bir mülakat sorusu

50 yıl dayanabilen bir ampul geliştirdiğinizi varsayın, ne kadar fiyata satarsınız?

sonunda bi de neden diye soracaklar muhtemelen onu da sor, yediye satardım ben.

  • hocam fazla egon var mi  (30.04.14 23:43:01)
maliyetinin biraz üstüne

  • infernalcadre  (30.04.14 23:43:57)
junior java developer ilanı. şirket ismini söylemiyim

  • denizzzz  (30.04.14 23:46:45)
bir insanın 1 yılda kullandığı toplam ampul fiyatı x 50 x 2

  • anil  (30.04.14 23:46:59)
patentini alir uretime gecmemek icin ampul sirketlerinden aylik harac alirdim.

  • vendorth  (30.04.14 23:51:08)
Normal bir ampulün fiyatı 10[p] olsun:
Normal ampullerden de Yılda 4 [t] adet kullanılsın.

Ben de bahse konu 50 yıllık ampul için ortalama 5 lira[ü] [Net]harcıyorum desem;

bu açıdan piyasayı da türkiye olarak ele alırsam;

2ü < p . t /2 < ÜRÜNÜN FİYATI < 3 p.t /2 < 30ü

arasında oynar. Örnek rakamlardan gidersek

20 TL < ÜRÜNÜN FİYATI < 60 TL

Diğer yandan kdv'yi de eklersem ki %2'lik de ibişlik yaparım

24 TL < Ürünün fiyatı < 72 TL

arasında değişir.
  • jimmy  (30.04.14 23:51:17 ~ 23:52:20)
soruda beis var. ampulü ürettik, patenti falan bize, seri üretim oldu raflarda yerini aldı da o zamanki satış fiyatı mı? yoksa elimizde sadece bunun argesi var, ilgili firmalara sunma şeklinde mi satış var? ilk durumda lambanın üretim arge masrafları falan işin içine girer. eksik bilgi var. ikinci durumda da şirketlere ya da şahıslara karşı kartlarımı açık oynayıp en cazip teklife göre yol alırdım.

  • icim urperiyor  (30.04.14 23:54:25)
bu ampülün hangi maliyetle üretilebileceği çok önemli.
1 liraya ampül yaptın 50 yıl yanıyor o zaman değerlidir. 100 bin liraya ampul yaptın 100 yıl yanıyor hiç bir değeri yok. formüle çok daha farklı değişkenler de eklenebilir.

bu arada bildiğiniz en ucuz ampulun dayanma süresi aslında çok daha uzun fakar şöyle bişey var (bkz: planlı eskime)
  • orpheus  (01.05.14 00:02:02 ~ 00:02:22)
böyle bir ürün satılmaz ne kadar çabuk yanarsa ampul o kadar para kazanırsınız. firmamın devam edebilmesi için böyle bir ürün üretmem. yoksa üretilemeyecek bir şey değil hatta nikola tesla'nın yaptıpı bir ampul hala yanıyor.

  • kuzey li  (01.05.14 00:05:25 ~ 00:11:07)
25 normal ampül fiyatına. %200 kar ediyorsunuz sloganıyla

  • vfgerty  (01.05.14 00:54:49)