Kağıt - Ağaç dikme

Geçtiğimiz sene iş konusunda alan değiştirdim, güzel güzel çalışıyorum. Neyse, geçtiğimiz dönemde farkettim ki, çok daha az kağıt harcayarak yapacağım bir işi 3-4 top fazladan kağıt kullanarak yapmışım. Çaylak hatası işte. O evraklara yazılan cevaplar, ekleri falan, sanırım en az bi 8-10 top kağıt boşu boşuna israf edilmiş oldu oldu.

Şimdiiii, vicdan azabı çekiyorum belli bi miktar. Bu 8-10 top (hadi yuvarlak hesap 10 top diyelim) kağıdı boşu boşuna harcamış olan ben tema'ya kaç fidan dikilmesi için bağış yapmalıyım ki yaptığım eşekliği bir nebze telafi edeyim?

şöyle bişey var:
1 ton kullanılmış kağıt çöpe atılmayıp geri kazanıldığı ve kağıt üretiminde tekrar kullanıldığı zaman;

* 17 adet yetişmiş çam ağacının kesilmesi,
* 36 ton sera gazı CO2 atmosfere atılması,
* 4100 kWh elektrik enerjisinin israf edilmesi,
* 267 kg kirletici gazın atmosfere atılması,
* 1750 litre fuel-oilin israf edilmesi,
* 3-4 m3 depolama alanı tasarruf edilmesi,
* 85 m2 ormanlık alanın tahrip edilmesi,
* 38,8 ton suyun israf edilmesi,

önlenir.
yanlış hesaplamadıysam 1 paket fotokopi kağıdının ağırlığı 2,5 kg civaronda.10 top harcasanız 25 kg yapar.ona göre hesaplayın,gönlünüzden ne koparsa temaya bağışlayın.
ayrıca eşeklik değildir yaptığınız..en azından hatanızı telafi etmeye çalışıyorsunuz.birçoğumuz bunu bile düşünemiyoruz.
  • karamell  (09.07.08 14:38:13 ~ 14:39:01)
1 kişi yılda 7 ağaçlık zarar veriyormuş, bi ara 7 ağaç kampanyası vardı ondan biliyorum. sen 14 tane dik :)

  • sourlemonade  (09.07.08 15:30:48)