fotoğraf makinesi sorusu 2

efenim bir önceki duyurda (git: 47106) cevap veren arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum bir kez daha sağolsunlar kafamdaki sorulari giderdiler ve seçenekleri 4 farkli modele indirgememi sağladılar. şimdi bunlardan hangisini tercih etmeliyim? amatörüm, fotoğraf çekmekten anlamıyorum pek, aldığım makineyi kullanacağım ekstra birşey almayacağım yani. ileride'de birşeyler kaparsam işime yarasın cinsten bir makine istiyorum.

1) Panasonic fz50 / 3,2X telephoto yaknlştrma lens + 0,5X wide angle geniş ekran lens + macro çekim lens / 950 ytl

2 ) Olympus e500 / 14-45 olympus digital fourthirds objektif + 40-150 zuiko digital fourthirds objektif / 900 ytl

3 ) Nikon D40 / 18-55 Autofocus Lens / 790ytl

4 ) Canon 350D / 18-55MM / 820ytl

çok bi canoncu olsam da olympus çift lensiyle çekici gözüktü bu listede.

  • kobuzchu kiz  (16.11.08 23:27:57)
canon kadar iyimidir acaba, panasonic 3 adet lens veriyor yanında ona ne diyorsunuz efendim?

  • 05  (16.11.08 23:36:55)
canon 350d, üzerine birsürü model çıkan bir makine, ben de 350d kullandığım halde öneremiyorum düşünün :D kit lensi (yani yanında verdikleri 18-55 mm lens de) kalitesiz bir şey zaten.

panasonic'in slr makinelerini hiç incelemedim, duymadım da kullanan birini ama olympus epey övülen bir marka. dpreview.com'a girip bu modellerin incelemelerini bir okuyun isterseniz, örnek fotoğraflar falan da vardır orada.
  • kobuzchu kiz  (16.11.08 23:43:50)
canonu şekil olarak beğensemde ekran küçüklüğü ve lens yönünden eledim zaten. nikonu beğendim ancak af motorunun olmaması ve alternatiflerine kıyasla kit halinde olması düşündürüyor. panasonic için güzel şeyler söylüyorlar açıkcası panasonic ve olympus arasında gidip geliyorum.
- pff -

  • 05  (16.11.08 23:56:00 ~ 17.11.08 00:03:58)
olympus serisi iyidir. 14-45 ve 40-150 hem tele hem geniş açı ihtiyacınızı karşılar.

panasonic fz50 slr değildir. slr-like denen gudik bişey. onu yarı fiyatına gömlek cebinize sığabilecek bir kompakt makina alın daha iyi. hiç gerek yok.
  • robin crusoe  (17.11.08 01:46:19)
soruya soru diyorum:
bu fiyatları nereden edindin ?

  • chak 666  (17.11.08 03:32:14)
muhtemelen hayyam pasaji fiyatidir..
olympus alin. canon 350d su anki teknolojinin fazlaca gerisinde kaldi. nikon d40 da oyle. panasonic de bu modellerle karsilastirilmiyor normalde. olympus'un lensleri, butun ihtiyaclarinizi karsilamasa bile objektife extra para vermenizi onleyerek en az 2 yil idare edecektir sizi.

  • paradoxical  (17.11.08 07:52:03)
panasonic ve olympus başka nikon ve canon başka ama :)).. ilk ikisi slr değil.. slr-like. slr-like fotoğrafçılığa başlamak için ideal olsa da kısa süre sonra yeni lensler denemek isteyeceksiniz. ayrıca slr-like lar slr gibi alan derinliği ile oynamanıza falan pek müsade etmez. eğer bir buçuk yıl sonra falan gerçekten iyi bir slr alacaksanız panasonic veya olympus alın derim. aksi taktirde slr almak daha mantıklı. son olarak panasoniclerin yüksek isoda çok fazla gren ürettikleri biliniyor. olympus a bir şey diyemiyorum. ben olsam canon 350d alırdım. ya da biraz para koyup 450d.. hatta yakında ben de alıcam 450d..

  • madik atak  (17.11.08 09:15:35)
efendim panasonic'in yanında verdiği apartlar yüzünden aklım takıldı bakarsanız;

Askı kayışı, 3,2 X Telephoto yakınlştrma lens. , Macro yakn çekm lens., UV Filtre, Polorize Filtre, Fluourescent filtre,4 gb shdc kart,Çanta, 210 cm tripod,Mini tripod, Makro adaptor, 55mm Lens büyüten, 52mm lens küçüten bilezik.'' vb. kafamı karştırdı açıkcası....

söyledikleriniz üzere canon 450d almaya karar verdim(kafam karısık yinede) henuz almadım ama aklımı çelen olursa değişik bi modelede yönebilirim akşam karar vericem. canon 450d 1,100 ytl kit halinde + COKIN 55 mm uv filtre hediyesi varmış. önemli bişey değil sanırım okadar? fiyat iyimidir, garantili kutulu. saygılar efendim.
  • 05  (17.11.08 11:08:48 ~ 11:17:37)
son dönemdeki fiyatlardan pek haberdar değilim ama 1100 ytl gayet makul geldi(garantili olduğunu varsayıyorum). bir konuda da uyaralım, bu saydıklarınızdan hangisini alırsanız alın, orta vadede lensler sizi tatmin etmeyecek. iki ya da üç farklı lens almak isteyeceksiniz. slr almak bu yüzden mantıklı. slr like ların objektifleri aklınızı çelmesin bence. bende de fujifilm slr like var, makine iyi ama objektif kesinlik tatmin etmiyor beni.. 450d bence gayet iyi bir seçim.

edit: ooops pardon. olympus dslrmış. pardon..
  • madik atak  (17.11.08 11:54:50 ~ 17:04:49)
@madik atak;

hocam, olympus e500 slrdir. nikon d40 ve canon 350d ye çakmış bir slr dir üstelik. bu makineler arasında slr-like olan sadece panasonic.

@05;

450d bugün giriş sınıfı slr için yapabileceğin en iyi seçim. bence daha fazla kafanı karıştıracak araştırma yapma, robin arkadaşına güven 450d yi al rahat et :) filtreler fotoğraf kalitesinde çok büyük farklar yaratmasa da lensin önünde bir koruyucu olarak çok önemlidir. filtresiz lens kullanmamaya gayret et.
  • robin crusoe  (17.11.08 14:06:45)
450d'yi 1100'e bulduysaniz guzel. lakin uzerindeki objektif cok kotu. isinize yaramaz. ek lens almak istersiniz, bu da makinenin yari fiyatindan baslar. fakat o fiyattan daha ucuza olympus'u aldiginzda tek dezavantaji satmak isterseniz karsiniza cikar. bunun disinda super makineymis. ne d40'la ne de 350d ile karsilastirimasi manasiz.. bence 400d ve d80'e rakip olabilecek kadar iyi bi makineymis.

  • paradoxical  (17.11.08 15:41:50)