Bu işler nasıl yürür? (işyeri açma, vergi vs.)

Saygıdeğer 'ekşi duyuru' dostları, ben şu an (bkz: yapı ressamlığı öğretmenliği)'ni yeni bitirmiş (fakat devlet ataması 10 yıldır olmayan) genç bir teknik öğretmenim. mimari, iç mimari, obje (cam, seramik, metal vs.) ve mobilya tasarımı yapabilitem yüksek.. tabii bilgisayar ortamında (autocad, idecad mimari).. mimar olmadığım için mimarlık yapamıyorum (imza yetkisi vs. problemi) bir mimarın yanında çalışsam az düşük ücret alırım (denedim gördüm) lakin şehrimdeki mimarların 3 d studio max modellemelerine (kendileri yapamadığı için) iyi para verdiğini de gördüm.. sorum şöyle. ben bu max işlerini yeni yeni öğreniyorum. ufak tefek işlere başlasam diyorum. her türlü.. bir tasarım ofisi açsam, (home office tarzı olmuyor, ev bayıyor bir de iş gelen giden eve getirmek olmaz) mimar vs. olmadığım için oda kaydı durumum yok. ucuz bir büro kiralasam, bana herşeyiyle işyeri açılış, aylık yıllık vergi vs. yekünü ne tutar (tabii kira vs. giderleri sormuyorum) iş yerimi ne diye açmalı, vergilendirmeliyim.. bir bilen var ise yardım etsin..

şimdiden teşekkürler..

bir mali müşavir olarak söylüyorum ki hele ki yeni mezun falansanız işyeri açmaya hiç bulaşmayım. devlete elinizi kaptırdınız mı kolunuzu kurtaraıyorsunuz. eğer her işi yasal olarak yapacağım diyorsanız kazandığınızın çoğunu devlet bir güzel alıyor.

açılış işlemlerinin pek bir masrafı yok. hatta hiç yok. sadece notere defter tasdiki, vergi dairesine verilen dilekçe için damga vergisi, serbest çalışacağınız için serbest meslek makbuzunu matbaaya bastırma gideri, taş çatlasın 200 lira falan tutar.

sonrası da yaklaşık şöyle:
(bkz: vergi vermeye karşı sivil itaatsizlik/@kibritsuyu)

zamanında büroyu açmış olmasaydım birinin yanına girip ücretli çalışmayı tercih ederdim.

sorularınız için bayikbocuk@gmail.com'dan ulaşabilirsiniz.
  • kibritsuyu  (19.08.08 09:01:20 ~ 09:42:57)