Yüzme havuzu derinliği

İş yerime yakın bir spor salonuna sırf havuzu olduğu için uzun süreli kaydolmayı düşünüyorum. (yoksa hem iş yerimde hem de kaldığım sitede spor salonu var) Ancak havuzun boy: 13 metre, en: 7 metre, derinlik: 1.40m

Derinliğinin bu kadar az olması 2 metreye yakın boyu olan benim için büyük sıkıntı çıkarır mı sizce? Sıkıntı olmaz dersem koşmak ya da bisiklet sürmek yerine yüzerek spor yapmayı çok istediğim için kendimi kandırıyormuşum gibi geliyor.

Belli bir derinliğin üstünde olan havuzlarda can kurtaran bulundurma zorunluluğu olduğundan derinliği o seviyede tutuyorlar.Benimde boyum uzun ve bana o tarz bi havuzda yüzmek hiç keyif vermiyor

  • srcns  (03.03.14 22:41:42)
leğen gibi oluyor. hiç girmeyin o işe.

  • sanal hayvan  (03.03.14 22:44:48)
Baliklama atlamayip kurbagalama cirpinacaksan bi ihtimal.

  • jamswety  (03.03.14 22:46:59)
8 sene lisanslı yüzücülük yapmış biri olarak konuşuyorum: boyu 13 metre olan bir havuz yarı olimpik bile değildir. etkin bir şekilde spor yapabileceğiniz bir havuz değil kesinlikle. arkadaşlarınızla eğlenmek için gidebilirsiniz ancak. 1,40 ise cidden çok az derinliği olan bir havuz. balıklama atlayamazsınız. ben olsam asla böyle bir havuza para vermezdim.
bu şekilde havuz sahibi olan ve bunu spor yapılacak havuz diye pazarlamaya çalışan bir işletmenin, havuz işletmeciliği konusunda profesyonel yaklaşımda olduğunu düşünmüyorum. literatürde belli ilaçlama ve devir daim ritüelleri vardır, bu adamların bunları bildiğini/uyguladığını düşünmüyorum. her türlü hastalığa maruz kalabilirsiniz.
diğer bir konu ise eğer amacınız sporsa ve sporun size ekstra külfet oluşturmasını istemiyorsanız (iş yerinize yakın havuz seçmenizden yola çıkıyorum), yüzme işi zahmetlidir. yanınızda bonenizi, mayonuzu, gözlüğünüzü, şampuanınızı, havlunuzu, havuzda giymek üzere bir çift terliğinizi ve saç kurutma makinenizi getirmeniz gerekir. iyisi mi bir fitness merkezine yazılın. daha az eşya taşırsınız ve spor öncesi/sonrası sizin için ızdırap haline dönüşmez.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (03.03.14 23:15:53)
atlamak yasaksa veya atlamak istemiyorsan gideri var. profesyonel değilsin sonuçta. boyunla da alakalı gerçi, ben 170im 150lik havuzda gayet güzel takıldım. benden uzunsan bir ihtimal rahatsız edebilir.

oha 2 metreye yakın boy demişsin. gitme abi rezillik çıkar. :D
  • zazazaraeta  (03.03.14 23:25:16)
@sapkasiz cikmam abi - 5 yıldızlı bir otelin kendi spor salonu

@eskiden sizofrendim simdi iyiyiz - detaylı cevap için teşekkür ederim. Ancak eklemek istediğim şöyle birşey var; şampuan, havlu, terlik, spor şortu zaten spor salonuna giderken çantamda olan şeyler. Ekstradan gözlük ve bone taşımak çok zor olmasa gerek :) İş yerine yakın tercih etme sebebim spor sonrası mesai servisi ile eve rahatça ulaşımımı sağlamaktı, yoksa ekstra külfetten kaçmıyorum.
  • elon  (03.03.14 23:28:12)
Birçok havuz cankurtaran durumu yuzunde 1.40 oluyor.derinde yuzmek elbet daha keyifli ama çok da sıkılmazsın bence.

  • sapkasiz cikmam abi  (03.03.14 23:30:43)
derinlik normal. spor merkezlerindeki havuzlar genelde benzer derinliklerde oluyor.

yalnız 13 metre ne? şaşırdım kaldım. pek bir randıman alamazsınız 13 metre uzunluktaki havuzdan.

spor merkezindeki havuza atlayıp zıplamaktan bahseden bazı arkadaşlarımıza ne söyleyeceğimi bilemiyorum. atlamak istiyorsanız gidin denize atlayın. kapalı havuzlar bunun için değildir. havuzlara atlayıp sakat kalan insanlar olduğunu hatırlatayım.

ayrıca havuz tam olimpik havuz olsa bile, ki yanlış hatırlamıyorsam derinlik 2.1 metre oluyor o zaman, o havuzlara da atlanmaz. yüzme hocaları öğrencilerine havuza atlama tekniği gösterirler ama bildiğiniz coppadanak atlama değildir o. havuzun kenarına çömelerek, yavaşça girersiniz suya.

bir de bu gibi yerlerde havuza atlayıp etrafı rezil edince yuh deve, su aygırı mısın, öküz müsün gibi lafları yediğinizi iyi bilin. dışımızdan değilse de içimizden söylüyoruz bunu.
  • mea maxima culpa  (04.03.14 02:00:28)
Derinlik bence sorun değil ama 13 metre çok kısa.

  • arnold schwarzeneger  (04.03.14 08:01:44)