yurt dışından sıfır km motorsiklet getirmek, ama nasıl?

sevgili duyuru sakinleri, google amca sorularıma tam yanıt veremediği ve hallice birbiriyle çakışan bilgiler kafamı karıştırdığı için sizlere sorayım istiyorum.

rusya'dan sıfır km bir motorsiklet almak istesek izleyeceğimiz yol ne olmalıdır.

gümrük vergi vb işlemleri ve ücretle ne kadar tutarki

motor hacmi : 749 cc

Yurt dışında en az 185 gün kalmış Türk vatandaşları, kesin dönüş yapmak kaydıyla oradan satın aldıkları araçları getirtebilir. Gümrük Vergisi'nden muaf tutululup sadece ÖTV, KDV ve pul parası öderler. Bu ücretler de distrübitörün araca burada yapacağı bilirkişi fiyatlandırmasına göre hesaplanır, yani bulunduğu ülkedeki ruhsatı ve sigortası istenir. "Şahsen oradan satın alıp getirtmek istiyorum, yurt dışında o kadar süre bulunmadım" derseniz, söz konusu ücretlere Taşıt Alım Vergisi ve Gümrük Vergisi de eklenecektir ve en az aracın ederinin yarısı kadar tutan hayli yüklü bir rakam olacaktır.

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (04.11.11 20:11:22)
aracın ederi 10.000$ , eğer 185 gün orada yaşamayıp sadece alıp dönersem bilirkişi bu fatura tutarını mı baz alacaktır sizce

  • kuduz balik  (04.11.11 20:16:28)
Bilirkişi, söz konusu aracın varsa Türkiye'deki distrübitörünün vereceği fiyatı baz alır. Yoksa, Rusya'daki imalâtçıdan aracın galeri çıkışı anahtar teslim fiyatını ister, bu fiyatı baz alarak vergilendirir. Kesin rakam bilgisini elbette onlar size verebilir, ben sizinle (dilim döndüğünce) bildiğim kadarını paylaşıyorum.

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (04.11.11 20:19:19)
www.adalet-hukuk.com
orda yasayan turk vatandasi bir tanidik getirirse buna tabi oluyor.

  • artisnot  (04.11.11 20:23:01 ~ 20:23:37)
anladım teşekkür ederim

  • kuduz balik  (04.11.11 20:29:50)