ACİL İngilizce çeviri

Şehirlere değer katan, doğal güzellikleri yanında mekanlarıdır. Tarihi yarımada 8500 yıldır imar edilen bir şehir. Barındırdığı üç medeniyetin birikimiyle dünyanın en önemli kültür varlıklarına sahiptir.

Bu varlıklar geçmiş dönemlerin yaşam mekanlarıdır. Eski sahipleri olmasa da eserleri, bizlere yaşanmış hikayeleri anlatır. Zamanı somutlaştıran bu varlıklar şehre, ruh ve mana derinliği katar. Geçmişten geleceğe uzanan bir hissiyat yaşayanları kuşatır.

Şunu ingilizceye çevirebilir misiniz arkadaşlar?

What makes a city worthy apart from it's natural heritage is its environment*. Historical peninsula has been developing since 8500 years ago. With the three civilization it hosted, the city has valuable cultural property.

These properties are the habitats of the historical periods. Even if its owners are not here, their products told us their stories. The properties that makes the time come to life add spirit and sense to this city. An emotion that flows through future from past surrounds the living around it.

* mekan'ı çeviremedim, neydenw bahsettiğini anlayamadım.
  • reavelyn  (13.06.13 16:23:22)
Besides its nature, its monuments also add value to a city. Historical Peninsula is a city which has been built over 8500 years. It offers some of the most important cultural heritages of the world.

These monuments are the living spaces of the past. Even though their old owners don't exist anymore, they tell us the stories that were lived through. These elements, which solidify the past,add depth of spirit and meaning to the city. A sense that reaches from past to the future surrounds the living people.
  • el desaparecido  (13.06.13 16:26:08)