bülent'in oğlan

okuduysanız böyle bi olay var..

şimdi çözmeye çalıştım..

bülent var , levent var , mert var ki tek çözüm yolu bunların dede baba çocuk olması..

mert x balık tutsa , levent 2x tutar.. bülent dede ise 4x tutar...

buradan
mert 3
levo 6
bülo 12 balık tutmuş olur mu?

bülo'nun ogul levend olmaz mı?

sorunun gasdelerde bu kadar itin götüne sokulması yanlış bence..
sadece soruda eksik bilgi verilmiş.

yani

levent 2x , oğlu mert x tutsa

bülent 2y , bülo'nun oğlan y tutsa tıkanırız.

doğru miyim?

www.radikal.com.tr

ve

4 kişinin 21 balık tutması mümkün: 1-2 ve 6-12 demiş yorumlarda bi arkadaş.

işte şimdi sarpasardım sanırım.
  • karacoğlan der ki  (16.01.09 20:27:34)
bülent'in oğlunun adı nedir diye sorulduğuna göre 3 kişi oldukları kesin. bu durumda sizin yaptığınız doğru gibi.

edit: ayrıca
levent 2x , oğlu mert x tutsa

bülent 2y , bülo'nun oğlan y tutsa da tıkanmayız. o durumda da y=2x olur.
  • henry gale  (16.01.09 20:51:02 ~ 20:52:47)
hocam ama mert 1 tutar , babası levent 2 tutar..

bülent 12 tutar , bülent'in oğlan 6 tutar..

bu mantıklı değil mi?
soru da dede-oğlan-torun olayını göstermek istemiş amma ve lakin bu şekilde düşündüğümüzde eksik sanki ya.
  • karacoğlan der ki  (16.01.09 20:56:57)
soru mantiksiz ve eksik, sadece varsayimla cozulur. cin soru soracam diye yuzune gozune bulastirmis.

  • ermanen  (16.01.09 20:58:34)
valla ben soruda eksik bir yer göremedim. tamam 4 kişilermiş gibi soruyor ama orada şaşırtmaca olduğu belli. zaten bülo'nun oğlunun adını sorduğunda da bundan emin oluyoruz. 4 kişi olduklarını farzedip kıçımızdan isim mi uydurucaz bülo'nun oğlana?

ama ilkokul 3. sınıf için baya kazık bir soru olduğu kesin. tam bir saatli maarif takvimi zeka sorusu aslında :D
  • henry gale  (16.01.09 21:10:03)
@hanry gale, y=2x sonucuna nereden ulaştınız acep?
zira sorudan sadece 3x+3y=21 sonucu çıkarılabilir ki, x ve y toplamının 7 olduğu her doğal sayı çifti için doğrudur. (1-6, 2-5, 3-4)

  • uyuzcan  (16.01.09 21:19:48)
iki baba iki oğul balık tutmaya gidiyorlar ve 3 balık tutuyorlar ve her brrine bir balık düşüyor. peki bu nası oluyo... sorusuna benzer bi soru. ama sıçış olmuş tabi biraz.

  • harmanim  (16.01.09 21:20:21)