kek borek ekmek vs yapma konusunda bilgisi olan

simdi bizimkilerden ben tam bugday unu istemistim, bizim akil adam gitmis tam bugday unlu ekmek karisimi almis, uhuhu diye aglamak istiyorum cunku canim su anda fena halde evde yapilmis unlu mamul cekiyor, ben bu ekmek karisimini nasil bir gozleme kek borek haline getiririm, bilen birileri bana fikir verebilir mi? bu arada aslinda zaman gectikce daha aciktigim icin gozlememsi birsey daha istenilir olacaktir benim icin, firin mirin ugrasamiycan ben galiba ya, saat olmus on acim ulan ben :((

tost yap :)

  • charlesbukowskiineksi  (27.03.13 10:21:26)
normal un gibi mayalayarak poğaça, açma ya da istediğiniz herhangi bir unlu mamülü yapabilirsini fark etmez, tarif arıyorsanız şu sitedeki tarifleri öneririm

www.40firinekmek.com
  • sirena  (27.03.13 10:25:36)
@sirena peki mesela gozleme yapabilir miyim? aslinda simdiden ben una icinden cikan kuru mayayi ilik suyu ekledim, mayalanmasi bekliyorum, ben diyorum ki bunu pisi gibi tavada kizartayim, sonra ustune peynir recel falan surer yerim diyorum, sonucta pisi de ekmek hamurudur, mantikli bir fikir degil mi?

  • mavicorap  (27.03.13 10:47:39)
olur neden olmasın, mayalı hamuru ince açıp içine peynir ya da istediğin bir malzemeyi koyduktan sonra yarımay şeklinde kapatıp tavada gözleme gibi pişirebilirsin birazda tereyağı sürersen gayet lezzetli olur ben yapıyorum arada

  • sirena  (27.03.13 11:02:29)
tabi sıvı yağda pişi gibi kızartabilirsin de ama beyaz un gibi çok kabarmayabilir onu söyleyeyim

  • sirena  (27.03.13 11:03:15)
evet kardisler ben bunu soyle yaptim, yarim saat mayalansin diye bekledikten sonra hala cok civik bir hamuru oldugu icin hic elimi surmek istemedim, (zaten yoguruken de tek elimle yogurmustum), bir tane buyuk servis kasigi bir de normal kasik aldim, boyle irmik helvasini falan kasikla sekil verirler ya aynen oyle yapip yapip yagin icine attim, aralarda bu iki kasigi yikadim ki yapimasin diye neyse kalin ve tambugdayli olmasina ragmen guzel pistiler, ici yumusacik disi kiti lokmamsi bisiy oldu, sonra sicak haldeyken ben bunun icin yarip actim, puf diye sicak havasini saldi offf super bir duygu, bir kapta balla kakao tuzunu macun gibi karistirdim, icine bunu surdum sonra geri kapatip soyle disaridan bir bastirdim ki icindeki gozenekli yapi tumden emsin diye.
iyi bir deneyimdi, bir daha ki sefer suyunu daha oz koyucam ben tam 2 bardak su koymustum, cok civik oldu. bu kadar civik olmasaydi icine peynir koyup kapayarak falan da yapabilirdim.

  • mavicorap  (27.03.13 12:37:47)