Ösym'nin Sunucusu vs Ekşi Sözlük Sunucusu

Saatlerdir açılmıyor.

Senede milyonlarca (çok milyonlarca) dolar kazanan bir kurumun sitesi paso çöküyor.

1. Bu Ösym'nin sunucusunun şimdiki hali Ekşi Sözlük sunucusunun kaç katıdır sizce? Arkada işlemcisi bilmem nesi bilemem tabi ama en azından internet sağlayıcı açısından falan soruyorum.

2. Bu gibi durumlarda asla aksamayan bir sunucu olması bu kadar zor mudur? sonuçta şu an bile bir milyon kişinin hepsinin ayakta olduğunu ve siteye saldırdığını sanmıyorum.

Sonuçta film göstermiyor bir şey yapmıyor. Sadece yazı ve adayın 5kb lık fotoğrafı.

Teknik bilgiden çok uzak biriyisim bu arada.

olay sadece sunucu sayisi ya da sunucu gucuyle bitmiyor ki? optimizasyon bilmeyen adamlarin elinde binlerce sunucu kursan yine yetistiremezsin, yine rezil olursun.

  • fader  (18.08.12 01:33:00)
olay ne ile bitiyorsa artık.

yani bu çok mu zor sınav gecesi bile takır takır işleyen bir osym sunucusu kurmak?
  • uyuyanadam  (18.08.12 01:35:27)
teorik olarak, hayir.

  • fader  (18.08.12 01:44:27)
şu an kaç kişi saldırıyordur ki ösym'ye?

yani 1 milyon kişinin hepsi değildir. uyuyanı umutsuzu garanti olanı vs vs derken? bir de, oyalanacak bir yer de değil, bakan çıkıyordur (umarım).

kaldı ki, sadece yazı, çok yüklü bir site de değil.

youtube'a yahoo'ya facebook'a aynı anda milyonlar giriyor ama onların sunucuları parça parça sanki?

dediğim gibi, teknik olarak sıfır noktasında, sözün başlayamadığı yerdeyim.
  • uyuyanadam  (18.08.12 02:06:08 ~ 02:07:27)
bunun maliyet hesabı da var onu unutma.

zamanında okulun kayıt sistemine sövüyoduk biz. bilmem kaç bin kişiyi kaldıramıyor diye. ama oturup düşündüğünde adam senede 5 kez çok yoğun kullanılan bir site için neden binlerce lira ekstra masraf yapsın ki_? normal zamanda 1000 kişi giriyorken günde sınav sonucu var diye 100000 kişi girdi diye gidip 100000 lik sistem kurmazsın. gider 10000lik sistem kurarsın.

youtube yahoo facebook bu işten para kazanıyor. facebooktan gidelim. saat farkından dolayı 500M üyenin aynı anda 100Mi giriyordur siteye. facebookta garanti olsun diye 200Mlik kişiye kadar kaldırabilir yapmıştır sitesini. aynı anda tüm facebook kullanıcıları siteye abansa emin ol çöker.
  • ayiadam  (18.08.12 02:28:00)
orası da öyle ama şu da var (sanırım):

1000 kişilik sunucu 1000lira ise

100.000 kişilik sunucu 100.000 lira olmuyor. aynı misliyle artmıyor (diye biliyorum).

para kazanmak evet ama ösym de deli para kazanıyor.

banner göstereyim rekabete gireyim popülerliğimi koruyayım derdi bile yok, net temiz nakit para kazanıyor.

sonuçta ekşi sözlük çökmüyorsa, ösym'de çökmemek için katrilyonlar harcamak zorunda kalmaz diye düşünüyorum.

kanzuk'un ekşi sözlük istatistikleri vardı, orada vardı sanırım, ekşi sözlük'ün anlık gördüğü azami ziyaretçi sayısı...
  • uyuyanadam  (18.08.12 02:31:28 ~ 02:36:37)
(bkz: #26705135)

buradaki ziyaretçi sayısını ösym ile karşılaştırmak doğru değil ama ekşi sözlüğün ziyaretçi sayısı da ösym ile mukayese edilebilir bir noktada.

alexa'ya göre de ekşi sözlük trafik olarak ösym'den daha üstte.

www.alexa.com

tabi evet anlık ziyaretçi ayrı bunlar ayrı ama demek istediğim: şu anki yüklenme bile ekşi sözlük'ün azami yüklenmesinin milyon katı değildir yani.
  • uyuyanadam  (18.08.12 02:36:19)
bence ekşi sözlüğün toplam sunucu sayısı daha fazladır ve daha optimize bir load balancer algoritması kullanıyordur.

ösym'nin load balancer'ı bile olduğundan şüpheliyim. doğrudan x tane makinaya gidiyordur istekler.

network bilgim yeterli düzeyde değil ama böyle bir düşüncem var.

bir de çok doğru söylemişler, senenin 300 günü atıl durumda olacak bir sisteme kimse milyon dolarlar yatırmaz. artı olarak, ösym sonuçların açıklanmasında tekelse, kullanıcı memnuniyeti sağlamayı kendisinin öncül görevlerinden birisi olarak görmüyordur.
  • saygilarefendim  (18.08.12 03:27:02)
zaten evet, memnuniyet değil derdi yok ama bunu dert edecek olsa bu çok mu imkansız ve pahalı olur?

milyon dolarlar da etmez sanki?

ekşi sözlük'ün nedir ki sunucu masrafı ve aylık düzenli masrafı?

ssg'nin en son entrysi bu: www.eksisozluk.com

bir kere mahsus yapılan yatırım ve aylık masraf, milyon dolarlar değildir yani asla, sanmıyorum.

ama dediğim gibi, teknik konulardan çok uzağım.
  • uyuyanadam  (18.08.12 03:45:11)