Normanlar ve İngilizler hakkında

Kaynaklarda Britanya'nın son fethinin Normanlar tarafından yapıldığı yazıyor. Normanlar Anglosaksonlara karşı zafer kazanıp adayı işgal etmişler. Bu Normanlar Viking ve Frenk soyundan geldiğine göre, şu an İngiliz diye adlandırabileceğimiz topluluk, Viking soyundan mı geliyor?

benim bildiğim ve hatırladığım kadarıyla bu amcalar öyle toptan milleti kılıçtan geçirip tek ırk moduna girmiyorlar. sadece yönetimi ele geçiriyorlar ve zamanla halkla kaynaşıp normal ingiliz halkı içinde eriyorlar. yalnız fransız kültürünü adaya taşımaları en önemli olayları.

  • vartuhi  (24.06.12 18:03:51)
benim bildiğim de,

önce keltler vardı, sonra romalılar gelip yol, su ve metrobüs hattı kurdular, sonra romalılar yalan oldu germen kabileleri geldi yerleşti, sonra onlar hristiyan oldu filan (anglo-saxonlar bunlar sanırım), sonra normanlar geldi (vartuhi'nin dediği gibi yöneticiler olarak) ve fransız dilini soktular.

kısaca ingiliz dediğin kelt-romalı-germen-anglo-saxon-viking-fransız gibi birşey oluyor galiba. tabii etnik olarak değil hepsi, kültürel olarak.
  • dekila olmeka  (24.06.12 18:20:04 ~ 18:21:02)