aynı cümle farklı tense

he plays football (simple present tense)

he is playing football now (present continuous tense)

he will play football next year (future tense)

he will be playing football tomorrow (future continuous tense)

he played football yesterday (simple past tense)

he was playing football (past continuous tense)

he has played football (present perfect tense)

he has been playing football for two years (present perfect continuous)

he had played football (past perfect tense)

he will have played football (future perfect tense)

he will have been playing football (future perfect continuous)

he had been playing football (past perfect continuous)

bunlar doğru mudur?

sonuncu hariç evet. sonuncudan emin değilim. had being played olabilir.

  • empati kuramayan psikolog  (23.02.13 01:36:31)
had being played olursa, pasif olur.
eğer has been playing yapısında arıza yoksa had been playing de pekala doğru olmalıdır.

teorik olarak doğru, kullanılacağı yerler de olacaktır. ben bir arıza görmedim cümlelerde. dilerseniz diğer modalları kullanarak biraz daha uzatabilirsiniz listeyi.
  • biseysorcaktim  (23.02.13 01:49:26)
@biseysoracaktim, çok mantıklı :(

  • empati kuramayan psikolog  (23.02.13 01:58:20)
sonuncusu geçmiş bir zamanda bir süredir futbol oynamakta olan bir aadamı anlatıyor.

  • yalnux  (23.02.13 04:33:30)
He had been playing football for five years when he was recruited by the royal army for the world war II.

1930'larda İngiltere'de futbol oynayan bir abimizin hazin öyküsüdür.
  • elcolerico  (24.02.13 17:33:19)