ulusların sembol şarkıları

her ulusun sembol olmuş şarkıları olur ya. onlardan bildiklerimizi paylaşsak ya

ben rusların bir kaç böyle şarkısını biliyorum (çoğumuzun bildiği).

mesela kaytuşha var. osmanlı rus savaşına giden ve dönmeyen bir askerin sevgilisinin adama seslenişini anlatır. ikinci dünya savaşında bir hayli popüler olmuştur.
www.youtube.com

kalinka var işte. kelebek demekmiş. çoğuzum kakarin diyoruz :)
www.youtube.com

polyushka polye var. yürüyüş şarkısı
www.youtube.com

siz de bildiklerinizi yazarsanız ne güzel olur. mesela almanların da savaşırken falan böyle almanların sembolü olmuş, onları kenetlemiş kimi zaman duygusal kimi zaman görkemli şarkıları vardır mutlaka.

almanların lili marleen var.
www.youtube.com

bi de sırbistan'ın diyicem ama genelde balkan ülkelerinin sahiplendiği bi şarkı:
www.youtube.com

edith piaf'tan fransız milli marşını da dinleyebilirsin.
www.youtube.com

yunanistan'ın mana mou ellas'ı var.
www.youtube.com

yahudi demişken hava nagila var tabii.
www.youtube.com
  • tepedeki psychedelic adam  (03.09.13 19:34:35 ~ 19:48:23)
donna donna var. joan baez'den dinledik hep aslen yahudi halk şarkısı. orijinali yidişçe.

aklıma geldikçe editliyorum.

god save ireland şarkısı irlanda'lıların milli marşı gibidir.
  • leadzeppelin  (03.09.13 19:43:07 ~ 19:49:44)
hasta siempre - kuba
www.youtube.com

bella ciao - italya (gerci evrensel ama)
www.youtube.com
  • bohr atom modeli  (03.09.13 19:46:21)
polonyalıların siekiera,motyka'sı varmış.

www.youtube.com

Czerwone maki na Monte Cassino varmış 44'te monte cassino savaşı sırasında yazılmış.

www.youtube.com
  • bizatihizururi  (03.09.13 20:05:15 ~ 20:12:14)
Jeeve Pakistan..

youtube.com/watch?v=K_2x0Of4OHo
  • kill_them_all  (03.09.13 20:16:36)
Scottish one:
www.youtube.com

bu da sözlü olanı ;
www.youtube.com
  • a perfect lie  (03.09.13 20:38:17 ~ 20:44:12)