Borsa aracı kuruluşlar

Merhaba,

Aracı kuruluşlar ne tarz kesintiler yapıyorlar? Kurum adı ve kesintileri yazabilirseniz sevinirim..

-Eft ücreti ne kadar?
-Komisyon oranı nedir?
-Ekstre, bsmv ücretleri filan nedir?

Bir hisse senedi aldığımızda örneğin PETUN. 7,04 ise birim fiyatı, aracı kuruluş on binde 4 komisyon alıyorsa 7,042816 liramıdır bana o hissenin maliyeti? Vergi filan dahil?..

komisyon hem alırken hem satarken ödenir.

  • spy of soul  (23.03.13 16:48:58)
Başka ne tarz maliyetler var? sabit veya değişken?.. Bilen biri aydınlatırsa çok sevinirim. Aracı kurumların sitelerinde bile doğru düzgün yazmıyor hangi maliyetlerle karşılaşılacağı..

  • turkishblue  (23.03.13 16:52:07)
banka aracı kurumları yıllık hesap işletim ücreti gibi bir ücret alıyor bildiğim kadarıyla. saklama işlem ücreti gibi bir ad koymuşlar ona da.

eğer aracı kurumun banka aracı kurumuysa yatırım hesabından banka hesabına havale ücretsiz oluyor genelde. yok bağımsız aracı kurumsa takasbank'ın aldığı cüzi bir miktar var. eft ler için. yani yatırım hesabına para aktarırken ve çekerken.

ekstre ücreti yok bildiğim kadarıyla. mail olarak talep etmek lazım yine de. komisyon 1000'de 2 oluyor genelde bankalarda. aracı kurumlarda ise 10000'de 1'e kadar düşenler var komisyonları. komisyon harici ufak tefek bir vergi de oluyor. işlem hacminize bağlı olarak artıyor tabi bu vergi ve komisyonlar.
  • detroitli kizil  (23.03.13 19:35:58)