elektrik motorlarında tork değişimi? azalır mı artar mı?

Hibrit araçlarda bilyosunuz elektrik motoru da var.

bu araçlarda kullanılan elektrik motorunun deviri arttıkça tork azalır mı?

bu araçlarda kullanılan elektrik motorunun deviri düşükken tork yükselir mı?

yoksa elektrik motorlarında tork değişmez mi? (devir ne olursa olsun)

elektrik motorunu, ,içten yanmalı motorla kıyaslarsanız tork açısından ne dersiniz?

Devirden bağımsız sabit tork değil mi elektrik motorları?

  • heritage  (29.11.12 20:02:44)
elektrik motorlarının esprisi zaten maksimum torku sıfır kilometrede alabilmesidir. bu yüzden çok çabuk hızlanabilirler.

elektrik motorları da çok güçlü motorlar ancak kullanım alanı kısıtlı şimdilik. ayrıca günümüz lityum-iyon pilleri ile çok büyük gelişmeler yaşamak zor. önce pil teknolojisinin gelişmesi gerekli.
  • icim urperiyor  (29.11.12 20:26:38)
elektrik motorlarında devir arttıkça tork azalıyomuş, yani sabit değilmiş

  • hepimizin kafasi karisik  (29.11.12 21:04:21)
tork x devir = total güç
Güç sabit olduğuna göre torkun düşmesi gayet normal.

İçten yanmalı motorlara göre alt devirler inanılmaz torka sahip. 0 rpm den itibaren tork var aletlerde.
  • skatheist  (29.11.12 23:08:49)