Kısa dönem askere giden biri meslek olarak askerliği secerse

Hangi statüde asker oluyor? Ayrıca yedek subay olarak giden birisi kalırsa hangi statüde oluyor?

benm bıldıgım kadarı ıle senın yedek subay statün bı ıse yaramıyor. er olarak askerlık yapıyorsun sonucta. herseyın aynı.yanı yedek subay yaptı bu adam hadi tegmen yapalım dıye bısey yok.askerde pat dıye kalmak ıstıyorum dıye bısey de yok.(en son tezkere bırakmak dıye bısey vardı.oda oyle kolay bısey degıl.anca uzman oluyorsunuz ki bu kalmadı dıye bılıyorum)
askerde de anca sözlesmelı erbaslık vs acılırsa basvurursun şartlarını yerıne getırıyorsan girersin. daha sonra astsubaylık sınavlarına gırersın astsubay olursanda subaylık sınavlarına ki. bunlar cok cok zordur.

  • tadutadu  (09.06.13 21:40:16 ~ 21:45:43)
Yamulmuyorsam ya da askerdeki komutanlarımdan biri beni kandırmadıysa, kısa dönem askerliğin sonunda bir sınava girerek askerlik mesleğini seçebiliyorsun ve teğmen oluyorsun. Kısa dönem hizmet sürenin (6 ay) 2 katı süre boyunca Teğmen rütbesiyle görev yapmış sayılıyorsun göreve ilk başladığında. Buna göre asker olmanı takip eden 1 sene içinde üsteğmen rütbesine yükseliyorsun. Hiç araştırmadım ama komutanlarımdan biri bana böyle anlatmıştı.

  • dusunuyorumoyleysevurun  (09.06.13 21:48:01)
uzman erbaş astsubay ve subaylık için ayrı ayrı sınavlar var. biraz zor tabi, sadece bilgi değil psikolojik testler falan da oluyor, mesela gerginliğini, baskı altındaki durumunu falan inceliyorlar.

  • r_u_h  (09.06.13 21:58:57)
sen 6 ay + bı sınavla tegmen olucan ha. o subaylık okulunda okuyanların 4 senesi nolucak. ve üstüne 2 senede üsttegmen olucan. heralde 10 seneye albaysın :) o komutan senı kandırmıs.

  • tadutadu  (09.06.13 22:00:11)
  • gaza gelen  (09.06.13 22:09:24)