Uzun Yol Tavsiyeleri

ilk defa uzun yola (istanbul-kastamonu) çıkacak birisi için uzun yol tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerini alabilirmiyiz.
en güvenli, sorunsuz, ağrısız, ekonomik yolculuk için nelere dikkat etmeliyiz, yolculuk öncesi ve sonrası neleri kontrol etmeliyiz.
araç 2007 honda, manuel, cruise contol falan da var tecrübe yok işte :)

100ün üzerine çıkmazsan ekonomik olur mesela.

  • szqnn  (02.10.08 23:56:46)
mola ver 3 saatte bir fln, 4 u gecmesin.

hız yapma pek. 140 fln iyidir.

cok yeme, molalarda da cok yeme

depo yu iyi takip et, izmitten sonra bi 300 km kadar benzinlik yok en yakını karabuk sapagındaydı sanırım.

silecek suyunu doldur.

sol seridi isgal etme surekli, cok kufur yiyorlar onlar.
  • bryan fury  (02.10.08 23:56:48)
dikkatinizi kaybedebilirsiniz, yanınızda birisinin olması, veya radyo, müzik vs dinlemeniz iyi olur. dalgınlık olayı azalır.

  • tom riddle  (03.10.08 01:15:00)
tır sollarken dikkat et, sollama yaparken önündeki araca öncelik tanı. gözünün kesmediği virajlarda sollama yapma. aracının limitlerini zorlayacak sollamalar yapma (viraja süratli girme, lan ben bunu geçerim gazına gelme)

radarlara dikkat et, yolun sağını devamlı kes, ama bu yetmez, orta refüje de radar koyuyolar. karşıdan gelenlerin sellektörlerine dikkat et.

bilmediğin yolda basma, tümsek/çukur/yol çalışması yüzünden başın ağrır.

tamponuna dayayan olursa panik yapma, sağa çekilme bırak fırsat bulunca geçsin.
  • kimlanbu  (03.10.08 01:30:17)
gece surme, mola ver ve egzersiz yap molalarda, su ic bol, 110'u gecme, arabadakilerle konusma, sadece yola bak, radyo isini baskasi halletsin

  • ermanen  (03.10.08 02:02:26 ~ 02:03:13)
Kdz. Ereğli sonrası yollar feci engebeli ve mıcır dolu. Dikkat ediniz.

  • hlathguth  (03.10.08 02:34:36)
ne kadar ayıp. arkadaş kastamonuya ilk defa gidecek kimse en öneli uyarıyı yapmamış;
üzerinde aşağıdaki yazıdan olan bir tabela görürsen sakın panikleme.

daş duşebulu ayı çıkabulu
  • insanimsi  (03.10.08 10:24:49)
gündüz çıkacağım zaten, ailemde yanımda olacak.

+kastamonu'ya ilk defa gitmiyorum, ilk defa uzun yola çıkıyorum :)
  • vincenzo  (03.10.08 10:50:39)
ben 2. uzun yol tecrübemi yaklaşık 1 ay önce didime gelerek yaşadım 600 km tam olarak izmit-didim kendimden bilmeyipte yolda öğrendiğim şeyleri yazayım
arabadayken
●of sıkıldım basayım biraz dediğin anda mola ver
●Gidiş geliş yolda araba sollarken kesinlikle vites küçültmeyi unutma
●Karşından sana arka arkaya selektör yapan arabaların şöförlerine bak radar uyarısı yapıyor olabilirler
●85 90 la gidersen yarım depo ile gidebilirsin gideceğin yere
mola verince
●Fazla sulu şeyler içme yanına su al
●yağlı yiyecekler yeme
●arabanı kitlemeyi unutma
●mola yerinde araba yıkayanlara para vermeyi unutma yıkatmak istemiyorsan baştan söle her gelen arabayı yıkıyorlar
●gideceğin güzergahtaki hava durumuna göre arabanın içinde kalın bişeyler bulundur arabada klima varken indiğinde donarsın.
  • buffy de vampir sayilir  (03.10.08 11:14:41)
memleketten (kastamonu arac)dun geldim, yani sen bu mesajiyazdigin siralar. pazartesi sabahtan cikmistik yola sahurdan sonra, acayip bir yagis vardi ki silecekler yetismiyordu. Gerede'de otobandan ayrildiktan sonraki yol oldukca puturlu ozellikle yagmurlu havada cok dikkat et, biz direksiyon hakimiyetini kaybettik 2-3 kere saga sola donduk de sonra duzelttik sukurler olsun. Bir de cok micir-cakil var o yolda onlara cok dikkat et, gereksiz hiz yapma 100 iyidir (yagmurlu ise en fazla 70) Hava kuru iken dikkat edilecek bir sey yok ekstradan (cakil micir tabi ki var), son derece rahat yollar. Otoban icin ise bir sey demeye zaten gerek yok.

2 kere benzincilerde tuvalet ve gerinme molasi verirsen yeter. Iyi yolculuklar
  • no christ requiress  (03.10.08 12:58:05 ~ 13:00:57)
birde bu aracın tamponunu ve kaputun bir bölümünü kaplayan maskelerden takmaya gerek varmı? hani mıcırlı yolda taş sekmesin diye? yada seker mi?

  • vincenzo  (03.10.08 14:39:19)
+ olarak şunu söyleyebilirim.

Yanına sevdiğin aromalarda Powerade al, 1 veya 2 şişe (sen 2 şişe al). Baktın yorgun hissediyorsun dinlenirken molada aç bitanesini. Sana ilaç gibi gelicek.
Ben yazlığa ve bilimum uzun yolculuklarda kullanırım, faydasınıda görürüm!
Allah yolunu açık etsin, kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Amin!
  • onyetele  (03.10.08 23:46:07)