(didaktik anket) yangın tüpünüz var mı? (katılım yüksek olsun lütfen)

dünkü yangında 11 işci yangında hayatını kaybedince, konuyla ilgili birisi "keşke 20liralık bir yangın tüpleri olsa durumları çok çok farklı olurdu" dedi.

olayda kim haklı kim haksız nedir ne değildir diye, olayın kendisini tartışmak değil de, yangın tüpünü gündeme taşımak istedim.

-----

soru1: evinizde yangın tüpü var mı? (veya işyerinizde???)
soru2: bunu kullanmasını biliyor musunuz? basınç değerlerini kontrol ediyor musunuz?

soru3: arabanızda yangın tüpü var mı? muayenede zorunlu diye, insanlar arkadaşlarından ödünç alıyor ama onu sormuyorum. her zaman arabada duran kendi tüpünüz mevcut mu?

soru4: bunu kullanmasını biliyor musunuz? basınç değerlerini kontrol ediyor musunuz?

-----

mesaj::::: yangın tüpleri 15-20lira. lütfen alın, evinizde arabanızda bulundurun, kullanmasını öğrenin, basınçlarına bakın.

soru1)yok
soru2)boş
soru3)var
soru4) kullanmasını biliyorum basınç değerini kontrol etmesini bilmiyorum. ama çok ucuza aldım hatta ilk yardım paketininn içinde geldi mini bir tüp bana çok dandikmiş gibi geliyor çokda güvenemiyorum kendisine ama var işte.
  • skywalkeremre  (12.03.12 19:53:04)
1. evet
2. evet. evet.
3. evet. evet. hatta +1 fazlasi ile
4. evet. evet.
  • helenart  (12.03.12 19:54:52)
1: evde var ama boş.
2: denemek için kullandık. meğer tek seferlik oluyorlarmış. hepsi öyle mi bilmiyorum.

3: arabada da var.
4: cevabı cevap 2'de saklı.
  • felegin gozunu kamastiran adam  (12.03.12 19:55:30)
1. işyerinde var.
2. hayır. eden birileri var.
3. evet.
4. hayır. eden biri var.
  • wisteria  (12.03.12 19:59:33)
1. apartmanda var, eski işyerimde de vardı.
2. işyerine rutin kontrole geliyorlardı, apartmanı bilmiyorum.
3. babamın arabasında var.
4. biliyordur diye umuyorum.
  • kobuzchu kiz  (12.03.12 20:08:08)
tüm soruların cevapları : Hayır.

  • efendilik dizboyu  (12.03.12 20:39:37)
evimde de arabamda da var.
nasıl kullanıldığını da biliyorum ama basıncını kontrol etmiyorum. 1.5-2 senede değiştiriyorum.

  • kayranin kedisi  (12.03.12 21:32:27)
1.Yok
2.-
3.Var
4.Evet
  • klorlu su boregi  (12.03.12 22:50:46)
1:yok
2:hayır(teorik olarak evet ama pratiğim olmadı)
3:var
4:hayır(teorik olarak evet ama pratiğim olmadı)
  • gündüz m  (12.03.12 23:40:52)
1- evde: 4kg 1tane ABC tipi, işyerinde 6kg'luktan bolca ABC + Halokarbon
2-evet
3: evet, 1tane 6kg,1tane 4kg, 3tane 2kg luk ABC tipi KKT var.
4: evet, her cinsini iyi kullanırım.

not: itfaiyeciyim :)))

Ayrıca önemli bir not:
-Aldığınız yangın söndürücünün ABC tipi (katı-sıvı-gaz madde) yangınlara müdahale için elverişli olduğunu,
-TSE belgesinin olduğunu hatta CE belgesinin olduğunu,
-üretim tarihi ile tüpü aldığınız tarih arasında 1seneden fazla geçmemiş olduğunu(tüplerin ekonomik ömrü ortalama 2senedir, 1seneden fazla ise yeniden doluma gönderme süreniz yakın olacaktır)
MUTLAKA KONTROL EDİNİZ!
Ek olarak ev kullanımı için ortalama 2kg'luk bir yangın söndürme cihazı işinizi görecektir.

unutmayın kazaların %99'u insan kaynaklıdır %1'lik kısmı belirlenemeyen sebeplerden(kader) kaynaklanmaktadır.
  • icemanr  (13.03.12 08:08:07)