Bu bir yere takmış kolunu :( Yardım lütfen!

Merhaba ahali,

Fotoğrafta ne kadar görebiliyorsunuz bilmiyorum. Kısaca anlatayım.

Bu oyuncu kız 4-5 gündür kayıptı. Sitenin her tarafını ve defalarca aradım. İnsanlara da haber saldım. Gören olursa diye...

Cumartesi gecesi çıkageldi ve ben mutluluktan delirdim azıcık. Sol kolunda epey bi şişlik vardı. Çok az basıyordu. Çok canını yakmadan kırık olup olmadığını anlamaya çalıştım. Veterinerimizi aradım. Durumu anlattım. Pazartesi sabah gelin dedi. Ben de öyle düşünmüştüm zaten.

Bu sabah site içindeki su borusu çalışmasından ötürü arabamın mahsur kaldığını gördüm. Herkes işte. Bizi götürecek araba da bulamadım. Burdan veterinerimize direk toplu taşıma da yok ve bugün Bodrum'da sağlam yağmur var. Kalakaldım. Homur homur!

Bir saat kadar önce farkettim ki kolunda fotoğraftaki yara açılmış, neredeyse sürekli yalıyor, şişi epey inmiş, daha rahat basıyor vs. Yarın mutlaka bir şekilde veterinere gideceğiz ama evde bu yarası için yapabileceğim ne var?

Adaçayı yapıp bir pamukla hafif hafif kompres yapmak geldi aklıma. Adaçayı iyi bir antiseptiktir.

Bir fikri olan var mı?

Aklı da hala poşet toplarında :) toplarını buluyor, sonra da neyse iyileşince oynarım deyip bırakıyor. Henüz bir yaşında değil bu hanım kız :)

batticon, biokadin tarzı bir şey varsa onu sürebilirsiniz, ama yalamasına engel olmanız lazım.

eğer evde varsa yakalık takın.

adaçayı yumuşatabilir.
yani yaranın kuruması gerekiyorsa, çay ıslatıp yumuşatırsa olmaz belki, bilemeyiz.
adaçayı ya da normal çay kompresi göz konularında iyi gelir de, dediğim gibi açık yaradan emin değilim.

eğer varsa dediğim gibi tentürdiyot benzeri şeyler uygulayın.
mümkün mertebe yalamamasını sağlayın.
bunun dışında iyileşiyor gibi görünüyor, o kadar büyük bir şey olmasa gerek.

mümkün olan ilk fırsatta götürün veterinere, ama götüremediğiniz süreç boyunca da irtibat halinde olun.

edit:
bunun haricinde yemesini, içmesini ve ateşini kontrol edin.
ateşini kulağından anlarsınız.
yani suyunu içtiğinden, yemek yediğinden emin olun.

öyle enfeksiyondan ateşinin çıkacağını falan sanmıyorum, sonuçta cumartesi'den bu yana iyi yönde gelişme olmuş, ama olsun yine de.
  • blatta hiberna  (24.02.14 15:04:30 ~ 15:06:48)
İştahı çok iyi. Geldiğinden beri özellikle takip ediyorum. Suyunu da içiyor. Ateşi yok :)

Evde batticon ya da biokadin yok ama siteden birisinden bulabilirim umarım. Yalamaması konusunu siz deyince ben de hatırladım. Yakalık yok ama büyük bi pet şişeden uydurabilirim. Ankara'daki veterinerimiz de yapıyordu.

Bana da iyileşiyor gibi geliyor ama henüz veterinere götüremediğim için çok sıkıntılıyım.
  • empty space  (24.02.14 15:20:13)
sıkılmayın, çünkü zaten üstünden 2 gün geçmiş.
e iyiye de gidiyor.
önemli bir şey yok muhtemelen.

veterinere gittiğinizde de temizleyip, batticon sürecek, yakalık takacak yüzde 95 ihtimal.
belki mikrop kapma ihtimaline karşın falan bir şeyler daha yapar, bilemiyorum.
ama zaten enfeksiyon kapacak olsa kapardı şimdiye kadar.
bana öyle geldi en azından.

elbette götürün, gösterin imkan olduğunda.
ama o süreçte panik yapmayın diye diyorum.

eğer becerebilirseniz pet şişe iyi fikir.
batticon bulamasanız da yakalık takın ki, yalamasın.
yani batticon'u da yalamasın, yarasını normal haliyle de yalamasın.

aslında iyileştiriyor yarasını kendince.
ama bazen iyileştirebilirken, bazen de kötüleştiriyorlar.
en iyisi doğal sürecine bırakmak o yüzden.
  • blatta hiberna  (24.02.14 15:25:18)
:) çok teşekkür ederim! Ederiz yani ^_^

  • empty space  (24.02.14 15:54:06)
rica ederim, geçmiş olsun! :)

  • blatta hiberna  (24.02.14 15:56:28)