sahte para

valideye sahte para kakalamışlar, çok da büyük bi banknot değil ama yazık tabe. sanmıyorum ama ziraatte falan değiştirme etme şansımız yoktur dimi?

sanmıyorum, bankaya götürünce direkt yırtıyorlar ya da üstüne birşey basıyorlar, bir daha kullanılmasın diye.

  • hobele  (24.10.08 10:13:25)
Yok, olan olmus. Ustune soguk su icin.

  • wpi  (24.10.08 10:36:19)
siz de başkasına sokuşturun. niye soğuk su içip başkasının şerefsizliğinin cezasını çekiyorsunuz. o para sizin hakkınız.

  • kibritsuyu  (24.10.08 10:55:46 ~ 10:56:44)
ben sormuştum ziraat bankasında bu para sahte mi diye evet sahte , bu parayı yok et ben burda yırtamam alamam bunu dedi bankadaki çalışan.sessiz bir yerde yok et(yak,yırt vb.)ama olan olmuş artık yani geri dönüşü zor bir şey bende hatırlamadım parayı nerde verdiklerini.

  • alternatif  (24.10.08 10:58:31)
@kibritsuyu

ben paranın sahte olmadığını fark etmemiştim hatta alışveriş yaparken parayı verdim adama bana baktı ters ters bu para sahte diye bende şaşırıp kaldım.biraz riskli adamda haklı bana sahte para mı sokuşturuyorsun der yani.
  • alternatif  (24.10.08 11:01:04)
istanbul'daysan galata köprüsünde 'bul karayı al parayı' oynatanlar var, orda karayı bul bence o parayla.

  • ravioli  (24.10.08 11:46:14)
Peki başkasına kakalayınca biz de şerefsiz olmayacak mıyız?

  • 386 dx  (24.10.08 12:13:11)
sahte parayı kakalamak 6 ay cezası var.

  • bryan fury  (24.10.08 13:07:51)
fikirler ve etik ikilemler için teşekkürler, köprüde o parayla karayı bulursam beni de karalama haline getirebilirler muhtemelen:)

  • whoosie  (24.10.08 13:10:05)
bence o parayı herkes kabul ederse, o para gerçek para sayılır. paranın tanımı gereği, iş görür. herkesi tüm sahte paraları kabul etmeye davet etsem suç işlemiş olur muyum onu düşünücem.

  • gerrain  (24.10.08 13:21:46)
ben 5 yasimdan beri para kullaniyorum. dolayisiyla birisi bana sahte para ittirebilirse helal olsun diyip soguk suyumu icerim... Sonucta adam bi cesaret bana ittirmeye kalkmis, basarilida olmus. Adamin hakki var, emegi var. Ha birde bu parayi imal eden elemanada saygi duyarim. hakkaten seni-beni kandiracak kadar guzel yapmissa onunda hakki var, emegi var..

Birde ben bu dusunceyle cep telefonuma pin-puk falan koymam. Adam calabildiyse bunu benden, hakki var, emegi var.. kullan kardesim telefonumu.. Sonucda nerdeyse olumcul riske girdin.. Telefon hakkin olmus artik senin..

Ekleme: bankaya goturme fikride harbi orjinalmis.. Eger banka yenisiyle degistiriyorsa ben evde bunun imalatina baslarim. evde yap - bankada gercegiyle degistir, Hoheey...
  • theli  (24.10.08 13:42:57 ~ 13:44:14)
ilk önce şunu söyleyeyim, sahte para vermenin cezası yoktur. hatta sizin verdiğiniz sahte paraya karşı gişedeki memurun o paraya el koyma yetkisi bile yoktur. en fazla size parayı geri verebilir. sahte paraya el koyma yetkisi bir tek emniyetin ilgili biriminde çalışan polislere aittir. nedenine gelince para eksperliği titri bazı polislerin dışında kimsenin üzerinde yok.

gişede çalışırken ben de gelen paraya el koyuyordum hatta bazen dalgasına buyrun diyip parayı parça pincik halde veriyorduk. ancak sahte parayı veren kişi yakalandığında korktuğu için bize hesap sormak aklına bile gelmiyordu.

parayı kakalama mevzusuna gelince biz gişede çalışırken elimize çok 50, 100 euro sahte para geçti. ama çok fırsatımız olduğu halde bir başkasına geri vermedik. bence değmez. bu nazar boncuğu olsun, bir daha sahte para yemezsiniz.
  • caturanga  (24.10.08 14:19:49)
@theli: bence bankaya götürme fikri o kadar da saçma değil, kimlik bilgileriyle beraber alınıp bi veritabaı oluşturulabilir ve bir kişinin çok kez sahte para değiştirmesi engellenir vs vs..

@caturanga: bizden ziyade yaşlı insanlar için zor, aslında zor da değil, ışığa tut bak. ama nerde, herkes iyi sanıyorlar heralde. hayır, para da o kadar kötü şekilde sahte ki, ayıp dedim insan özenir azcık.
  • whoosie  (24.10.08 14:59:18)