ışığı kapamak/ışığı açık bırakmak

vakti zamanında bir şey duymuştum ben:
evdeki herhangi bir ışığı açmak ışığın bilmem kaç saat/dk açık kalmasına eşit elektrik tüketirmiş.

bunun aslı nedir?
benim kullanılmıyorsa ışığı kapatma alışkanlığım vardır.iki dk sonra açacaksam bile kapatırım,mantıklı mıdır ki?

normal ışıklarda 10-20 sn açık kalmasına eşit elektrik tüketebilir en fazla. floresan lambalarda durum farklı ama, birkaç dakikaya çıkıyor diye biliyorum.

  • nickini vermek istemeyen suser  (23.01.09 19:24:48)
guclu bir motor falan calistirirsaniz ilk anda elektrik ceker dogrudur fakar bahsettiginiz ampul, boyle bir sey yok (kendi ne ki ilk anda cekecegi elektrik ne olsun).

  • no christ requiress  (23.01.09 19:26:00)
herkes sizin gibi milyarlık elektrik tasarrufu olur.(ciddyim)

  • enter saltman benim  (23.01.09 19:49:38)
mythbusters deneyinin sonucu (biraz asagida "Lights On or Off" basliginda):
kwc.org

yani kisaca isigi kapatmak daha mantikli her zaman. enerjiden tasarruf etmis oluyorsun boylece ama ampulun omrunden odun vermis oluyorsun. acip kapama sikligi ne kadar fazlaysa, ampulun omru o kadar azaliyor. deney de hepsi yaziyor.
  • ermanen  (23.01.09 19:54:21)
kompakt florasan (tasarruflu) ampul kullandigim icin 5-10 dakika ciktigimda kapatmiyorum isigi. cok acip kapama omrunu kisaltiyor bu lambalarin, bir de ilk acildiklarinda kendilerine gelmeleri biraz sure aliyor.

madem bu konuda duyarlisiniz, daha kullanmaya baslamadiysaniz kompakt florasan kullanin.
www.onebillionbulbs.com
  • lykos  (24.01.09 09:47:00)