Edwin Abbott - Düzülke (Flatland) hangi çeviri

Selam ahali, Edwin Abbott'un Flatland kitabının Türkçe çevirisini okumak istiyorum ancak sizce:

-2005 yılında İş Bankası Yayınları'ndan çıkan Düzlemler ülkesi : çokboyutluluk üzerine bir romans

ya da

-2008 yılında Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan Açıklamalı düzülke : çok boyutlu bir macera

çevirilerinden hangisi okunmalı? kısaca nedenini de belirtirseniz çok sevinirim

edit: hangisinin çevirisi daha başarılıdır? bunu eklemeyi unutmuşum sormamın asıl sebebi bu tabi ki

Açıklamalı düzülke. çünkü açıklamalı. kitabı okuduktan sonra filmi de izle.

  • speculative fiction  (27.03.13 22:45:27)
bende açıklamalı düzülke var, çevirisi gayet başarılı. 2005 basımı hakkında bir bilgim yok ama bendeki açıklamalı basımının çevirisi tatminkar olduğu için kesinlikle bu kitabı tercih etmenizi öneririm. açıklama kısmı eserin kendisinden daha fazla yer kaplıyor, bayağı bir şey anlatıyor.

filmini de izleyecekseniz eğer, bu eserin iki filmi var, biri uzun metraj animasyon (flatland the film), diğeri kısa metraj animasyon (flatland the movie). uzun olanı izlemedim, yorumlarda tırt olduğu söyleniyordu. ama kısa metraj animasyon için ingilizce ve türkçe altyazı hazırladım, net aleminde hiçbir altyazısı yoktu, olduğunu iddia edenler de diğer filme aitti. o yüzden bu filmi izleyecek olursanız, altyazısı şurada: divxplanet.com
  • kül  (28.03.13 00:42:52)