bu sitenin olayı nedir?

orlydb.com
sözlükten başlığına baktım ama pek bir şey anlamadım.

scene diye bir olay var. korsan olayının kaynağı denebilir. birçok scene grubu vari ve bunların release'lerı yani sunumları var. mesela pc gaming'de skidrow, reloaded gib gruplar, dizi sunumunda fqm, orenji, ctu gibi gruplar var. scene'i scene yapan şey kalitedir, çünkü scene kurallari var uyulması gereken. mesela bir oyunu kırıyorsan tam kıracaksın (loader olmayacak), bir filmi ripliyorsan belli fps'lerde belli sıkıştırma oranlarına sahip belli kodeklerle enkode edilmiş vesaire olacak. neyse özetle scene bu.

tabi yeni bir şey çıktığında aynı alandaki scene grupları ilk çıkaran olmak için birbirleriyle yarışıyorlar. biri çıkardıktan sonra diğerleri çıkaramıyor, o yüzden her release tek ve bir gruba ait. bu site de onları kategorize etmiş ve listelemiş. kim neyi ne zaman release etmiş görebiliyorsun.
  • samfisher  (02.03.12 01:32:52)