vatansız olmak

bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. nedir ne değildir?

belirttiğim gibi bu konudaki tüm bilgim vatansız olmak kelimelerinden anladığım kadarla sınırlı. nedir ne değildir? bu konuda yazan çizen vardır belki, başından geçen tanıdığı olan falan..

bi kaç gün önce benzeri bir duyuru açılmıştı lakin benim sorularıma yanıt yoktu orada.

bilgi sahibi olmaktan kastınız nedir? haymatlos olmanın nasıl bir şey olduğu mu yoksa nasıl haymatlos olabileceğiniz mi?

ikincisi için, türkiye vatandaşı iseniz hemen söyleyeyim, devlet sizi vatan hainliği suçundan vatandaşlıktan atmadığı sürece (ki bu hiç de kolay edinilmiyor), kendi isteğinizle vatansız olamıyorsunuz. ancak ikinci bir ülkenin vatandaşı olduğunuzda vatandaşlıktan çıkabiliyorsunuz ancak o zaman bile çift pasaport uygulamasını daha çok işliyorlar, vatandaşlıktan çıkarmak yerine.

ilki hakkında ise hiçbir fikrim yok.
  • demcan  (12.07.12 12:06:16)
letonya'da şöyle bir durum var/dı. 4 sene öncesine kadar aşağıda anlattığım şekildeydi, belki şimdilerde değişmiştir.

leton vatandaşlığı için aşağıdaki şartları sağlamak gerekiyor;
sovyetlerden sonra letonya'da doğduysan doğal vatandaşsın. letonya'da doğmadıysan, letonca dil sınavını geçmeden vatandaşlık alamıyorsun. sovyetler'den önce letonya'da doğduysan dil sınavına yine tabiiisin.

sovyet döneminde letonya'da doğmuş letonlar var. letonca bilmiyorlar. letoca bayağı zor bir dil, bu teyzeler/amcalar için öğrenilmesi kolay değil. sınavın da kolay olmadığı söyleniyordu. bu yaşlı letonlar sınavı geçemedikleri için vatandaşlık alamıyorlar. rusya'ya da gidemiyorlar ya da gitmiyorlar (aralarında vakti zamanında letonya'nın özgürlüğü için çabalamış letonlar da olduğu söyleniyordu)

kağıt üzerinde bu şanssız letonlar vatansız sayılırlar. letonya bu teyzelere/amcalara non-latvian citizen passaport tadında bir şey veriyor. altı ayda bir oturma izinlerini yeniliyorlar. yenilenmemesi halinde bu letonların gidecek bir yeri, hakikaten, olmuyor.

belki bir nebze yardımcı olabilmişimdir.
  • kralice maud  (12.07.12 12:24:43 ~ 13:00:48)
Turk anayasasında vatansız olmak gibi bir sey yoktu. Ben de bir bakmıştım.

  • aglak adam  (12.07.12 12:28:56)
bu arada bir soru ben de sorayım o zaman, ayrıca açmadan.

vatansız olan kişilerin ülekeler arası dolşaımı nasıl oluyor? vize, pasaport, bilet vs gibi işleri?
  • klassno  (12.07.12 13:45:38)
soyle de bir sey var x kisisi bir ulkeye iltica ettigi zaman o ulkenin vatandasligina gecene kadar iltica ettigi ulke icinde vatansiz sayiliyor

  • pieta  (12.07.12 23:55:21)