Tanrı'nın varlığını kabul etmek ama ona inanmamak

böyle bir din veya düşünce sistemi var mı? Varsa bunun mantığı nedir?

heaah her gece birisi çıkıyo, başlar şimdi tartışmalar. herkesin inancı kendisi arkadaş ne diyo zorluyorsunuz? başkalarının fikirlerine göre din değiştirecekseniz eğer onu bilemem..

  • blackmail  (12.03.12 22:12:36)
kafam karıştı panps, bi şeyi hem kabul edip hem de nasıl inanmayacaksın. piyüü

  • skywalkeremre  (12.03.12 22:13:19)
  • lord andurien  (12.03.12 22:14:42)
(bkz: deist)

  • arden v2  (12.03.12 22:15:00)
tam olarak bunu karşılayan bir şey var mıdır bilmiyorum ama eğer deistsen tanrının varlığını kabul edersin. pragmatistsen ve tanrı'nın varlığının sana bi fayda sağladığına inanmıyorsan da inanmazsın. bana da pek mantıklı gelmedi açıkçası.

  • amugochi  (12.03.12 22:15:32 ~ 22:16:18)
şimdi düşündüm de panteistlik buna giriyor gibi. ama girmeyebilir de

  • un  (12.03.12 22:17:22 ~ 22:17:41)
satanizm :)

  • kediebesi  (12.03.12 22:22:19)
Kabul etmek, inanmak anlamında kullanılıyor dini literatürde. Dolayısıyla kendisi de yok, mantığı da yok.
Deist Tanrı'nın varlığını kabul eder=Tanrı'nın varlığına inanır.

  • innatedesire  (12.03.12 22:29:20)
inanıyorsun ama tam adını koymamışsın..olabilir.. hadi koydun ilahi adalet ıvır zıvır kısmına inanmıyorsun .. yada fazla gercekçisin .. doğum ölüm öncesi sonrası cennet cehnnem realistsindir bu söylenenler fazlasıyla gercek dışı geliyordur arada kalmışsındır.. böyle derim ben

  • Barbunya2  (12.03.12 22:38:27)
(bkz: antichrist)

  • jangara  (12.03.12 22:40:26)
ona inanmamak derken, nesine inanmamak?
varlığına inanmamaksa tanrıya zaten inanmıyorsun demektir
bir olduğuna inanmıyorsan çok tanrılı bir dine mensup olabilirsin
yani inanç esasları ortaya koyulursa belki sağlıklı bir yorum-tanım gelebilir
  • justaphantom  (12.03.12 23:01:00)
illüminati.ehe ehe.

  • jpsartre  (12.03.12 23:07:58)
kabul edip tapınmamak deseydin daha mantıklı olabilirdi. bu haliyle sorun çok saçma. benim dediğim şekliyle de yukarda bulunan ama tik atmadığın satanizm cevabı gayet plausible.

  • esenboga  (12.03.12 23:32:33)
sanırım aradığınız şey şu:
(bkz: antiteizm)

  • anonim yazar  (12.03.12 23:41:09)
islam dışındaki her kavram bu dediğine girer..şöyle ki;müslümansan Allahın varlığına inanıyorsundur ve onun gönderdiği kitaba yani onun söylediklerine inanıyorsundur.(dediklerini yapmasan da olur)burası kesin..ancak,diyelim ki museviysen Allahın varlığını kabul ediyorsundur ama onun söylediklerine inanmıyorsundur(yani senin dediğin)..çünkü onun dedikleri kuranda yazılıdır tevratta değil.sen Allahın varlığına kabul etmekle birlikte,tarihte birilerinin yazdığı tevrat denen kitaba inanıyorsun(doğrusu değiştirilen).bilmem anlatabildim mi,yok lan biliyorum anlattım..

  • kanaray  (12.03.12 23:48:12)
tanrı-yaratıcı ayrımı yaparsak mümkün. her tanrı yaratıcı olmadığı gibi (bkz. yunan tanrıları), her yaratıcı da tanrı değildir (bkz. deus otiosus) dolayısıyla bir yaratıcı olduğuna inanabilir ama ona tanrı gibi tapınmayabilirsiniz.

deizm buna benziyor gibi ama aslında daha farklı bir şey, deizmde bir tanrıya inanırsın fakat herhangi bir dine mensup olmazsın, dolayısıyla dinin ritüellerini uygulamazsın ya da ibadetini kendin belirlersin, yani iman yine var deizmde ama yukarıda açıkladığım şeyde yok, yaratıcıya dua edilmez örneğin...
  • Demet  (13.03.12 00:10:37)
evet, esenboğa haklı.
Tanrı'nın varlığını kabul etmek; ama ona tapınmamak olmalıydı başlık. şu halde, "telefonum beyazdır; ama telefonumun beyaz olduğuna inanmıyorum" demek gibi bişey senin bu başlık.
bunların dışında, evt
dediğin düşünce sistemi satanizmdir.
ayrıca bu mevzuyla ilgili otisabi'nin bir yazısını okumuştum sözlükte. ona da bir bak.
  • pangea  (13.03.12 01:12:04)
adamın sorusuna saçma dedik diye tik bile atmamış. çok da sikimdeydi ama deizm diyenlerin konuyla ilgili hiçbir bilgileri yok. deistler bal gibi tanrıya inanırlar.

  • esenboga  (14.03.12 20:56:13)
Seninki tutarsız bir durum. Kabul ettiğin bir şeye inanırsın çünkü. Bence sen "Bir tanrı olmalı ama bunu bilebilmemin bir yolu yok" diye düşünüyorsun.

Deizm de şudur : Tanrıya inanırsın ancak dinlere inanmazsın. Ki bence dindar biri olmaktan daha anlamlıdır çünkü inancın kendi içinden gelir, herhangi bir dinden kaynaklanmaz. Bir deist olarak dinleri çok yapay buluyorum. Eğer ben, dini kitaplar doğru olmadığını söyledi diye erdemli biri olacaksam bu hiç samimi bir davranış olmaz. Ben bana doğru geldiği için erdemli biri olmayı seçiyorsam düzgün biriyimdir.
  • burka  (14.03.12 21:20:05)
@burka o halde bilinemezci yani agnostik olursun. bu da tanrı olabilir de olmayabilir de demeye getirir. yani bunu bilemeyiz, dolayısıyla tanrının varolduğunu kabul etmiş olmazsın varolma ihtimalini kabul edersin. ama aynı şekilde varolmama ihtimalini de...arkadaşın sorduğu bu değil sanırım.

  • Demet  (14.03.12 21:59:22)