Yüzyıllık Yalnızlık

Kısa bir sunum yapacağım kitapla ilgili. Ödevimin sunumu olacak. Ödevde kitabı 4 bölüme ayırmayı planladım:

A) Büyülü gerçekçilik (Majikal realizm)
B) Zamanın akışı ve eşliliği
C) Ensest
D) Yalnızlık

Sıraları değişir tabi. Yardım edin yav, nasıl çalışsam bu kategorileri? 15 dakikalık bir sunum yapacağım şimdilik, sonra ödevi de yaparım. Sizce nasıl gruplandırma yapayım? Mesela "Yalnızlık" bölümünde kitapta işlenen yalnızlığı karakterler üzerinden anlatmayı planlıyorum (diğerleri gibi) ama mesela tek tek birkaç karaktere alt başlık mı açayım yoksa işlenen yalnızlığı anlatırken aralarda mı örnek vereyim? Siz hangi kategorilerde hangi karakterleri kullanmamı önerirsiniz? Mesela yalnızlık bölümüne Albay Aureliano birinci sıradan girecek, enseste girebilecek 2-3 kişi var zaten. Genel olarak böyle ayırsam da dediğim gibi altta karakterleri işlemeyi düşünüyorum.

yalnızlık kısmında aslında tüm bir sülalenin anlatılmasına rağmen her bir kuşağın bir önceki kuşakla aynı yalnızlığı paylaştığı, bir bakıma tüm karakterlerin tek bir kişinin farklı yönlerini gösterdiği üzerinden gidebilirsin. en azından ben böyle düşünmüştüm kitabı okurken.

ensestte dediğin gibi karakterler üzerinden gidilebilir. gerçi onun sebebi de bir türlü içinden çıkamadıkları yalnızlık ya, neyse :)

büyülü gerçeklik (majikal gibi uyduruk bir kelime kullanmamanızı tavsiye ederim) konusunda ise kitabın Marquez'in yaşamından kesitleri içermesinden girip diğer kitaplarından örnekler verebilirsiniz okuduysanız. okumadıysanız ve vaktiniz varsa öykü kitaplarından birini okumanızı tavsiye ederim (İyi Kalpli Erendira mesela, mükemmel bir kitap).
  • boo ya moon  (03.12.12 22:31:31 ~ 22:31:54)