ülkemizde siyasete sıra gelmez çünkü ölümler kolay bitecek gibi değil..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 13:58:22 ~ 13:58:35)
yeşiltaş dünyanın en saçma argümanıyla savunmuş. elmayla armutu karıştırmış.

arabayı satan birey iken maden işletmesini devreden devlet dolayısıyla hükümet. Bir bireyin kendisi dışında sorumluluğğu yokken devletin bütün vatandaşlarına karşı sorumluluğu vardır. Ülkedeki insanların can güvenliğini sağlamak devletin 1. vazifesidir. O kazaya karışan adamı da denetimleri arttırarak engellemesi gereken de devlet.

devlet kendi işini başkasına yaptırıyorsa bunu denetleyecek gerekli önlemleri alacak ve alınmasını sağlayacak. devletin temeli budur. devleti halklar oluşturur. halkın güvenliği de devletin sorumluluğundadır. başka bir hükümet altında bu olaylar yaşanmazdı demiyorum. ama bu hükümet altında yaşandı.
  • lehim ve havya ile mikrocip yapan adam  (14.05.14 13:58:32)
ayrıca gezide insanlar öldü siyaset yapmayın..
berkin öldü siyaset yapmayın..
tershanedekiler öldü siyaset yapmayın..
köy bombalandı siyaset yapmayın..
tape çıktı, ülkeyi bölmek mi istiyorsun, bunun üstünden siyaset yapmayın..

www.youtube.com
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 14:05:32)
yeşiltaş mantıklı şekilde yaklaşmış, gözden kaçırdığı bi kaç şey var ama yine de ortalama üstü bir zekası olduğu belli.

soruna gelirsen AKP'yi hala savunmalarının sebebi sizin nefret söylemleriniz bence. her birinin farklı düşüncesi var; kimi tayyipi sever diğerleri çöp der, kimi kötünün iyisi der, kimi 'chp mi gelsin?' diye oy verir, kimi menfaatten savunur.
siz tayyipe küfrettikçe onlar daha çok sahipleniyor, siz oy verenleri aşağıladıkça onlar da sizden nefret ediyor. fanatizme vardı artık olay. insanlar ölüyorsa kimin haklı olduğunun ne önemi var?

bu olay önlenebilecekken ihmal eden, sırf diğer partiden olduğu için önerisini kabul etmeyen herkesin de amk!
  • seksen9  (14.05.14 14:08:22)
@YEŞİLTAŞ

AKP, kazayı gördükten sonra üzerini kapatan TRAFİK POLİSİDİR. Yasal yetkileri vardır fakat bunu ticaret yaptığı şerefsizleri korumak için kullanır.

Hamile kadının kocası da yırtınır durur işte köşede ama naapsın yetkisi yok ki amk.
  • brkylmz  (14.05.14 14:17:35)
a.k partisini savunmuyorum , sadece olayın suçlanacaklar listesinde tayyip efendi ve ekürilerinin altta olduğunu söylüorum.
iki farklı facia iki farklı sorumlu
TCDD ye bağlı hızlı tren kazasının birincil sorumlusu o dönemin ulaştırma bakanıdır ve istifa etmelidir zira TCDD direkt turkiye devletinin işletmesidir.
Soma maden kazasının birincil sorumlusu ise SOMA HOLDİNG ve soma holdingin yönetim kurulu kadrosudur.
15 yaşında ki cocugun ölmesine sebep 15 yaşındaki cocugu kazadan bir gun önce ekmek parası kazan olm diye işe yollayan ebeveynlerdir . o küçük cocugu işe kabul eden insan kaynakları sorumlusudur.

öfke haklı bir öfke sadece öfkenin hedefi yanlış !! o kadar yanlış ki bu adamları kendi seçmenleri gözünde mağdur kılıyor.
Niye hiçkimse daha fazla para kazanmak uğruna soma maden ocagının o halde çalışmasına gözyuman soma holding ceo su veya yönetim kurulu üyelerine kin kusmuyor ?? .
Günah keçilerini doğru seçin doğru kurbanlar belirleyin ki birşeye benzesin.
işletme sahibi aynı oldugu sürece işletme sahiplerinin zihniyetleri değişmediği sürece iktidarın her türlü denetimi faso fisodur iktidar kim olursa olsun.. çünkü denetimleri müfettiş kılığındaki insanlar yapar ve türkiyede insanlar % 80 rüşvet alır .
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 14:24:48)
bir örnek mesela www.facebook.com

adam '30 yıldır zaten maden ocaklarında problem var' diye savunuyor. baksan cümle doğru ama haksız. çok mu kabullenmişiz ne?
  • seksen9  (14.05.14 14:28:48)
yeşil arkadaşım asıl sen yanlış derecelendiriyorsun suçluyu..

birincisi esas denetimi yapması gereken yer hükümettir.. yani bu kadar büyük bir işletmenin denetimi yapılmalı, düzenlenmeli, iyileştirilmeli ama yapılıp yapılmadığını da hükümet denetlemeli..
eğer ki hata varsa da bunu önüne geçmeli..

birincil suçlu hükümet, ikincil suçlu şirkettir benim gözümde

ha geldi ki 15 yaşındaki çocuğa laf söyleme sıram..
ailevi durumunu sen ve ben dahil kimse bilmiyor.. onun suçlusu onu oraya yollamak zorunda kalan aile değil, zorunlu eğitimine devam edip etmediğini denetlemesi gereken hükümet yine..
yani hükümet diyorum da bu birebir başbakan değil, komisyonlar, alt yürütme elemanları tabiki de ama genel olarak hükümeti karşıma alıyorum bunları söylerken, muhattabım o çünkü..

o çocuğun orda hangi şartlar altında olduğunu bilmeden aile suçlanamaz..
ülkemizde pres makinesine sıkışmış bir çocuk cesedi var.. suçlu makine mi?
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 14:30:33 ~ 14:38:53)
@yeşiltaş gözden kaçırdığın dediğim yer şu www.sondakika.com

tayyip değil problem, 'öteki parti' diye öneriyi kabul etmeyen ordan burdan toplanmış milletvekilleri.

yoksa haklısın elbette, bir sürü suçlu var.
  • seksen9  (14.05.14 14:33:07)
eleştirilerde parti üzerinden değil hükümet üzerinden gidiyoruz. şu katliam esnasında hükümeti kuran parti olarak iktidarda chp de olsa mhp de olsa hdp de olsa aynı eleştirilere maruz kalacaktı. çünkü kar etmek en büyük önceliği olan özel sektör patronları için işçi, çalışan kolayca gözden çıkarılabilir durumdalar. biri işten ayrılır, hastalanır ya da ölürse de yerine çalıştıracak çok insan var diye düşünür bunların çoğu. amaç daha fazla para kazanmaktır.

bu düzende işçinin, çalışanın hakkını devletin korumasını bekleriz. denetim yapmak yerine tanıdığı iş adamlarının iş güvenliği denetimlerinde işini kolaylaştıran bakanların bulunduğu bir hükümet, önlem alalım önerisini reddeden yine hükümet. dolayısıyla tabi ki hükümetin de bu olaya neden olan şirket kadar suçu var yaşananlarda.

bu araba örneği pilot kalemle ateizmi çökerttiğini sanan elemanınki kadar anlamlı. hadi diğerlerinin gözünü vicdanını para kör etti diyoruz ama akp'yi para almadığı ya da maddi bir çıkarı olmadığı halde savunanlara akıl fikir ve vicdan diliyorum.
  • merena  (14.05.14 14:49:05)
Devletin böyle olaylarda suçu bir denetim mekanizması kurup böyle yerleri denetleyememesinde (ya da denetlemeyi savsaklamasında), işini iyi yapmamasında. Normalde işini iyi yapmadıkları için kendilerini sorumlu hissedip istifa ediyorlar gelişmiş ülkelerdeki yöneticiler. Burada temel kelimeler gelişmiş ülke ve sorumlu hissetmek ve bakınız bugünkü Mehmet Y. Yılmaz yazısı "Sorumlu olmadan yönetmek diktatörlere mahsus".

  • SiyamkedisiZorro  (14.05.14 14:52:49)
hep bir şeyler bekliyorsunuz ? birilerinden , başkalarından , birşeylerden
ama hep bir bekleme var..
sonunda da ekseriyetle göt oluyorsunuz..
sonra beklemeye devam..

galiba sizin yöntemleriniz çalışan yöntemler değil çünkü sonu hep bekleyiş ve istenilen amaca ulaşamamakla bitiyor.

böyle giderseniz daha çok beklersiniz..
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 14:55:08)
kimden bekleyelim @yeşiltaş kardeş?

550 tane milletvekili seçmişiz, vekalet vermişiz, ülkeyi emanet etmişiz. onlardan değil kimden bekleyelim? gidip ben mi denetleyeyim adını ilk defa duyduğum yeri?

başta iyi gidiyodun da sonra neden celallendin anlamadım..
  • seksen9  (14.05.14 15:07:09)
evet sen denetle
dün burda bu kadar bikbikleyenlerden kaçı taksimde kendilerine içki servis eden öğrenci/garsonun sigortasını ve çalışma şartlarını kendince sorguladı.. eğer insani şartlarda değilse gerekli mercilere ihbar etti ?
git olay cıkart eylem yap sigortasız işçi çalıştıran mekanı tarumar et DEMİYORUM , maliyeye bir mail atman yeterli üstelik inanmazsınız geri dönüş bile yapıyorlar!
temiz dörtdörtlük yozlaşmamış insan hak ve sosyal yeterliliklere sahip bir ülke istiyorsanız halk olarak ilk önce kendi ulaşabildiğiniz yerleri temizleyin.

ben diyorum ki şu ana kadar kullanılan muhalefet yöntemlerinin / araçlarının alayı başarısız kaldı , hiç birşey değişmediği gibi ivmelenerek kötüleşmeye devam ediyor. demekki bu yöntemlerin hepsi safsata , yeni söylemler , yeni duruslr yeni methodlar geliştirmek gerekiyor.
550 milletvekilini evet siz seçtiniz ama hiçbiriniz genel bir sandık boykotu fikrini takipçisi olduğunuz partiye kabul ettiremediniz belkide böyle bir fikir aklınıza bile gelmedi.
iktidar partisi 1 senedir cumhurbaskanlığı secimlerine hazırlanıyor adamların aday adayları bile az çok belli , peki muhalefet olarak kim çıkıcak ? bu saatden sonra cıkıcak adamın a.k. partisi karşısında ne şansı var ???

iskender düğümü ile ilgili güzel bir hikaye var google dan isteyen aratsın ;)
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 15:29:21)
yeşil arkadaşım,
bence sapla samanı karıştırma konusunda gayet başarılısın..

öncelikle barlarda çalışan arkadaşların sigorta olayı üzerine kafa yoran birisiyim.. bunu ekleyeyim..

ayrıca eğer demokrasi ile yönetiliyorsak ki ben demokrasiyi çok doğru bir yönetim şekli olarak gören birisi de değilim, özellikle biizm ülkemiz gibi ülkelerde çoğunluk diktatörlüğüne dönüşmeye çok müsait bir yönetim şekli, ben tüm ülkenin temsilini yapan kişilerin daha çok çalışmasını beklerim..

bu hükümetin çalışma bakanı tersanelerdeki ölümlerle ilgili benim çalışma alanıma girmiyor diyecek kadar ne yaptığını bilmeyen bir adamsa ben hükümeti eleştiririm..

toplum olarak evet birinci elden kendi denetim mekanızmamız olmalı ancak bunun sınırları var elbette.. ben de doğru olmadığını düşündüğüm şeyler için gerekli yerlere ulaşmalıyım ki bunu sık sık yapan biriyim, sadece ben değil ailemdeki herkes böyle.. yetiştirilmeyle ilgili bir algı bu, herkesten bunu bekleyemezsin ya da kendini yetiştirmeyle ilgili ve bunu da herkesten bekleyemezsin..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 20:36:26)