Excel sorusu (Gerçekten yardım gerekli) - Capsli

Arkadaşlar, araştırarak bulamadım.
İstediğim şey aslında basit bir şey.

Ekte gördüğünüz şekilde temsili bir excel tablomuz var.
Ben oraya her gün manuel olarak text olarak veri giriyorum.
İstediğim şey bu listeyi işleyip bana şu basit sonuçları vermesi:

TOPLAM ERKEK
TOPLAM KADIN

EVLİ ERKEK
BEKAR ERKEK
DUL ERKEK

EVLİ KADIN
BEKAR KADIN
DUL KADIN

Bunu nasıl yapabilirim?
Sorunun cevabını bulabilirsem işim çok pratik hale dönüşecek.
Şimdiden teşekkürler.

google'a excel filtre filan yazarak kolay bir şekilde öğrenebilirsin

  • mosquera  (26.08.13 10:09:55)
Bu nasıl bir liste allah aşkına? Kimin bekar kimin dul olduğunun listesi neden tutuluyor? Hangi amaç için?

  • horozmayk  (26.08.13 10:10:18)
Excel 2007 sonrası bir versiyon kullanıyorsan countifs (çokeğersay) formülünü incele.

Önceki bir versiyonsa topla.çarpım formülünü kullanman gerekecek, o biraz daha komplike.
  • cakabo  (26.08.13 10:15:25)
@mosquera
Filtre yapmayı biliyorum fakat filtreler tek tek uğraşmayı gerektiriyor her seferinde.

@horozmayk
Sorumu tekrar okursan oraya "temsili bir excel tablosu" yazdığımı göreceksin.
Yani asıl tablo bu değil. Temsili bu.
  • thatam  (26.08.13 10:27:21)
@cakabo nun verdiği yöntemle istediğin sonuçları alabilirsin. ancak hergün veri girdiğine göre sütunları seçip tablo haline getirmen gerekiyor. Formülleri de tablo başlıklarına göre yazman gerekiyor.

  • spadram  (26.08.13 10:52:26)
İki yolla yapılabilir pivot tablo ve countif

Şuraya bir dosya yükledim, bak istersen:
www.dropbox.com

Pivot yaparsa pivot'un source destination'ını sürekli güncellemen lazım. Countif'le yaparsan eklediğin değerler sonuç tablosuna kendiliğinden eklenir.
  • zombi  (26.08.13 10:54:36 ~ 10:56:47)
süpersiniz!

teşekkürler.
  • thatam  (26.08.13 11:04:29)
Merhaba,
sumif(Kriterin aranacağı Range; Kriter; Toplanacak değerlerin Range'i) formülü ile bunlar yapılabilir gibi geldi bana. şuraya bir dosya koydum, bi' incelerseniz belki işinize yarar..

www.upload.gen.tr

link çalışıyor mu emin değilim, buradan uyarırsanız bakarız sonrasında..
  • conta  (26.08.13 11:13:21)
@conta

emek verdiğiniz için teşekkürler fakat sizin yönteminizle her şeyi manuele yakın zorlukta yapıyor gibiyiz. bir önceki =ÇOKEĞERSAY formülü yapmak istediğim şeyin tam karşılığı oldu.
  • thatam  (26.08.13 16:27:28)