ilk bulusmada hesabi illa ve illa erkek tarafı mı oder?

Diyelim bir kız arkadasımızı bi yere davet ettik bu sinema da olur baska bi yerde olur hesabi illa erkek mi ödemeli?

kızı sen davet etmişsen ve ilk buluşmaysa senin ödemen daha uygun olur. ama illa ve illa diye bir şey yok.

  • d.  (02.11.12 22:46:16)
bence erkek ödemeli.

  • nemo problemo  (02.11.12 22:46:44)
şart değil tabii ki. normal bi arkadaşlığınız varsa böyle bi şeye gerek yok. ama ilgilendiğinizi belli etmek istiyorsanız ilk buluşma için olabilir.

  • la mort heureuse  (02.11.12 22:47:47 ~ 22:48:13)
evet. anayasanın tck'nın icq'nun ilgili maddeleri var.

  • ayemverihat  (02.11.12 22:48:21)
erkek öder, kesinlikle.

  • [silinmiş]  (02.11.12 22:48:43)
İlkinde sen öde zaten kız
Biraz anlayışlıysa elini cebine atar ama sen ilk buluşmada yapabiliyorsan öde makbule geçer hacu

  • gündüz m  (02.11.12 22:48:48)
her zaman kim davet ederse o öder. o ödemelidir.

ne zaman biriyle davet etmeden de buluşmaya başlarsınız o zaman her iki tarafa da sorumluluk düşer.
  • jimjim  (02.11.12 22:48:58)
illa diye bir şey yok da sen davet ettiysen paranın hesabını yapıp da etmişsindir. öde. belki parası yoktur yalandan teklif bile etmeye korkar vs.

  • rayde  (02.11.12 22:49:07)
hangi kızı davet etsem (ama arkadas olarak) lan bakıyorum bi allahın kuluda demiyor ki all girls dream du ben ödiyim/ortak odiyelim falan diye... bnmde bu durum biraz garibime giyor.

  • all girls dream  (02.11.12 22:49:28)
bilakis ilk buluşmada ortak ödenmesi gerekir.

kişisel fikrimdir. belki bir daha görmeyeceğim insanın şeyini niye ödeyeyim yahu!
  • schwarze rose  (02.11.12 22:51:31)
davet kısmına çok odaklanmadan gayet kendim öderim, en azından ortak olmaya çalışırım, ilkinde olmazsa eğer; ilk etkinlik dışında başka bir şey varsa onu öderim. ilk buluşmaya farklı anlamlar yüklerseniz kendi adınıza durum değişir tabi.

  • kahin ahtapot paul  (02.11.12 22:52:18)
böyle bir algı var ister istemez kadınlarda bir dayanağı olmasa da, o yüzden riske atmamalı, erkek ödemeli.
ama tabi ki illa ve illa değil

  • nıç  (02.11.12 22:54:42)
bence kesinlikle erkek ödememeli. kız mı öder, kırışırlar mı bilmem ama erkek ödememeli.

  • aeroflot  (02.11.12 22:55:38)
@kahin ahtapot paul

ben sevgili adayi degilde normal arkadas olarak davet ediyorum sinemaya olur bar girisi olur kızlar ortak odenebilicek bi durumda hiç yanasmıyor kendilerine dusen hesabi odemeye. sevgili adayi falan olsa normal diyecem de. arkadassak neden hesab odemek hep erkege kakalanıyor onu anlamıs değilim?
  • all girls dream  (02.11.12 22:56:33)
Hesabı erkek alır, kız elini cüzdanına alır ya da teklif eder; erkek reddedip kendisi öder.

İlk buluşmanın raconu böyle. İlk buluşmada erkek hesabı paylaşıyorsa ya da kız teklif dahi etmeyip hiç oralı olmuyorsa orada sıkıntı var bence.
  • zaugnakhaldun  (02.11.12 22:56:42)
kimseye zorla para ödetilecek değil de, öyle olması daha normal.

edit: zaugnakhaldun daha iyi ifade etmiş. katılıyorum.
  • blatta hiberna  (02.11.12 23:00:23 ~ 23:01:08)
@ zaugnakhaldun

işte sorun orda haci hic oralı olmuyorlar. teklif daha etmiyorlar oralı olmuyorlar bu da benim garibime gidiyor.
  • all girls dream  (02.11.12 23:00:50)
bence hesap ödenmeden kaçılmalı mekandan ilk buluşmada. hem bu kriminal hareket iki taraf arasında bi yakınlaşmaya gebe olur, hem de sen ödedindi ben ödedimdi gerginliği yaşanmaz.

  • hope ender  (02.11.12 23:07:12)
biri özel olarak davet ettiyse evet. onun dışında ben iki kişinin de kendi hesaplarını ya da bi onun bi diğerinin ödemesi taraftarıyım(kadınım) ama bazı kız arkadaşlarım ilk bikaç sefer bekliyorlar ödenmesini, aksi cimrilik göstergesi oluyomuş.

  • meriadoc  (02.11.12 23:18:36)
kız öderse erkek mest oluyor. ama doğulu takıntılı bi adamsa topuğuna da sıkabilir. bilemiyorum.

  • exist is pretty  (02.11.12 23:26:44)
şaka bir yana ben sana işin esasını anlatıyım, herkes de öğrensin:

konu ilk buluşmada sen ödedin ben ödedim bile değil. aslında erkek erkeğe de var bu mevzu.

konu karşındakinin halini anlamak, ipi koparmamak.

ben öğrenciyimdir, durumum bellidir, kıza buluşaşım demişimdir, kız da İNSANSA adam gibi ucuz bir şey söyler. ben ödesem de o ödese de girmez en azından.

ama kız hayvandır, en pahalı şeyi sipariş eder 2 karışık tost bir duble karamelli big kahve (salladım..) söyler, hepsinin ucundan alır bırakır.

bir arkadaşımın meşhur lafı idi. "kız ile defalarca buluştuk ve hep en pahalı şeyi söyledi"... kız da harbiden çok çok (çooooooooooook) güzeldi çocuk da oldukça çirkindi, hasta bir ilişkileri vardı.

erkek erkeğe de vardır bu durum.

"all girls dream dostum kafam bozuk hesaplar benden gel takılalım" derim sen de insansan evden çıkmadan önce atıştırırsın bir şey, bir tost ile takılırsın ama hayvansan 3 porsiyon beyti söylersin kafam iyice bozulur.

"kibarlık rakamla olmaz" demeyin, buradaki rakam karşının durumu bilip insan gibi davranmaktır.
  • ayemverihat  (02.11.12 23:35:07)
davet eden ödemelidir +1
sonra parası olmayan biri ödeyemeyeceği için sizi reddederse kezban diye yapıştırırsınız yaftayı.

  • goldentitan  (02.11.12 23:39:41)
bak sana kendi geçmişimden bir şey anlatıyım:

uzun süren bir ilişkimde ilk 1-2 sene süperdi, son 1 sene kötüydü. kavgalar tartışmalar anlamsızlıklar vs vs.

ilk 1-2 sene salak mekanlarda 1 çayı zor içen sonra da ödemeye kalkan kız son 1 sene delirmişti. en pahalı mekanlarda geziyorduk orası hoop burası hoop orası. ilginç bir meyve suyunu söyler mesela sonra bittiği an hadi başka yere gidelim.

sonra baktım ki kız beni kullanıyor, kredi kartımdan 1 ayda 4bin lira harcadı (2007) iş bitti.

yani

"kızın para harcamasındaki değişiklikler" ilişkinin turnosolu olabiliyor.
  • ayemverihat  (02.11.12 23:40:19)