Deutsch Artikelleri nasıl öğreneyim?

die, der, das. Aklıma gelen bir yöntem kocaman bir kartona en çok kullanılan kelimeleri yazıp o kartonu eve bir yere asmak önünden her geçtiğimde iki kelimeye bakıp geçmek. Başka bir şey gelmedi.

Der-die-me der mann olacak birisi var mı?

kelimeyle birlikte öğren mutlaka. sanki okunuşu oymuş kelimenin, tüm kelimeler die der veya das ile başlıyomuş gibi takıl. bi noktadan sonra alışkanlık olacak. sesli olarak hatırlamak daha iyidir yalnız yazılı yani görsel olarak hatırlamaktan. tabi seni hafızan nasıl çalışır bilemem. ama mesela sesli olarak kaydedip arada bi dinleyebilirsin.

  • kediebesi  (09.10.11 22:14:05 ~ 22:15:00)
bazı kelimeler için kurallar var, mesela sonu "ung" ile bitenlerin artikeli die gibi.. kuralsız artikeli olan kelimeleri ise mecbur ezberleyeceksiniz. pc için hazır programlar var, kelime falan soruyor böyle. ezberlerken kullanmaya da çalışını bir yandan, mega hafıza tekniklerini kullanın :)

  • toshiro  (09.10.11 23:04:12)
Almanca bilmiyorum ama bir Alman standupçının videosunu izlemiştim, bunların dişil erkil artikelleri her kelimede kurala uymuyor, sanatçı da bunlarla dalga geçiyordu niye ingilizcedeki "the" gibi tek bir tane yok diye.

  • r_u_h  (10.10.11 01:38:09)