Nikon d80 - Canon 40D - Canon 50D?

şirketin nikon d80 ve 18-135 objektifli makinesini kaybettiğimden dolayı, en az o kalitede olan bir makine almam gerekiyor.

hangisini tavsiye edersiniz ve fiyatlarıyla ilgili bilginiz var mıdır?

nikon d80
www.sahibinden.com&keyword=nikon%20d80

  • rentts1  (13.04.09 21:49:28 ~ 21:50:14)
18-135 iyi bir lens değildir ki.. iyi olsa kit olmazdı en basitinden. ha başlangıcım, beni idare eder diyosan tamam.. :)

  • vital  (13.04.09 21:54:07)
18-135 yerine hangisini tavsiye edersiniz peki?

  • huzunkar salih efendi  (13.04.09 22:07:29)
nikon d80 - kit lensi 18-135mm f:3.5-5.6 lensle beraber satiliyor. fiyati hayyam pasaji'nda 1500-1600 lira civarinda lensle beraber..
canon eos 40d body fiyati hayyam'da 1200-1300 liraydi, dusmus de olabilir. bunun kit lensi 17-85mm f:4-5.6 kit lensi ile beraber fiyatini bilemiyorum.
canon eos 50d body fiyati 1800-2000 arasi. yine ayni kit lens veriliyor yaninda.

aralarindaki ozellik farklarina gelince,
nikon d80 ve 40d-50d arasinda oncelikle segment farki var. d80'in muadili canon 400d ya da 450d olabilir. 40d ve 50d nikon d200-d300 gibi modellere denk geliyor.
her iki canon'da dikkat ceken belli basli ozellikler, yuksek fps (ard arda en az 6 kare cekebilmesi) 3 inch ekran, live view ozelligi ve daha ayrintili ayar yapabilme mevzuu. ayni zamanda cmos sensorle dusuk noise avantaji var.
nikon d80'in ise daha keskin ccd sensoru yuksek iso'da noise yapma egilimi yuzunden avantajli mi degil mi kullaniciya bagli. bir diger nikon avantaji, objektif bollugu ve uygunlugu. analog-dijital nikon objektiflerinin neredeyse yuzde 80'i her model nikon'da kullanilabiliyor. ancak canon'lar ef ve ef-s serisine ait objektiflerle kullanilabilir (bu problemi gidermek icin adaptor var fakat bu da ek masrafa veya objektifi full manuel focus'da kullanma zorunluluguna yol aciyor)(tabi 5d gibi full frame makinelerde bu sorun yok).
eos 40d kullanan birisi olaraktan, tek hosuma gitmeyen sey, L serisi bir canon objektifi kullanmadan istedigim keskinligi alamiyor olmam. sirf bu yuzden studyoda kullanmak icin d80 ya da d200 almayi dusunuyorum.

fiyat farklariyla ilgili; nikon, body'de genellikle daha pahalidir. canon daha ucuzdur ama 50d yeni ciktigi icin biraz pahali olabilir, beklemek gerek.

40d ve 50d arasindaki farklara bakalim, oncelikle ikisi de 3 inc ekrana sahip ama 40d 230bin renk, 50d ise 920bin renge sahip. yani daha guzel bir ekrani var. 40d 10, 50d 15 mp sensore sahip. ikisi de live view'a sahip, tam olarak test etmedim ama 50d lv modundayken focus yapabiliyormus sanirim (40d yapmiyor)
40d max. 3200 iso'ya kadar cikabilirken, 50d 12800 iso'ya zorlanabiliyor.
(nikon d80'de max 3200 zorlamali kullanilabilmekte)

acikcasi tamamiyle kullanim amacina gore bir model belirlemek gerekir. su an fiyat / performans 40d'yi gosterse de, yakinda 50d hepsini gecebilir.
  • paradoxical  (13.04.09 22:11:40)
ek: suradan 40d ve 50d arasindaki ozellik farklarina bakabilirsiniz;
www.dpreview.com
surada da nikon d80'in ozellikleri mevcut.
www.dpreview.com
  • paradoxical  (13.04.09 22:19:22 ~ 22:19:32)
baslangic icin 18-135 gayet uygun bir lenstir efenim. profosyonel isler yapilmayacaksa, uzun bir sure objektif aldirtmaz size. (nikon icin tabi)

ama sigma-tamron-tokina gibi objektif ureten farkli firmalarin alternatifleri de dusunulebilir.
  • paradoxical  (13.04.09 22:29:16 ~ 22:30:03)
maddi gücün ve pro makine deneyimin var ise Canon 50D hatta 5D :)) ek olarak ise orta kalite bir lens olan canon 18-55 ya da 18-70 ve 70-200 açılı III USM olanları tavsiye ederim. yok eğer dersen ki benim iin para problem değil lenszim güzel olsun ozaman canon L serisi öneririm ben sana....:))ikinci el olarak fotoğraf siteleri forumlarını takip edersen uygun fiyatlara bulabilirsin..

  • fortis et liber  (13.04.09 22:52:55)
canon 18-55 lensi sahsen ben tavsiye etmiyorum, memnun olan kimseyi gormedim. L serisi objektifler sozunu ettigimiz makinelerle neredeyse ayni fiyattadir (daha pahali da olabilir hatta) ve evet para varsa canon 5d en guzeli.

  • paradoxical  (13.04.09 22:59:24)
doğru söylüyorsun L serisi gayet pahalı bir seçenek.nacizane fikrim 18-135 yerineiki ayrı lens kullanmaktır. full frame olmayan bir makine için özellikle biri geniş açı olmak üzere iki lens tavsiye etmekteyim.(çok profesyonel bir yorum değil)

  • fortis et liber  (13.04.09 23:28:11)
abartmayın yahu. yok 5d yok L serisi falan. belli ki adam yeni başlıyor bu işe. tonla parası olsa bile kullanamayacağı ekipmanları aldığı için fotoğrafran soğuyacak. ya da 5d ile garip fotoğraflar çekecek, görenler de "oha adamda 5d var, çektiği fotoğrafa bak" diyecekler.
en güzeli temelden öğrenmek ve yavaş yavaş başlamaktır. d80 başlangıç için iyidir güzeldir. ya da canon'un 400d, 450d gibi modelleri de olur. 40d, 50d bir üst sınıf makinelerdir d80'e ve diğerlerine göre. başlangıç için de kit lens yeterli olur.
ben d80 + 18-135mm veya 18-105mm vr derim. daha fazlasına ihtiyaç yok başlangıç için. zaten bunlar bile uzun süre idare ederler.
  • henry gale  (13.04.09 23:48:51 ~ 23:51:04)
ama arkadaş adam kendisi kaşınmış bu tavsiyeler için..yeni başlamaktaysa bence analog olanlar en iyisidir;sabredebilene tabiiki. fakat eğer yeni başlayan biri ise 300D-350D bile uzunca zaman yeterli olur. 40D-50D düşünen birinin biraz fotoğrafla ilgisi olduğu düşündürdüğü için bu tavsiyelerde bulundum...

  • fortis et liber  (14.04.09 00:09:43)